Archive by Author

МВР: Србинот со 3 год дете во кола сакал да прошверцува 10 кг хероин во Македонија (Видео/Фото)

Со тригодишна ќерка сопругата и таткото, 33-годишен српски државјанин се обидел да прошверцува 10 кг хероин во земјава.

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес во јужна Македонија попладнево – 3.5 степени

  По серијата земјотреси кои го зафатија Балканскиот полуостров па и Македонија, како да неможеше да го одмине и валандовското подрачје.

______________________________________________________________________________________________________

Професор и обезбедувач меѓу тепачите во хемиското училиште

Професор по хемија во средното хемиско училиште „Марија Кири Склодовска“ и 39 обезбедувач од скопското село Студеничани биле меѓу напаѓачите во инцидентот што се случи во вторникот во ова средно училиште, јаувува Макфакс.

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Пајтонот стигнува во Скопје за Нова година

Пајтонот стигнува за Нова година во Скопје. Во тек е неговото производство во фирмата „Којалтикс“ од Полска, а за едне месец ќе биде испорачан кај нас. Ќе изгледа како на фотографијата, јавува Курир.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Браќа наместо да стареат стануваат деца – Бенџамин Батон во живо

Како во филмот “Необичниот случај на Бенџамин Батон”, двајца браќа патат од ретко генетско пореметување поради кое телесно стареат но ментално подетинуваат.

______________________________________________________________________________________________________

Болните чекале неколку часа – Дарлишта си правела коктел на клиника за 100 години од албанското знаме

Директорката на Службата за општи и заеднички работи на скопските Клиники Шкодране Дарлишта органиизирала коктел за прослава на 100 годишнината од албанската државност. Неколку часа клиниките биле блокирани со жолта лена, а обезбедувањето ги пропуштало само возилата на гостите на коктелот, пишува Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Конечно ќе се спасат родилките од двојно оданочување – нови измени на законот

  Измените на Законот за данок на доход, е веќе процесуиран во Управата за јавни приходи и се очекува да се донесе до 2013. со овие измени ќе се спасат родилките, но и сите категории на граѓани, од двојно оданочување.

______________________________________________________________________________________________________

Правниците и сметководителите земаат највисоки плати во Македонија

Највисока плата во Македонија имаат вработените во правните и во сметководствените дејности, во износ од 56.003 денари. Ова го покажуваат последните податоци од Државниот завод за статистика за просечната нето-плата во земјава во септември, пишува Капитал.

______________________________________________________________________________________________________

,,Free,, паркинг во Аеродром до Март

,, Нема да се воведе зонско паркирање, туку паркинзите ќе се бесплатни. Вака ќе биде до март, следната година, а после тоа ќе видиме“ – рече Коневски во изјавата што ја пренсе Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Што се крие под гаќите: Триаголник сакаат морални, Бразилска, самосвесните

Интимните подстрижувања откриваат каков карактер има жената и што сака во кревет. Дами кои ја сакаат природната фризура се многу практични, додека оние кои ги отстрануваат сите влакна знаат што сакаат и како да ги постигнат своите цели

______________________________________________________________________________________________________

Го пронајде ли Хрватска телото на исчезнатата Антонија? – најдени коски, новинарите не смеат близу

Последен пат каде што е лоциран сигналот на телфонот на Антонија Билиќ, девојката која пред неколку години беше прогласена за исчезната, е местото Јосипдола во близина на Фалује.

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Ова е Адон – кучето кое ја намириса половина тон марихуаната

  Лабрадорот Адон од Царинската единица за откривање на наркотични дроги, е кучето кое ја надушкало марихуаната во камионот кој наместо цемент бил полн со дрога.

______________________________________________________________________________________________________

Единствениот доктор кој открива карционом си заминува од јавното здравство поради платата по учинок

Единствениот дијагностичар на сите карциноми освен гинеколошкиот си заминува до Клиниката за онкологија во приватното здравство, објавува Вест. Тој изминатиот месец зел само 80% од палтата по новиот систем за плаќање по учиникот, иако како што тврдел за весникот, направил 800 анализи.

______________________________________________________________________________________________________

Студент починал – лекарите 5 пати го враќале дома тврдејќи дека е под стрес

  Во рок од една недела дваесетгодишниот англиски студент Енди, пет пати посетил лекар во три различни болници, но сите го враќале дома тврдејќи дека е под стрес.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Овој човек стапнал во секоја земја во светот – Македонија била 65 земја по ред

Грејем Хјуз 33 годишен авантурист од Ливерпул постави рекорд така што стана првиот човек кој стапнал во секоја земја во светот. Бил во 201 земја, а воопшто не користел авион.

______________________________________________________________________________________________________

Србин сакал да внесе 10 кг хероин од Грција во Македонија вечерва – фатен е

На граничниот премин Богородица при влез во македонија од соседна Грција вечерва фатен српски државјанин со 10 кг хероин во својот автомобил, јавува Канал 5.  

______________________________________________________________________________________________________

Самохран татко продава бубрег за да ги прехрани неговите три деца (Фото)

Еден татко на три деца од Горна Вишча кај Живница поради тешката економска ситуација се одлучил за очајнички потег.

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: Паника во Австралија – морето поцрвене

Најпознатата плажа во Австралија, Бонди Бич, е затворена за капачи, бидејќи водата поцрвенела. Ова се должи на ретка природна појава – морето доби крв црвена боја.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1