Archive by Author

Поевтин бензин од полноќ – за 2 денари

Од ноќеска на полноќ се намалуваат цените на горивата. Согласно најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, цените на безоловниот бензин и дизелот се намалуваат за 1.50 односно за 2 денари. Литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе чини 1.50 денари помалку и ќе се продава по цена од 83.50 денари. Цената на ЕУРОСУПЕР-98 ќе се намали за 2 […]

______________________________________________________________________________________________________

И ЕВН ќе биде во барокно руво

Сите објекти на плоштадот Македонија заедно со зградата на ЕВН и ЕЛЕМ ќе имаат фасади во стилот на „Скопје 2014“. Според последните информации кои ги објави Утрински Весник, освен зградите кои веќе се во овој стил, наредни на барокната агенда е надворешниот изглед на висококатницата на ЕВН и ЕЛЕМ. Од компаниите веќе избрале идејно решение, […]

______________________________________________________________________________________________________

Ќе поскапат доматот, пиперките и зелката – поради поплавите

Фармерите погодени од неодамнешните поплави да не плаќаат закуп за земеното државно земјоделско земјиште, ниту надомест на водните заедници, да добијат ваучери за репроматеријали (препарати, ѓубрива, гориво за земјоделска механизација, расад) зависно од големината на површината и културата, како и совети за натамошни активности за зачувување на квалитетот на почвата, предлага Федерацијата на фармери.

______________________________________________________________________________________________________

Банкомат кој мрзи хомосексуалци (Фото)

Банкомат во Сан Хуан, Порторико, заедно со парите издаде и потврда на која пишувалo ,,мразиме педери,,

______________________________________________________________________________________________________

Дали јадеме безбедна храна, медиумското покривање поразително

Храната во Македонија е делумно безбедна, сметаат домашните потрошувачи. Тие не се сосема сигурни во квалитетот, ниту се доволно информирани што консумираат од аспект на исправноста. За ботаничко потекло на производите не слушнале, а при купувањето најчесто не го добиваат очекуваното, покажува истражувањето на Александар Димковски, магистер по квалитет и безбедност на храна, кој во […]

______________________________________________________________________________________________________

Се самоуби еден од обвинетите за групното силување во Индија

Рам Синг (33), возач на автобусот во кој на 16 декември беше нападната младата жена, беше еден од шестмината обвинети во случајот. Тој се обесил во затворската ќелија со својата облека.

______________________________________________________________________________________________________

Наш познат радио и ТВ водител приведен во Србија – го уценувал дечкото?!

Порталот Либертас објави дека има информации дека наш познат водител бил приведен во Србија бидејќи го уценувал дечкото Србин. 

______________________________________________________________________________________________________

Одобрен лек за редуцирање на алкохолот

Европската комисија го одобри пласирањето на европскиот пазар на првиот лек „Селинкро“, кој го редуцира внесувањето на алкохол во организмот и претставува иновација во лекувањето на зависниците од алкохол, соопшти фармацевтската компанија „Лундбек“, која го произведе лекот. Одобрувањето на лекот „Селинкро“ важи за сите 27 земји членки на ЕУ.

______________________________________________________________________________________________________

Во кој затвор се Демири и Исмаиловиќ во Косово е државна тајна

Државна тајна е во кој затвор се двајцата, за Македонија најбарани, осомничени криминалци Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои во неделата беа уапсени во косовскиот главен град Приштина. Kосовските власти за „Дневник“ велат дека од безбедносни причини не можат да ја откријат локацијата на затворот. Ваквите строги мерки се преземаат за да се спречи евентуално […]

______________________________________________________________________________________________________

Смртта не постои и не е крај на животот – тврди нова теорија

Многу луѓе се плашат од смртта. Веруваме во неа затоа што ни е кажано дека ќе умреме. Луѓето се поврзуваат со телото, а како што знаеме, телото умира. Но, според новата научна теорија на Роберт Ланц, експерт за напредна технологија, смртта не е финално случување.

______________________________________________________________________________________________________

Нова теорија – Стоунхенџ бил гробница за богати

Една од најголемите мистерии на сите времиња Стоунхенџ и до ден денес не е разрешена, меѓутоа сега, научниците од Универзитетот во Лондон имаат нова теорија за она што овој историски локалитет претставувал во минатото. Главниот археолог Мајк Паркер Парсон тврди дека Стоунхенџ всушност е место постаро од она што досега се мислеше, но и дека […]

______________________________________________________________________________________________________

И трет Бугарин почина по самозапалување

Педесет итригодишниот Венцислав Василев, невработен, татко на пет деца кои живеат во сиромаштија, се запали на 26-ти февруари пред градскиот совет во местото Раднево, во јужниот дел на Бугарија. „Седумдесет ипет отсто од телото му беше изгорен и вдишал отровен гас”, се наведува во соопштението од болницата од Пловдив каде што беше хоспитализиран Василев.

______________________________________________________________________________________________________

Кој се има домашно порно од ѕвездите

Иако сите знаеме за секс видеата на Памела Андерсон, Ким Кардашијан и Парис Хилтон, еве уште некоклу ѕвезди кои се запишаа на списокот: „снимки на познатите со нивните интимни домашни активности“. 1. Колин Фарел Познато е дека Колин Фарел има успех со девојките, но можеби не знаевте дека неговите „успеси“ во спалната соба се овековечени […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Русинка џогира во бикини на минус 14 – направи хаос во сообраќајот

Облечена само во мали бикини и патики, откако претходно го загуби облогот една млада Сибирка тргна во полноќен џогинг по една замрзната градска улица.

______________________________________________________________________________________________________

Што се случува со оние што се живи закопани – шокантни приказни

Мери Бест имала 17 години кога во Индија заболела од колера. Откако лекарот ја прогласил за мртва, била закопана на гробиштата во Калкута. Но, десет години подоцна, кога гробницата била отворена за во неа да се закопа нејзиниот починат вујко, гробарите биле сведоци на шокантна глетка, пишува “Дејли Меил”

______________________________________________________________________________________________________

Момче претепано пред спортската сала во Гостивар

Околу 15 :30 часот, откако претходно бил прекинат ракометниот натпревар меѓу „Вардар Полог“ и „Јехона“ бил нарушен јавниот ред и мир од страна на групата малолетници. Надвор од салата тие го пресретнале Фотир и физички ги нападнале, по што истиот бил пренесен во Медицинскиот центар во Гостивар. Полицијата ги превзмеа сите мерки за пронаоѓање на […]

______________________________________________________________________________________________________

Црвенковски: Е не си одам додека не го поразам Груевски (Видео)

“Не си одам додека не ги видам поразени Никола Груевски и неговите политики”,порача лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на денешната промоција на кандидатот за градоначалник на Скопје на “Сојузот за иднината” Јани Макрадули.

______________________________________________________________________________________________________

Најголемата дупка во светот над која летовите се забранети (Видео)

Една од најголемите дупки во светот која е дело на човечка рака е рудникот за дијаманти Мир во Сибир. Оваа „мајка на сите дупки“ како што ја нарекуваат, е длабока 525 и широка 1200 метри. Интересен е фактот дека летовите над оваа дупка се забранети бидејќи сама по себе создава атмосферска нестабилност. И досега имало […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1