Archive by Author

Американски војник пронајден после 44 години – го заборавиле во Виетнам (Видео)

Џон Хартли Робертсон е едно од 60.000 имиња изгравирани во Споменикот на виетнамските ветерани во Вашингтон, кој неговата сопруга и нивните две деца сигурно повеќепати го посетиле. Но, што ако Робертсон не загинал за време на специјална тајна мисија во Лаос во 1968 година, како што се наведува во официјалната воена документација, туку и денес […]

______________________________________________________________________________________________________

За Велигден засилени полициски контроли на патиштата во Грција

Полицијата во Грција презела за Велигденските празници вонредни мерки за контроли на движењето по патиштата во државата, јавија грчки медиуми. Воведени се забрани за движење на товарни камиони. Мерките предвидуваат исто така и засилени патроли и проверки по националните автопати во Грција. Evesti

______________________________________________________________________________________________________

Голманот на АИК – Хрватот Иван Турина пронајден мртов

Голманот на шведскиот прволигаш АИК, Хрватот Иван Турина, утринава бил пронајден мртов во својот стан. Полицијата била повикана рано утринава во предградите на Стокхолм каде живеел 33-годишниот фудбалер, за кого се претпоставува дека починал од срцев удар.  – Можам да потврдам дека Иван Турина е мртов, но нема сомневања за насилна смрт, – изјавил портпаролот […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Интересни идеи за бојадисување уникатни велигденски јајца

Како да направите интересни и несекојдневни бојадисани велигденски јајца – еве две видео идеи кои се едноставни и навистина уникатни. А во продолжение и неколку идеи како да ги израдувате дечињата со креативни идеи за велигденски јајца.

______________________________________________________________________________________________________

Камшикување жени, палење на Јуда – Интересни велигденски обичаи во светот

Во Чешка и во Словачка, мажите и момчињата ги камшикуваат жените и девојките со декорирани инструменти, кои се обично украсени со шарени ленти. Овој обичај традиционално се одржува во понеделник, на вториот ден од Велигден и не е наменет да им предизвикува болка на жените, туку има за цел да го охрабри чувањето на доброто […]

______________________________________________________________________________________________________

Четири момчиња тешко повредени во нова стравична сообраќајка

Тешка сообраќајна несреќа се случила вчера доцна попладне кај месноста Сепарација на патниот правец Дебар – Маврово, делница Долно Косоврасти – Бошков Мост, јавува Дневник. Според весникот, со тешки телесни повреди се здобиле се четири момчиња на возраст од 20 до 23 години сите од село Горно Косоврасти. – Момчињата беа донесени во Општата болница […]

______________________________________________________________________________________________________

Бебенцето Најден ќе добие ново јазиче – ќе го оперира американски тим лекари

Новороденчето од Арачиново на кое по само неколку часа од раѓањето некој му го пресекол јазикот, лекарите конечно најавуваат дека за него доаѓаат подобри денови по преживеаната тортура. Имено, тимот американски лекари кои деновиве се на работен престој на Детската клиника, откако ги извршиле сите детални прегледи на Најден, донеле одлука дека е неопходна операција […]

______________________________________________________________________________________________________

ВМРО-ДПМНЕ Струга: Нема да дозволиме да се навредуваат чувствата на Македонците во Струга

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ–Струга со соопштение најостро реагира на постапката на новиот градоначалник Зијадин Села, кој, како што наведуваат оттаму, од самиот старт ја покажал непринципиелноста дека би бил градоначалник за сите граѓани во општина Струга, разрешувајќи ги  раководителите од редот на Македонците. На тој начин, стои во соопштението, тој ги навредува  сите оние 15.500 Македонци кои излегоа на […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонија во шок по сообраќајката кај Кочани – граѓаните се нудат да даруваат крв

Македонската јавност е во шок по тешката сообраќјна несреќа пред Кочани во која загинаа две лица а уште три деца се тешко повредени од кои едното е во кома. Премиерот Никола Груевски и министерот за здравство Никола Тодоров вчера ги посетија повредените во Ургентниот центар. – Се преземаат сите мерки, целиот систем е мобилизиран, докторите даваат се […]

______________________________________________________________________________________________________

4.000 евра казна за газдите кои нема да исплатат празнична дневница

До четири илјади евра казна ќе платат работодавачите кои за работа на овие празници нема да им исплатат празнична дневница на работниците. Ова во интервју за бизнис вестите на Сител го изјави министерот за труд и социјала, Спиро Ристовски. „Би порачал на секој работодавач кој денеска остварува работен процес, има работници на работното место дека […]

______________________________________________________________________________________________________

Како да не ви искупкаат јајцата при варење

Варете ги полека на тивок оган Јајцата извадете ги од ладилник неколку минути пред варењето. Ставете ги ладна вода и варете ги полека на тивок оган, се додека не зоврие водата. На овој начин лушпата на јајцето полека ќе се прилагодува на се повисока температура и помала е веројатноста да испука. Додадете сол во водата […]

______________________________________________________________________________________________________

Како на природен начин бојадисувале јајца нашите баби – совети и идеи

Доколку сакате да ги бојадисате јајцата како што тоа го правеле домаќинките порано, кога немало купечка боја во кесичка, треба да ги одберете правилните продукти од природата. За кафеава боја во тенџерето каде што ќе се варат јајцата додајте лушпи кромид, за портокалова боја рендан морков, за светложолта цветови од камилица, за виолетова и темноцрвена […]

______________________________________________________________________________________________________

Дојран ќе добие пристаниште

До крајот на овој месец и Дојран ќе добие пристаниште . Станува збор за помал објект со капацитет за петанесетина чамци и на овој начин на љубителите на спортовите на вода и сопственици на чамци ќе им се олесни пристапот до езерото, како и излегувањето на копно. Изградбата на пристаништето во Дојран чини околу 50 […]

______________________________________________________________________________________________________

Велики Четврток, почнуваат Велигденските празници – што вели адетот

Уште пред изгрејсонце домаќинките ги бојадисуваат првите три црвени велигденски јајца. Црвените јајца во христијанството се симбол на воскресението Христово и на самиот празник Велигден. Црвената боја има симболика на победа на животот над смртта, а воено ја симболизира и христовата крв, која Исус ја пролеал на крстот за спасение на сите луѓе на земјава. Оваа […]

______________________________________________________________________________________________________

Ургентниот центар на нога – се борат за животите на повредените момчиња (Фото)

Двајца починаа а три деца се борат за живот, од кои едното е во кома по тешката сообраќајна несреќа кој вечерва околу 19 часот се случи во близина на Кочани. Како што информираат од Ургентниот центар во Скопје, постара жена е втората жртва откако на лице место починал возачот на тракторот. Во скопските Клиники донесени […]

______________________________________________________________________________________________________

Eдно дете во кома две се борат за живот – почина и жената која била на тракторот

Уште една жена која се превезувала на тракоторот кој се преврте пред Кочани им подлегнала на повреди, инфромираат од Ургентниот центар во Скопје. Таа е втора жртва на несреќата која вечерва околу 19:15 се случи пред Кочани. На лице место загина возачот на тракторот а уште 11 деца се повредени од кои три потешко. Едно […]

______________________________________________________________________________________________________

8те повредени деца од кочанско се враќале од излет

Едно лице загина, а осум деца се повредени во тешката сообраќајна несреќа што се случи вечерва во близина на кочанското село Оризари, пренесува МИА. Според Зоран Зафиров, портпарол на СВР-Штип, до несреќата дошло откако трактор со приколка во која се превезувале 16 лица, повеќето малолетници кои биле на излет, се превртел во близина на местото […]

______________________________________________________________________________________________________

8 км колона од автомобили ја блокираше Стража (Фото)

На патниот правец Гостивар -Кичево на 1,5 км. пред Стража поради реконструкција на мостот сообраќајот е затворен за тешки товарни возила над 7,5 тони, како и за автобуси. Сообраќајот за овие возила се пренасочува преку патниот правец Маврово – Дебар – Струга.Поради овие причини е направена колона од 7-8 километри во правец од Гостивар до […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1