Archive by Author

Ова се компаниите кои даваат најмногу плата

Повеќето фирми на вработените им исплаќаат само основна плата, која бараат начин како да им ја намалат и да задоцнат со исплатата. Ваквиот однос ги демотивира вработените и се намалува квалитетот на работа. Но во светот постојат и компании во кои на човек „да му е мерак“ да работи. Ова се компаниите кои нудат најдобри […]

______________________________________________________________________________________________________

Научниците тврдат: Ракот ќе биде хронична, а не смртоносна болест

Модерното лекување прилагодено на ДНК типот на тумор ветува подобри резултати, а во иднина би се користеле индивидуални терапии наместо досегашните стандардни хемотерапии и зрачења.

______________________________________________________________________________________________________

Мусолини се враќа – и неговата внука влегува во парламентот (Фото)

Негри Мусолини вели дека е горда на својот дедо затоа што направил „многу добри работи“ како што е чистење на мочуришта со маларични комарци во близина на Рим. Таа додава дека антиеврејските закони, диктатурата и насилствата на нејзиниот дедо се „монструозни грешки“. 

______________________________________________________________________________________________________

На нивна пот прават милиони и ТВ и ММИ – а стапот пак по музичарите

Додека телевизиите и ММИ, која сака да наплаќа за музиката која ја емитуваат медиумите, се караат кој колку да плаќа, а кој да зема – трпат само музичарите. Ќе им текне ли да дигнат глас конечно и никој во нивно име да не се раскусурува со нивната работа и талент??

______________________________________________________________________________________________________

Опасен паразит најден во рибите во Србија – црвите влегуваат и во човекот (Видео/Фото)

Факултетот во Нови Сад регистрираше нов вид на паразит кој ја напаѓа рибата и кој може да биде опасен за човекот. Тоа е црв од родот „Eustrongylus“ кој живее главно во птиците, но се пренесува и преку рибата.

______________________________________________________________________________________________________

Црква продава цедиња со звукот на тишината – 30 мин тишина

Црквата „Свети Петар“ во источен Сасекс во Англија пронајде нов и инвентивен начин за собирање средства за обнова – сними цеде со звукот на тишината во внатрешноста на црквата, стара 800 години. Снимката на тишина и звукови како крцкање на клупите, бавни чекори и шумови во далечината трае 30 минути и се покажа како вистински […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Чикаго убиена девојка која настапи на инаугурацијата на Обама

Девојка која минатата седмица настапила со нејзиниот училишен оркестар на инаугурацијата на американскиот претседател Барак Обама е убиена во парк во Чикаго, јави теелвизиската мрежа CBS во средата.

______________________________________________________________________________________________________

4 девојки умреле од антибеби апчиња – Диане35

Франција се соочува со нов фармацевтски скандал откако e откриено дека четири смртни случаи се поврзани со употребата на апчињата за контрацепција Diane 35.

______________________________________________________________________________________________________

Нови раце за првиот американски војник, кој во Ирак ги загубил четирите екстремитети

Првиот американски војник, кој преживеа откако ги загуби сите четири екстремитети во војната во Ирак, веќе има нови раце, пишува весникот „Дејли телеграф“.

______________________________________________________________________________________________________

Брошура за Охрид по која и охриѓанец би се изгубил

На интернационалниот туристички саем во холандскиот град Утрехт, се делеле брошури за Охрид со погрешни информации. Ова на фотографијата е еден од примероците печатени на српски, англиски и на холандски јазик. Ја финасирала Општина Охрид, но нема податок која година е печатена, јавува телевизија Алфа. 

______________________________________________________________________________________________________

Кичевчанецот Тино Алексов надмина 10 000 преводи на македонски на Facebook

Кичевчанецот Тино Алексов, човекот поради кого користите Facebook на Македонски! Деновиве бројот на неговите преводи достигна петцифрен број – фантастични 10 000 преводи на термини на Македонски јазик кои ги користи Facebook и веќе го зазеде првото место!

______________________________________________________________________________________________________

Најбогатиот човек во Јужна Африка ќе подари половина од своето богатство

Јужноафриканскиот милијардер Патрис Мотсепе ќе подари половина од своето богатство на добротворна организација, следејќи го примерот на Бил Гејтс и Ворен Бафет.

______________________________________________________________________________________________________

Газдата на диското во кое изгореа 234 студенти сакал да се самоубие

Елисандро Сфор, сопственикот на ноќниот клуб “Kiss” во Бразил, во кој во пожар загинаа 234 луѓе се обидел да се самоубие со пластично црево од туш, изјави за АФП Лилијан Каруз, виш полициски службеник во градот Круз Алт. 

______________________________________________________________________________________________________

Џулијан Асанж ќе биде кандидат за австралискиот Сенат

Џулијан Асанж, основач на Викиликс ќе се кандидира за место во австралискиот Сенат за време на овогодишните избори, објави Вилиликс.

______________________________________________________________________________________________________

Киднапирал 6 год дете и го држи во бункер – Видео

Вооружен маж од вчера држи како заложник едно мало 6 годишно дете кое патувало во училишниот автобус кон својот дом. Киднаперот прво скокнал во школскиот автобус во Алабама, а потоа го убил возачот

______________________________________________________________________________________________________

Сојузот на иднина наместо блокади денес ќе организира граѓански парламент

Пратеничката Весна Бендевска најави дека наместо блокадите што се одржуваат на „Партизанка“ пред Симпо, кај мостот „Гоце Делчев“ и кај Стара Рампа, ќе организира граѓански парламент, со почеток во 12 часот пред Собранието на Република Македонија. Го организраат граѓанскиот парламент бидејќи за утре е најавена седница на Собранието на Република Македонија на која ќе бидат […]

______________________________________________________________________________________________________

МОСТ ќе ангажира 3.500 набљудувачи за локалните избори

Во функција на спроведување фер и слободни избори во Република Македонија, Граѓанската асоцијација МОСТ објави дека започнаа активностите за набљудување на изборниот процес. За набљудување на Локалните избори 2013 и денот на гласањето ќе бидат ангажирани повеќе од 3.500 набљудувачи, на целата територија на Република Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Судот ја отфрли жалбата на една од членките на групата Пуси рајот

Московскиот Апелациски суд одби да ја разгледа жалбата на Екатерина Самуцевич, една од членките на контроверзната панк група Пуси рајот, на пресудата со која четирите видео-снимки на таа група се оценети како екстремистички.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1