Archive by Author

Тригодишниот Денис замина кај ангелите за да може неговата распуштена мајка да дојде во Македонија

Случајот со убиството на 3-годишниот Денис Пашиќ, чие тело било пронајдено во заливот Мандрач во Пула, го потресе целиот Балкан. Откако Јутарњи лист ја објави веста за убиството на детето и фотографии од неговата мајка, во редакцијата се јавиле неколку лица кои ја познавале Кјара и во шок зборувале за неа. Ужасната вистина била брзо […]

______________________________________________________________________________________________________

По невремето доаѓа пеколот: Временска за цела недела

Времето ќе биде сончево и потопло, со мала до умерена облачност со појава на краткотраен умерен дожд на југот и со слаб ветер од североисточен правец. Температурата ќе се движи од 19 до 27 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 26 степени. Наредните денови не очекува пораст на температурите. 

______________________________________________________________________________________________________

„Уште не ти е време“ – бил мртов 45 минути, а еве што кажал кога кога се разбудил (Видео)

Брајан Милер од Охајо завршил во болница поради срцев удар.Токму кога сите мислеле дека му се подобрила ситуацијата, нему му се случила вентрикуларна фибрилација, пореметување на отчукувањето на срцето, при што доаѓа до намалување на крвниот притисок и доток на крв до виталните органи. Според зборовите на медицинската сестра човекот практично бил мртов 45 минути, […]

______________________________________________________________________________________________________

Хорор во Штип: Додека го доела своето бебе ја нападнале соседите со закани дека ќе ја силуваат

Доцна синоќа во полициската станица во Штип, 18-годишна девојка од Штип пријавила дека околу 22,30 часот додека во својата куќа го доела своето бебе, неповикано влегле нејзините соседи А.Џ. и Е.Џ. од Штип. Истите физички ја нападнале удирајќи ја со неколу тупаници во пределот на телото, по што оштетената паднала на подот, а осомничените продолжиле […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонец – Прв на Балканот лечи ДИСКУС ХЕРНИЈА без операција

Редовниот професор, д-р специјалист за физиотерапија и хиропрактика, Ангел Џамбазовски кој е со прилепско потекло, а живее и работи во Скопје, ја облече одората за титулата Академик на Бугарската академија за наука и искуство. Покрај тоа што е шеф на институтот за кинезиолошка антропологија на Скопскиот Универзитет Св. Кирил и Методиј” професорот работи и во […]

______________________________________________________________________________________________________

Халид Бешлиќ за тешката болест: Се плашам дека ова е мојата последна турнеја

Босанскиот пејач Халид Бешлиќ откри дека неговата здравствена состојба не е најдобра, но засега не панира да се повлече од сцената. Бешлиќ изјави дека лекарите го уплашиле со лошите резултати од испитувањата на крвта. – Шеќерот го направи своето – ијави тој за хрватски „24 сата“. Пејачот додал дека се плаши дека ова е неговата […]

______________________________________________________________________________________________________

Внимавајте: Нова измама кружи на Фејсбук

Започна да кружи нова Фејсбук измама при што главна цел се информациите кои ги крие вашиот профил. Измамата се состои во тоа што најпрво добивате порака во која пишува дека вашиот Фејсбук профил е исклучен поради вознемирување на други корисници и доколку повторно сакате да го активирате ви предлагаат да кликнете на линкот кој што […]

______________________________________________________________________________________________________

Првата фабрика за дрога во Србијa: Секси русокоса (25) со нејзиниот татко штанцала екстази

Ненад Станковиќ викан Чоки (46) од белградската населба Ресник неговата ќерка Тијана (25) се главни организатори на криминалната група која се бавела со производство на екстази. Групата е откриена вчера кога припадниците на Министерството за внатрешни работи во соработка со Обвинителството за организиран криминал спровеле успешна акција каде открија прва лабораторија за производство на ектази […]

______________________________________________________________________________________________________

Обвинетите во „Дива населба“ отстранети од судница

Обвинетите во случајот „Дива населба“ денеска во скопскиот Кривичен суд го бојкотираа судењето откако беа одбиени предлозите на нивната одбрана да бидат изземени членовите на Судечкиот совет на чело со судијката Верка Петковска. Тие на денешното рочиште со висок тон се обраќаа кон судијката, откако беа одбиени предлозите на одбраната за овој предмет да бидат […]

______________________________________________________________________________________________________

Поставил бомба под возилото на мајката на поранешната девојка

Триесет и девет годишниот И.А. од селото Ново Лагово, прилепско заработи кривична бидејќи лани поставил бомба под возилото на мајката на поранешната девојка. МВР информира дека прилепчанецот поставил импровизирана експлозивна направа на патничко возило „даеву нубира“, во сопственост на 53-годишната Ж.Т. инаку мајка на Б.М, со која претходно бил во љубовна врска. Бомбата експлодирала и […]

______________________________________________________________________________________________________

Поскапуваат горивата

Бензините од полноќ поскапуваат за денар, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на литар „еуродизел БС“ од 95 октани изнесува 64 денари, додека за литар „еуросупер БС“ од 98 октани од полноќ ќе се плаќа по 66 денари. Цената на „еуродизел (Д-Е […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина поранешниот грчки премиер Константин Мицотакис

Поранешниот грчки премиер Константин Мицотакис почина минатата ноќ на 98-годишна возраст, соопшти рано изутринава неговото семејство. Во кусото соопштение се наведува дека Мицотакис починал во еден часот по локално време (полноќ по средноевропско време), без да се посочат детали за причините за смртта. Мицотакис, кој е роден на 18 октомври 1918 година, речиси 60 години […]

______________________________________________________________________________________________________

Владата на Заев ќе има 15 министри – Еве кои

Новата Влада на Македонија ќе има 15 министерски ресорни места. Централниот одбор на СДСМ, вечерва на лидерот и новиот македонски мандатар му даде „зелено“ светло до Собранието да ги предложи следните министри, меѓу нив се: – Радмила Шеќеринска за министер за одбрана, Оливер Спасовски министер за внатрешни работи, Драган Тевдовски министер за финансии, Никола Димитров […]

______________________________________________________________________________________________________

Собраниска седница за избор на новата влада ќе се одржи утре

Откако мандатарот Зоран Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада, собранискиот спикер Талат Џафери за утре во 11 часот ја закажа седницата за избор на новата Влада. Од Кабинетот на Џафери информираа дека и програмата и составот се веднаш доставени до пратениците. Новата Влада ќе има 15 […]

______________________________________________________________________________________________________

Ова ќе бидат министри од ДУИ – Мала Речица ги соопшти имињата

Претседателството на ДУИ доцна синоќа ги предложи Хазби Лика, Бујар Османи, Билент Салиу, Крешник Бекташи и Садула Дураку за министри во новата влада на Зоран Заев. Хазби Лика ќе биде вицепремиер за политички систем и односи меѓу заедниците.Бујар Османи ќе биде вицепремиер за евроинтеграции. Садула Дураку е предлог за нов министер за животна средина. Крешник […]

______________________________________________________________________________________________________

Беса денеска ќе одлучи дали ќе биде дел од владата на Заев

Движењето Беса денеска одлучува дали ќе биде дел од новата влада на Зоран Заев и дали таа ќе има стабилно мнозинство поддржано од 67 пратеници. За оваа одлука денеска ќе се изјасни Централниот комитет. За разлика од Беса, претседателството на ДУИ синоќа ги предложи Хазби Лика, Бујар Османи, Билент Салиу, Крешник Бекташи и Садула Дураку […]

______________________________________________________________________________________________________

Ѕинго е старо-новиот лидер Социјалистичката партија

Социјалистичката партија на Македонија денеска го одржа осмиот Конгрес. На Конгресот се избрани нови органи, а за претседател повторно е избран Љубисав Иванов Ѕинго. Од партијата соопштија дека на Конгресот бил поднесен извештај за работата на партијата во изминатиот четири годишен период, направени се мали измени на Статутот на СПМ и се донесени заклучоци за […]

______________________________________________________________________________________________________

Зоран Заев реизбран за претседател на СДСМ

Зоран Заев е старо-новиот лидер на СДСМ. Вака одлучија седумстотината делегати на 22 Конгрес на партијата. На функцијата заменик претседател останува и Радмила Шекеринска која и до денеска ја извршуваше таа функција. Мали измени во составот има само во Надзорниот одбор на СДСМ. Од 723 присутни делегати, на Конгресот гласаа 643. Поддршка на Заев му […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1