Archive by Author

Коце Трајановски под број 19, Стевчо Јакимовски 8 – еве ги резулатите од жребката на ДИК

Три различни бројки ќе стојат пред коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ на престојните локални избори. Сите кандидати за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат под редниот број 19 на гласчките ливчиња. Денешната жребка во ДИК одреди во местата каде што коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ има 19 партии, односно онаму каде што ДОМ на Лиле Поповска има своја листа, […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонското млеко е безбедно, покажуваат првичните резултати

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија и во продажба кои беа тестирани се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над 20 земени примероци, но од утре ќе се проверуваат и уште 15-ина други мостри од млеко за да се утврди присуство на афлатоксин. – Од […]

______________________________________________________________________________________________________

Откажаа компјутерите во ДИК – ждребањето е одложено

Oд прес службата на Државната изборна комисија (ДИК) информираат дека жредбањето за редоследот на избирачките листови за локалните извори е одложено поради пад на компјутерскиот систем, пренесува Нова Македонија. ДИК денеска го одложи ждребањето закажано за 11 часот поради пад на компјутерскиот систем, па сеуште е неизвесно по кој ред ќе бидат напишани кандидатите за […]

______________________________________________________________________________________________________

Водата зависно кога се пие има поинакво дејство на организмот – за слабеење, за варење, крвен притисок

Знаеме дека е водата важна, но информацијата дека потои посебно време во денот за одделна делотворност не е многу позната работа. Имено зависно во кој дел од денот или активност која ја имате испиете вода, има различен ефект. Пример – чаша вода веднаш по будењето – помага за активирање на внатрешните органи – чаша вода […]

______________________________________________________________________________________________________

Се претставил како манекенка на фејсбук за да се сретне и убие боксер

 19-годишниот Мануел Едмундо Гузман Џуниор, е обвинет дека на лажен профил на социјалната мрежа Фејсбук, поставувал слики од згодни манекенки, за да го измами и убие Еди Лиал, професионален боксер. Судењето е во завршна фаза и наскоро се очекува пресудата. Боксерот договорил состанок со “топ-моделот”, по име Ребека Сантијаго, која ја запознал на Фесјбук, меѓутоа, […]

______________________________________________________________________________________________________

Започна конвенцијата на опозицијата во Куманово (Видео)

Сите лидери на опозициските партии се присутни на конвенцијата на Сојузот на иднината предводен од СДСМ, која се одржува на точно два месеци по црниот понеделник.

______________________________________________________________________________________________________

Ви се случило да се разбудите и да не можете да мрдате? Еве што е

Што е парализа во спиењето? Психологот Кристофер Френч од Голдсмитс Колеџот во Лондон ги објаснува: Нападите од демоните, посетата на духови и киднапирањето од страна на вонезмјани: некои луѓе се сигурни дека ги искусиле овие случувања. Тие веројатно се дел од многуте жртви кои веројатно имале епизода на парализа во спиењето.

______________________________________________________________________________________________________

Гости во хотел пиеле вода од резервоар во кој се распаѓало мртво тело (Видео)

Полицијата соопштила дека во резервоарот за вода од хотелот “Сесил”, било пронајдено безживотното тело на 21-годишната Канаѓанка Елис Лам, која била пријавена како исчезната на 31 јануари минатата година. Телото го пронашол еден работник кој ја одржувал зградата.

______________________________________________________________________________________________________

Последен поздрав до големиот актер – Почина актерот Бранко Ѓорчев

По долго боледување синоќа почина актерот Бранко Ѓорчев, директор на Драмскиот театар-Скопје. Ѓорчев е роден 1962 година во Неготино, во 1986 година дипломирал на Факултет за драмски уметности, во класата на проф. Вукан Диневски. Од 1987 година работи како актер во Драмски театар-Скопје. Има остварено голем број главни и споредни улоги, во матичниот театар и […]

______________________________________________________________________________________________________

Попладне пороен дожд, грмежи и ветер

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно. Попладне и кон крајот на денот ќе има поројни врнежи од дожд, локално проследени и со појава на грмежи. Ќе дува засилен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од еден до четири, а дневната од 10 до 15 степени. Во Скопје времето ќе биде променливо облачно. Во […]

______________________________________________________________________________________________________

За инат на афлатоксин: Животот без млеко е можен – дури и препорачлив за возрасни!

На тестовите за интолеранција на храна речиси секој резултат покажува дека луѓето не можат да толерираат млеко и воопшто нашиот организам кога сме возрасни не може да го поднесе млекото и не треба да се консумира. Има некои прехранбени производи кои се исто така богати со калциум – магдонос, суви смокви, сусам …

______________________________________________________________________________________________________

Македонско девојче ја освојува Америка

Ај пад мобилната апликација на Маја Мишева од Штип според американските ИТ експерти е најдобро изработен авторски проект помеѓу стотина пристигнати трудови од сите тамошни универзитети, објави Канал 5. 

______________________________________________________________________________________________________

Пекол на трката во Дејтона – автомобил влета во публика – 28 повредени (Видео/Фото)

Најмалку 14 лица од публиката се префрлени во болница, а уште 14 други згрижени на самите трибини после несреќата за време на трката во Дејтона. До несреќата дојде кога по судир на 11 автомобили, автомобилот на Кајл Ларсон влета на трибините во публиката. Повредени се вкупно 28 лица. Денешната трка требаше да биде загревање за […]

______________________________________________________________________________________________________

Се жени десната рака на Груевски – Мартин Протоѓер

Шефот на кабинетот на Премиерот Никола Груевски, Мартин Протоѓернаскоро ќе скокне во тавче, објавува порталот Либертас, повикувајќи се на свои информации.

______________________________________________________________________________________________________

Преглед кај матичен не се наплаќа – ако сте платиле пријавете веднаш

Прегледот кај матичен лекар не се наплаќа. Не се наплаќа ниту ехо прегледот кај гинеколог, кој во здравствената легитимација е заведен како матичен лекар на пациентот.

______________________________________________________________________________________________________

Милошоски: Да се обединиме во Струга и да го развееме македонското знаме

Нашата парола за овие избори во Струга е една и единствена-стружани за Струга, Струга за стружани. Да ги следиме постапките на нашите сестри и браќа од Мислешево и по победата на 24 март, да го кренеме јарболот и македонското знаме, рече Милошоски.

______________________________________________________________________________________________________

За време на Шарпланинскиот куп, се пукало по кучиња

Вчера, 23-02-2013, за време на одржувањето на Шарпланинскиот куп, пред неколку сведоци во викенд населбата на Попова Шапка, човек со пушка пукал во кучињата кои живеат на планината, информираше Асоцијацијата на активисти за права на животните (ААПЖ).

______________________________________________________________________________________________________

во Сообраќајка тешко повреден заменикот претседател на ЕП

Заменик-претседателот на Европскиот парламент, Александер Алваро (37) тешко е повреден во сообраќајна несреќа која се случи денес, во западна Германија, соопшти портпаролот на Европските либерали. -Известен сум за тешката несреќа во која е повреден Алваро и шокиран сум. Во свое име и во името на колегите од Европскиот парламент му посакувам бргу да заздрави – […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1