Archive by Author

Ќерката на Владе Дивац повредена во тешка сообраќајна несреќа

Во тешка сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 22:58 часот во центар на Белград, повредени се две млади лица кои биле на мотор. Едната од нив е ќерка на славниот кошаркар Владе Дивац, Петра (19) која се здобила со ортопедски повреди. Српските медиуми пишуваат дека, Петра Дивац е примена на одделението трауматолоција на „ВМА“. […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина вдовицата на Френк Синатра, Барбара

Барбара Синатра, вдовица на легендарниот пејач Френк Синатра, почина вчера, на 90 годипна возраст, јавија денеска американските медиуми. – Пред смртта, таа беше опкружена од семејството и пријателите во својот дом во Ранчот Мираж во Калифорнија – изјави семејниот портпарол. Барбара во 1957 година се омажи за Френк, и беше со него во брак 26 […]

______________________________________________________________________________________________________

Таравари: Седумтемина гостиварци хоспитализирани на Инфективната клиника се во стабилна состојба

Седумтемина пациенти од Гостивар, кои се хоспитализирани на Инфективната клиника, се во стабилна состојба, информира министерот за здравство, Арбен Таравари. Тој преку видеопорака објавена на „Фејсбук“ изрази сочувство за двајцата починати мажи од Гостивар. Таравари, кој се наоѓа во посета на САД, информира дека вчера, по смртните случаи, веднаш се состанала Комисијата за заразни болести […]

______________________________________________________________________________________________________

Обдукција на еден од починатите на Инфективна – Се чека одговорот за причината за смртта на таткото и синот

Телото на еден од двајцата починати пациенти на Инфективната клиника е дадено на обдукција.Директорот на Институтот за јавно здравје, Шабан Мемети, потврди дека тие веќе ги започнале и нивните испитувања, па попладне се очекуваат првичните резултати. Институтот немал реагенси за испитувањата поради што се позајмувале од Косово. Никој засега не сака да даде информација за […]

______________________________________________________________________________________________________

Дете со тешки повреди итно пренесено во Ургентен по пад од далековод

Десет годишно дете од Прилеп вчера е пренесено во Ургентниот центар со тешки повреди по пад од далековод под висок напон. Од полицијата денес информираат дека И.И. (30) од крушевското село Алданци пријавил дека на влез од селото забележал повредено дете во свесна состојба како лежи на тревата. Полициски екипи излегле на местото, по што […]

______________________________________________________________________________________________________

Џафери ќе говори на 2 Август во Крушево

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска соопшти дека нему му паѓа редот годинава да се обрати на 2 Август, на празникот Илинден во Крушево. – Според редоследот на ротација годинава редот е на претседателот на Собранието да се обрати на 2 агуст на Илинден. Можам да потврдам дека јас ќе се обратам – рече Џафери.

______________________________________________________________________________________________________

Детали за убиството на свадба во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против лицето кое застрела гостин на свадба во Куманово. -Осомничениот на ден 25 јули во 22.45 минути, додека присуствувал на свадбена веселба, извадил од појас пиштол марка SMIT I VESON и со умисла испукал еден куршум со кој го погодил сега починатиот Б.Х. , државјанин на Република Германија. Основното […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев за договорот со Бугарија – договорот е совршенство

Прес-конференција на премиерот Зоран Заев и Никола Димитров за договорот со Бугарија. Новата влада застана цврсто на евероатланстскиот пат, за градење на современи добрососедски односи Договор за доброседство, пријтелство и соработка со Бугаррија е исчекор во перспектиите на граѓаните. Синоќа на седница на Владата го усвоивме извештајот за извршените преговори за договорот, Владата го прифати […]

______________________________________________________________________________________________________

Ѓоковиќ соопшти: Ја завршувам сезоната

Српскиот најдобар тенисер Новак Ѓоковиќ обелоденил дека поради повреда на десниот лакт ќе го пропушти преостанатиот дел од сезоната. -По година ипол проблеми со лактот, што кулминираше во последниот месец, два, донесов одлука дека нема да играм до крајот на оваа сезона. За жал, ова беше одлука која мораше да се донесе. Вимблдон секако ми […]

______________________________________________________________________________________________________

Факти од кои ќе ви се заледи крвта: 322 земјотреса за еден месец, епицентарот во Злокуќани,

На 26 јули 1963 година во 5.17 часот Скопје бил погоден од разорен земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала, кој траел 20 секунди. По неколку минути се случил и вториот силен потрес. Според очевидците, токму овој втор потрес е виновен за големиот број жртви. Многу луѓе останале заробени во објектите по првиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Откриено што пребарувала на интернет Ејми Вајнхаус ноќта пред да почине

Поминаа шест години откако почина популарната пејачка и текстописец Ејми Вајнхаус. Нејзиното тело го пронајде еден од вработените во обезбедувањето.Безживотното тело го пронашол Ендрју Морис. Токму тој за јавноста открил како Ејми ги поминала своите последни часови. Според историјата на пребарување на интернет, откриено е дека таа ги преслушувала своите песни на Јутјуб. Иако имаше […]

______________________________________________________________________________________________________

Убиецот го чекал во полскиот тоалет и му пукал во глава: Нови детали за убиството на бизнисменот

Предраг Периќ (47), бизнисмен од Сурдулица, убиен е со еден куршум кој му поминал низ око, а убиецот најверојатно го чекал во полскиот тоалет кој се наоѓал зад неговата куќа и деловниот простор. Периќ останал мртов на место, а убиецот побегнал. Страотното злосторство се случило во неделата наутро во село Житораѓа. Периќ, сопственик на фирмата […]

______________________________________________________________________________________________________

Повик од 26 македонски историчари за одбрана на уставното име, јазикот и историјата

Дваесет и шест историчари, доктори по историски науки и универзитетски професори се спротивставуваат и ги отфрлаат обидите за редефинирање, промена и фалсификување на македонската историја, чија конечна цел, според нив, е уништување на македонската нација со сите нејзини идентитетски обележја. Во обраќањето испратено до медиумите актуелните состојби поврзани со идентитетските прашања, тие ја повикуваат македонската […]

______________________________________________________________________________________________________

Штипјанец ја претепал девојката а постирал и слики на лажен профил на Истаграм

Штипјанец заработи кривична пријава осомничен дека сторил кривини дела, телесна повреда при семејно насилство и злоупотреба на лични податоци.n Станува збор за 23 годишниот З.М кој откако се скарал со девојката во еден момент насилно ја изнел од кафе барот каде што биле, и почнал да ја удира со тупаници по главата и телото.Од ударите […]

______________________________________________________________________________________________________

Владата на Бугарија го одобри Договорот за добрососедство со Македонија

Владата на Република Бугарија на денешната редовна седница го одобри текстот на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Македонија, соопшти прес-службата на Владата во Софија. – Потпишувањето на договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Македонија е израз на желбата на Бугарија да изгради модерни добрососедски односи засновани на европските вредности, изјавил […]

______________________________________________________________________________________________________

Детали за починатите на Инфективна – 2 починаа, едниот имал само 24 години, хоспитализирани уште 4 лица

Двајца починаа на Инфективна клиника, еден на 50, а друг на 24-годишна возраст од Гостиварско, потврдија денеска од Клиниката. Починатите биле во крвно сродство.. Татко и син.. Во изолација се болните и тие што биле во контакт со нив, а болеста сѐ уште се утврдува.Четворицата болни се во стабилна состојба и се лекуваат според клиничките […]

______________________________________________________________________________________________________

Оставено петмесечно бебенце, носи жолто фустанче – полицијата ги бара родителите

Загребската полиција бара информации за девојчето кое во четвртокот е пронајдено пред влезот на канцеларијата на организацијата „Добри Пастир“ каде е оставена во детска количка. Во четвртокот на 20.јули околу 21.45 часпт. во Сесвети, Брестје е пронајдено женски дете кое бил можело да биде на возраст од 5 д0 7 месеци. Детето е оставено во […]

______________________________________________________________________________________________________

Две лица починале на Инфективната клиника – уште тројца заразени, се стравува дека има уште пациенти

Две лица починале на Инфективната клиника во Скопје, потврдуваат од Министерството за здравство. Според информации од таму, во моментов заседава Комисијата за заразни болести, а се очекува во 14 часот претседателот на Комисијата Звонко Миленковиќ да соопшти официјални информации. Неофицијалните информации кажуваат дека на Инфективна биле хоспитализирани петмина пациенти од гостиварско, во тешка здравствена состојба, […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1