3 години од кобната несреќа: Јавноста во заблуда за состојбата на Шумахер, семејството не се откажува!


Пред точно три години на денеш ден спортската јавност остана во шок по веста која го заобиколи светот за само неколку секунди, а тоа е дека најголемиот пилот во историјата на Формула 1 Михаел Шумахер доживеал скијачка несреќа во скијачкиот центар Марибел во Франција.shumaher-640x366

Откако Шумахер официјално излезе од индуцирана кома на 16 јуни годинава беше пренесен во приватна клиника во Лозана, од каде што фановите за жал од тој ден па се до денес не добија ниту една официјална порака за состојбата на возачот на Формула 1.

Медуимите ширум светот за жал секојдневно излегуваат само со шпекулации за состојбата на возачот, додека нема ниту една официјална конкретна информација од семејството на Шумахер.

Во моментов за него се грижат околу 15 медицински лица, кои внимаваат на здравјето на шампионот во текот на сите 24 часа од денот. Трошоците за лекувањето се огромни и се движат некаде околи 140.000 евра неделно, односно повеќе од 20 милиони во текот на целиот период од несреќата.

Пилотот веќе три години е неподвижен, а надежта кај неговата сопруга Корина моментално е поголема од било кога, што може да се забележи од нејзиниот оптимизам при секое појавување пред јавноста.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1