Archive by Author

Кои куќи во Македонија се опседнати со духови?

Постојат легенди кои посочуваат дека најверојатно на повеќе локации во Македонија постојат куќи кои се опседнати со духови. Puls 24 ги набројува најпознатите Скопје – позната е зелената куќа во Црниче. Таа за жал сега е веќе срушена. Жителите на населбата Црниче сеуште сметаат дека оваа куќа долг период била опседната со духови. Оние кои поминувале […]

______________________________________________________________________________________________________

Лажни трогателни слики од протестите во Турција – Еве ги оргиналите (Фото)

Трогателните слики кои се наводно сведоштво за настаните во Турција ги преплавија социјалните мрежи и медиуми. Дека протестите во Турција се масовни и дека има судир со полицијата не се доведува во прашање – но овие неколку фотографии сепак се ЛАЖНИ. Ги објави Ал Џезеира Балкан. Фото монтажа – на оргиналната фотографија полицаецот не брка […]

______________________________________________________________________________________________________

“Сам дома” во реалност – 10 год дете ги избркало крадците (видео)

Едно десетгодишно детенце, благодарение на неговата неверојатна храброст, го спаси својот дом од крадците, а многумина веќе и го споредуваат со херојот од филмовите “Home Alone”. Имено, двајца крадци се обидоа да ограбат куќа во Бруклин, барајќи пари од станарите, а нивниот поход е овековечен и на камера. Така, на видеото во продолжение може да […]

______________________________________________________________________________________________________

Eколошка катастрофа на повидок – Слатинско езеро со само еден метар вода (Фото)

Нивото на водата на Слатинско езеро за еден месец се намали од девет метри на само околу еден метар длабочина. Водата со ненамален интензитет се уште истекува низ браната, така што ни затварањето на испусниот вентил , кој се затвори пред два дена не допринесе да престане намалувањето на нивото на акумулацијата , кое дневно […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Постои кафуле каде наместо со пари, кафето се плаќа со бакнеж!

Бакнеж наместо пари и кредитни картички. Ова е новиот начин на плаќање во Метро Сент Џејмс, кафуле во Сиднеј, украсенo во француски стил. Кафулето има уникатна романтична промоција овој месец. Помеѓу 9 и 11 часот, гостите, својата сметка може да ја платат со меѓусебни бакнежи. -Ние не прифаќаме пари, само вашите бакнежи, стои на постот […]

______________________________________________________________________________________________________

Црвенковски кандидат за Претседател на Македонија?

Бранко Црвенковски може да и се врати на политиката и тоа како нов Претседател на Македонија. Доброупатени извори околу состојбите во СДСМ коментираат дека ова е една од можностите кои поранешниот лидер на опозицијата сериозно ги разгледува. Тие велат дека Црвенковски има уште многу да покаже во македонската политика и дека не се исклучува можноста […]

______________________________________________________________________________________________________

13 годишниот македонски Брус Ли од Прилеп

Звонко има само 13 години, но за четири години посветеност на каратето, освоил преку 100 медали. Семејството Николоски од Прилеп својот дом постојано го украсува со нови медали, дипломи, признанија, пехари. Сите му припаѓаат на постариот син Звонко, кој тренира карате. Тој има 13 години и учи во основното училиште „Кочо Рацин“, а само за […]

______________________________________________________________________________________________________

Швајцарскиот амбасадор уапсен пијан по потера низ Париз

Швајцарскиот амбасадор при ОЕЦД во Париз е уапсен во пијана алкохолизирана состојба во ноќта кон понеделникот по полициска потера низ француската престолнина, изјави во вторникот полициски извор за AFP. Припадници на сообраќајната полиција ја проверувале брзината на автомобилите во центарот на Париз кога се појавил „мерцедес” со дипломатски таблички кој возел со огромна брзина. Полицајците […]

______________________________________________________________________________________________________

„Македонците НЕ се Грци!!!“- порака на најдобрата швајцарска ракометарка со македонско потекло

Швајцарска ракометарка со македонско потекло Азра Мустафоска (26), прогласена е за најкорисен играч во женската лига на оваа земја во минатата сезона, објави Дерби.мк. Дека не го заборава потеклото од Македонија, Мустафоска покажува и на нејзиниот профил на вебстраницата на Брил, каде што во рубриката „отсекогаш сум сакала да кажам” стои: „Македонците НЕ се Грци!!!”.Покрај […]

______________________________________________________________________________________________________

Баба Ванѓа никогаш не била Бугарка – ФОТО од пасошот – докрај се пишувала Македонка

Бугарите долго време тврдеа дека Баба Ванѓа се изјаснувала како Бугарка. Ова е копија од пасошот на Баба Ванѓа, каде јасно се гледа дека таа иако живеела во Бугарија, по националност се изјаснила како Македонка, пишува под фотографијата објавена на фејсбук страната на Омо Илинден Пирин Баба Ванѓа (Вангелија Пандева Гуштерова) е родена 1911 година […]

______________________________________________________________________________________________________

„Позната докторка од Кочани ме остави без имот“ – му била кираџика, а таа му зела пари на суд

Три години вистинска судска голгота. За спор кој започнал со тужба за 100 евра, Илчо Анастасов останал без својот иумот, пари и извор на егзистенција. Страдало целото негово семесјтво, двете деца и родителите, јавува Сител Земјоделецот од Чешиново и издавал имот на позната докторка од Кочани која во просториите правела измени. Со договор било утврдено […]

______________________________________________________________________________________________________

Јахта за џет-сет – Каква е јахтата на Трифун? Субрата Рој го шетале со таа јахта (Видео/Фото)

Каков е бродот што државата му го одзеде на бизнисменот Трифун Костовски. Луксузна јахта што чини стотина илјади евра. Во неа може да се сместат најмалку седум гости, има четири легла во кабината плус долен дел, удобна пилотска кабина, уредена кујна, тоалет, развива брзина и до 50 километри на час. Ова се основните карактеристики на […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Како ќе изгледаат новите полициски возила?

Заврши рокот за доставување на понуди по јавниот тендер за набавка на сто возила во полициска изведна објавен на 25.04. годинава. Комисијата при МВР задолжена за јавни набавки денеска во МВР јавно ги отвори понудите што беа доставени во законски предвиден рок, и притоа беше констатирано дека се пристигнати четири понуди од компаниите: “Автонова” со […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонските советници во Општина Кичево ја напуштиле седницата

Изгласувањето на членови на управните одбори на ЈП Комуналец- Кичево и на основните и средните школи во Кичево, беше точка на дневен ред на вчерашната седница на кичевскиот совет. Бројот на членови на Управниот одбор на ЈП Комуналец бил зголемен за уште 2 члена, од 9 на 11 членови. Предлогот во новиот управен одбор да […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска средба Груевски – Заев

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ и актуелен премиер, Никола Груевски, денеска ќе се сретне со новиот претседател на СДСМ Зоран Заев. Средбата што ја иницираше Груевски, аналитичарите ја оценуваат како добра можност за подобрување на политичкиот дијалог во земјата.    

______________________________________________________________________________________________________

Протест во Скопје: Жерновски нема право да стопира изградба на црква

Граѓанската иницијатива ВЕРИТАС ги повикува граѓаните на мирен собир во 11.30 часот пред локацијата каде се гради Црквата СВ Елена и Константин. Граѓанската иницијатива ги повикува граѓаните заедно да го искажат незадоволство и да упатат апел да се повлече точката за укинување на ДУПОТ во кој е вцртана нејзината изградба. -Градоначалникот Жерновски и Општината Центар […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР ја бара бабичката што „невоспитаниот“ ја испрска со пиво за да го тужи

И Министертсвото за внатрешни работи се заинтересира за настанот кој го осуди целата македонска јавност, па се впушти во потрага по бабата која беше испрскана со пиво од невоспитаниот млад човек за кого се тврди дека е син на сопственик на скопска телевизија. Видеото на YouTube го закачи самиот „фраер“. – МВР најостро го осудува […]

______________________________________________________________________________________________________

Ќерката на Мајкл Џексон и порано си ги сечела вените – ФОТО од лузните/ Аудио од брза помош

Парис Џексон, 15-годишната ќерка на починатиот крал на поп музиката Мајкл Џексон, се обидела да изврши самоубиство, јавија денеска американските медиуми. Локалните медиуми јавија дека Парис е префрлена во болница. Итната помош примила повик од куќата на Парис- На овој ЛИНК може да го чуете аудио повикот до Брзата помош

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1