Archive by Author

И храната на Нестле со коњско месо – се повлекуваат производи

Најголемата прехранбена компанија во светот „Нестле“ повлече од трговската мрежа во Италија и Шпанија тестенини со говедско месо откако по анализи е утврдено присуство на коњско месо над еден отсто, објави ББЦ.

______________________________________________________________________________________________________

Во Русија има најголем број милијардери – еве колку тежат

Бројот на доларски милијардери во Русија годинава нарасна на 131 , што претставува историски рекорд. Според пишувањето на магазинот за топ менаџери „CEO“, што ја состави листата, бројот на милијардери за една година е зголемен за 11.

______________________________________________________________________________________________________

Како да ја спасите облеката која се “собрала“ во машината за перење?

По којзнае кој пат се фаќате за глава, бидејќи и овој пат ја уништивте омилената маица во машината за перење? Не тагувајте, постои решение. Безброј пати сте помислиле дека штетата е непоправлива кога вам во текот на машинското перење некое парче облека ви се “собере“? Не грижете се, постои решение и за овој проблем. Методата која […]

______________________________________________________________________________________________________

Жена се само запалила во банка во Шпанија

Жена влегла синоќа во филијала на банка во шпанскиот град Алмасора, по што се полеала со запалива течност и се запалила Властите изјавија дека жената била одведена со хеликоптер во болница во Валенсија. Изгорениците зафатиле половина од нејзиното тело. Не е јасно што била причината за само запалувањето. Шпанија е во финансиска криза, а банките […]

______________________________________________________________________________________________________

Сметки – Колку се плаќа парно и струја во Чикаго – а колку кај нас (Фото)

Овие фотографии се од сметките за струја и парно на иселеници кои живеат во Чикаго, а се по потекло од Бугарија. Во станот живее 4 члено семејство и ова се нивните сметки за декември – јануари. Според нив тие месечно за струја плаќаат 69,87 долари, а за парно – 104,40 долари. Семејството живее во 170 квадратни […]

______________________________________________________________________________________________________

Најмногу хомосексуалци има во Вашингтон

Секој десетти Американец кој живее во Вашингтон се смета за припадник на ЛГБТ популацијата, покажуваат резултатите од анкетата спроведена од „Галуп“. На испитаниците им биле поставувани прашања „Дали вие лично се сметате за лезбејка, геј, бисексуалец или трансексуалец?“. Најголем број позитивни одговори, десет проценти, биле во главниот град на САД. Најмалку како хомосексуалци се изјасниле […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонски стана официјален јазик во општина во Србија

Општината Пландиште во Србија, која е дом на голема македонска заедница, го прогласи македонскиот јазик за службен јазик на општината. Локалното население во Пландиште ја поздрави иницијативата.

______________________________________________________________________________________________________

Има Видео снимка – Црвенковски снимен како се кара со Јакимовски

Караницата и заканите меѓу Бранко Црвенковски и Стевчо Јакимовски била снимена со мобилен телефон. Во текот на ноќта до просториите на „Република“ од анонимни извои било доставено ДВД со видео материјал од завчерашната средба меѓу Стевче Јакимовски и лидерот на опозицијата за која Црвенковски вчера тврдеше дека поминала без кавги а Република објави дека била […]

______________________________________________________________________________________________________

Бранко е крив ако добиеме негативен извештај од ЕУ – Груевски

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, истакна вечерва премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на промоцијата на кандидатот за градоначалник од оваа партија и коалицијата „За Подобра Македонија“ во општина Гевгелија, Иван Франгов.

______________________________________________________________________________________________________

Демолирана салата Борис Трајковски – Вандализмот дело на симпатизери на ДПА

Како што пишува весникот „Вест“, искршени се вц шољи, чешми, столчиња, ишарани се ѕидовите а искршен е и прозор од базенот Младост

______________________________________________________________________________________________________

Грција се ситни – дел од Крит се отцепи и им воведе пасоши на грците

Властите на градот Ласити на грчкиот остров Крит прогласија отцепување од Грција и најави дека ќе воведат пасошка контрола во влез на градската територија. Одлуката за независност на Ласити, кој се наоѓа во источниот дел на Крит, стапува во сила на 21 февруари. Како што е објаснето ваквата одлука е донесена поради незадоволството од мерките […]

______________________________________________________________________________________________________

Голем пожар кај Скопјанка во скопски Аеродром

Облаци чад во моментов се издигнуваат над зградите кај трговскиот центар Скопјанка во општина Аеродром, пишува Прес 24. Најверојатно станува збор за пожар во една од зградите. Порталот информациите ги добил од читатели а официјална потврда засега нема  ниту од полицијата ниту од противпожарната служба. Izvor – Press24 Според информации од наши читатели пожарот бил […]

______________________________________________________________________________________________________

Без овие работи не можевме да замислиме живот – а сега се во историјата (Фото)

1. Флопи диск или дискета (Флопи), уред за складирање на податоци, се појави на крајот на 60-тите години. станаа достапни комерцијално 1971 година.Тој имаше дијаметар од к 8 инчи (200 мм),  Некогаш популарната “дискета”беше со капацитет 1,44 MB Постојат две глави, цилиндри со 80 од 18 сектори, секој од 512 бајти. Речиси 20 години царуваше компјут […]

______________________________________________________________________________________________________

Драган Мијалковски со концерт во Универзална сала

Познатиот легендарен доајен – поп изведувач на македонската музичка сцена Драган Михајловски со кој растеле многу генерации, на почетокот на месец март во Универзалната сала ќе одржи концерт. Тој своите безвременски песни, хитови, рефрени ќе ги отпее во придружба на големиот ревиски оркестар. Концертот е во организација на Македонската радио телевизија. Како што и самиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Собранието изгласа – Џафери е новиот министер за одбрана

Собранието на Република Македонија денеска ги избра Фатмир Бесими за министер без ресор кој ќе биде задолжен за евроинтеграциите, Талат Џафери нов министeр за одбрана Тахир Хани нов министeр за локална самоуправа. За Џафери гласаа 65, а за Бесими и за Хани 64 пратеници.

______________________________________________________________________________________________________

Од бездомничка до милијардерка за само 2 години (Видео)

Американката Дени Џонсон се најде на листата на Форбс меѓу најбогатите американци – а оваа жена има неверојатна приказна. За само две години таа од бездомничка станала милионерка.

______________________________________________________________________________________________________

Руски пратеник пронајден мртов зацементиран во буре

Руски пратеник кој се водеше за исчезнат е пронајден мртов. Според полицијата било пронајдено тело зацементирано во буре, за кое истрагата открила дека му припаѓа на рускиот пратеник. Телото на рускиот пратеник Михаил Пахомов е најдено во подземна гаража во селото Обухово. Полицијата не дава информации како го пронашле бурето и дали имале дојава. според нив во […]

______________________________________________________________________________________________________

Потресна исповед: Дете без лице – го отфрлила дури и неговата мајка

Седумгодишниот Мали Хенри има брат близнак Оливер, но тие не личат како сите близнаци. Хенри е роден со деформитет на лицето, без едно око, уво и ноздра. Мајката во првите денови од животот се одрекла како грдото пајче, но неговиот шарм преовладал и сега го сака исто како и неговиот брат Оливер. Мајката Шарелн Мечин […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1