Битола доби награда за најпрестижна дестинација на Балканот за културно наследство и фестивалски програми


На интернационалниот саем за туризам и култура во Лугано, Швајцарија, Битола ја доби наградата: Најпрестижна дестинација на Балканот за културно наследство и фестивалски програми во категоријата дестинации од културата.

На саемот беа претставени 250 изложувачи од 3 континенти, а беа доделени 7 награди.

Швајцарија, по што оваа престижна награда, на посебна свеченост му беше врачена на  Градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески.

Општина Битола ваква награда добива по втор пат. Имено, во 2009. година, во конкуренција од над 300 градови низ светот учесници на светскиот туристички саем во Лугано, Швајцараија, Битола ја доби наградата за најавангардна дестинација.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1