35 годишна Македонка паднала од карпа на планината Олимп


Неколкучасовна операција за спасување се случувала денеска на планината Олимп во северна Грција откако 35-годишна Македонка додека планинарела паднала од литица на 2.800 метри надморска височина, објави Прототема.

Повредената со хеликоптер „Супер Пума“ на грчкото воздухопловство била пренесена во болницата во Лариса.

Според информациите од грчките спасувачки тимови, состојбата на повредената македонска планинарка, е сериозна.

Засега се знае само дека таа се искачувала на Олимп со уште двајца планинари

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1