Archive by Author

43 год маж – четврта жртва на грипот сезонава

Маж на возраст од 43 години од внатрешноста со детектиран вирус на грип од типот А почина на Клиниката за инфективни болести во Скопје, информира денеска д-р Валерија Кирова Урошевиќ, специјалист инфектолог.

______________________________________________________________________________________________________

Ех тој интернет – барала мапа на нет го нашла дечкото како ја изневерува (Видео)

Марина Воинова (24) со помош на рускиот „Street View“ барала улица во рускиот град Перм, а притоа нашла нешто на што сигурно не се надевала.

______________________________________________________________________________________________________

Хитлер и Франкештајн во трка за пратеници

Адолф вели дека неговите родители ништо не знаеле за нацистичкиот лидер кога му го дале тоа име и дека освен мустаќи, тој нема ништо заедничко со фирерот

______________________________________________________________________________________________________

Како изгледа првата подводна нуклеарна експлозија во светот (Видео/Фото)

Соединетите Американски Држави во 1946 година извршиле низа на тестирања на нуклеарно оружје на коралниот остров Бикини во операција која што во историјата останала запомнета како “Crossroads”. Биле детонирани две бомби, а втората, наречена “Baker”, била првата подводна бомба во светот. Оваа проба, која што била направена за да се анализира ефектот од нуклеарната експлозија […]

______________________________________________________________________________________________________

Слушнете како звучеше метоерот кој падна во Русија (Видео)

Infrasonic waves или инфрасоничните бранови од метеорот кој се распрсна над Русија се досега најгласните некогаш снимени звуци од страна на CTBTO’s International Monitoring System. Инфразвук се звуци со ниска фреквенција со помалку од 10 Hz дострел. Експлозијата на метеорот била детектирана од 17 станици за инфразвук кои ги следат атомските експлозии низ цела планета. […]

______________________________________________________________________________________________________

3 кандидати за градоначалници се потенцијални кодоши

Комисијата за верификација на фактите од една од четирите надлежни институции доби повратна информација дека три лица од кандидатите за носители на јавна функција како советници и градоначалници фигурираат во нивната евиденција, изјави за МИА портпаролот на Комисијата, Предраг Димитровски.

______________________________________________________________________________________________________

Ексклузивно: Уапсен јавен обвинител од Битола

Јавен обвинител од Битола ќе одговара за злоупотреба на службената положба и овластувањата, дознава Прес24 од извори во истрагата Јавниот обвинител С.Т од Битола и неговиот возач Н.Х утрово се уапсени во полициска акција поврзана со нелегална трговија на оружје. Паралелно, во Прилеп, според неофицијални и непотврдени информации на Пресс24 уапсени се уште две лица […]

______________________________________________________________________________________________________

Чудни суштества убиени во Њу Џерси (Видео)

Изминатиов месец неколку бизарни суштества се убиени од страна на двајца рабари во реката Њу Џерси. Чудовиштето е наводно Sea Lamprey, еден вид на јагула во форма на јазик со чудна вилица полна со расипани заби. Нивната големина е од 2 до 3 метри.

______________________________________________________________________________________________________

Снимено јато од 100 илјади делфини долго од 11 километри (Видео)

Во водите на Тихиот океан, јато од сто илјади делфини продефилирало покрај бродот “Хорнбловер Крусес“. Капетанот на бродот “Хорнбловер Крусес“, Џо Дутра кој со децении плови по тие води не го криел своето воодушевување, а ниту пак ни гостите на бродот кои почнале да врескаат од возбуда. “Никогаш не сум видел ништо слично, ги следевме […]

______________________________________________________________________________________________________

Уште не почнаа ѕвездите се искршија – Лоба повреди зглоб, Чупески колено, Јелена мускул

Огнен Антов, продуцентот на „Танцот со ѕвездите“, вели дека часовите по танц најтешко ги совладале спортистите, но прогресот сега е очигледен. На актерите, пак, најлесно им одело. Една од неочекуваните работи при подготовката на шоуто било што морале да ангажираат и ортопед поради честите повреди при совладувањето на танците, пишува Нова Македонија Шоуто треба да […]

______________________________________________________________________________________________________

Дрогирани браќа ја разнесоа куќата славејќи добивка на лото

Двајца браќа од Канзас на лотарија освоиле 75.000 долари. Сакале да прослават но случајно ја кренле во воздух сопствената куќа. За среќа никој не бил повреден иако куќата била полна со гости.

______________________________________________________________________________________________________

Човекот кој го спасил светот од нуклеарна војна конечно по 30 год доби признание (Видео)

Русинот Станислав Петров, во 1983-тата година не ја послушал наредбата од својот претпоставен и не ги истрелал нуклеарните ракети кога компјутерот му покажал дека Москва е нападната од Америка.

______________________________________________________________________________________________________

Зоран Ставревски се ,,секира,, што младите веруваат во принц на бел коњ (Фото)

Вицепремиерот Зоран Ставрески  на својот фејсбук профил изразил загриженост што младите се уште веруваат во принцови на бели коњи и идеални жени. Еве што министерот Зоран Ставрески напиша на профилот. Неговиот статус има над 300 лајк. ,,Во моето министерство и насекаде среќавам многу млади кои се сами. Единствено што треба да знаат е дека реалниот […]

______________________________________________________________________________________________________

Фотографијата која го шокираше светот – војник држи дете на нишан

Фотографијата објавена на Инстаграм и тоа од страна на војникот. На неа се гледа како израелски војник нишани во дете.

______________________________________________________________________________________________________

Силувани и убиени три сестрички во Индија

Три сестри од Индија, на возраст од шест до 11 години, биле силувани и убиени, а нивните тела биле фрлени во бездна во едно село во западниот дел на Индија, соопштила индиската полиција. Телата на девојчињата биле пронајдени минатата недела, два дена по нивното исчезнување од куќата во округот Бхандар во сојузната држава Махараштра. По […]

______________________________________________________________________________________________________

Се смрзнуваат болните во Битола – болницата два дена без греење

Болницата во Битола веќе два дена нема греење, а пациентите и роднините се погласно реагираат, објавува Алфа.

______________________________________________________________________________________________________

Етна се разбуди – почнале ерупции (Видео)

Етна, најголемиот европски активен вулкан, денеска повторно еруптира, објави италијанската агенција АНСА. Населените места во околината на вулканот не се загрозени. Ова е прва ерупција во 2013 година која траела неколку часа, објави Италијанскиот државен институт за геофизика и вулканологија.

______________________________________________________________________________________________________

Семејството се прости од Рива, олимпиецот обвинет – која беше убавата манекенка

Јужноафриканската манекенка Рива Стинкамп за чие убиство е обвинет славниот параолимпиец Оскар Писториус, денеска беше кремирана на гробиштата Порт Елизабет. На погребот, како што јавија западните агенции, присуствувале само членовите на семејството и најблиските пријатели. Една од најпознатите јужноафрикански манекенки беше убиена во куќата на Писториус со четири истрели во главата и еден во раката. Обвинителството […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1