Archive | Балкан RSS feed for this section

Ако го побараат Косово, не сакаме во Европа – дециден српскиот претседател

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави дека ако Брисел официјално постави услов „Европа или Косово“, Србија ќе се откаже од европскиот пат.

______________________________________________________________________________________________________

Радован Караџиќ: Наместо да ме судите треба да ми дадете награда за мир

Наместо да бидам обвинуван, треба да бидат награден за моите напори за поддршка на мирот, изјави политичкиот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ на првиот ден од неговата одбрана пред Хашкиот трибунал.

______________________________________________________________________________________________________

Mу се заканувал на вулканизер со Молотов коктел – не му ги средил гумите на време

Полицијата во Крагуевац го уапсила Милан Џ. (51), осомничен дека на еден сопственик на вулканизерска работилница, му се заканувал со Молотов коктел затоа што не му ги средил гумите на време.

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: Торнадо во Дубровник – повредени 4 туристки

Силен ветар корнеше тенди и чадори за сонце, столови, маси. Оштетувањата се видливи пред неколку популарни кафулиња на главната улица во Дубровник.

______________________________________________________________________________________________________

Лежел мртов во ВЦ -то 1 година – соседите се плашат од зарази

Пензионерот Милан Џамбиќ (76) починал сам во својот стан уште минатата година, но неговoто тело било пронајдено дури неделава откако соседите поради поплава го обиле станот.

______________________________________________________________________________________________________

Свештеник плејбој – продал црквена земја и со милион евра си побегнал со девојката!

Фра Симон Нимац (34) до неодамна пастир во црквата на Баст-Башка Вода, без знаење на надредените, подигнал милион евра од продажбата на црквеното земјиште и без трага и глас избегал заедно со атрактивна придружничка.

______________________________________________________________________________________________________

Масоните на купче во Белград – слават 100 години српска масонска ложа

од 15 до 17 октомври во Белград се одржува голем масонски собир. Според информациите ќе дошле и главните масони од Франција, Русија, Шпанија.

______________________________________________________________________________________________________

Грците ќе плаќаат и за умирачка – 50 евра ако починат

Според новиот закон, кој е еден од многуте преку кои Грција се обидува да го наполни буџетот – секоја промена на семејната состојба, ќе мора да се заведе на нотар.

______________________________________________________________________________________________________

Роденден и на Шешељ – ги частел со прасе Хрватите

” Воислав секоја година за роденден си ги части осудениците од неговиот спрат, изјави Јадранка Шешељ. Но меѓу славениците немало Срби зошто ги нема на катот каде е Шешељ,,

______________________________________________________________________________________________________

2 пати каменуван возот со хрватите кои доаѓаат во Македонија

Во организација на навивачкото здружение „Секогаш верни“, хрватските навивачите тргнаа кон Скопје за да ја бодрат нивната репрезентација.

______________________________________________________________________________________________________

Бик избега од кланица: Полуден дивееше низ Марибор! (ФОТО)

Полуден Бик дивееше низ градот, на крајот паднал во јама во објект во изградба каде морал да биде убиен.

______________________________________________________________________________________________________

Кока Кола ја напушти Грција – не сакаат да се во брод кој тоне

Компанијата Кока Кола после 5 години рецесија во Грција донесе одлука да најде друга дестинација и да ја напушти Грција.

______________________________________________________________________________________________________

Не сме само ние: Поради место во автобус дедо удрил девојка, таа го гризнала

,,Мрдни се ма да седнам,, – и рекол дедото на девојката, по што следела жешка кавга, a накрај и физичка пресметка.

______________________________________________________________________________________________________

Христо „Ал Капоне“ Стоичков

Најдобриот бугарски фудбалер на сите времиња Христо Стоичков наводно, нокаутирал еден новинар на бугарски весник, по што бил приведен од страна на полицијата од Чикаго, јавуваат бугарските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Тежок животот во Косово – по се се најлоши на Балканот

Косово е на првото место во регионот по негативни економски и социјални текови. Платите и пензиите се најниски, бројот на невработени е најголем, а цените на основните производи се приближуваат на европските.

______________________________________________________________________________________________________

За 20 години крвната одмазда убила 5.700 луѓе во Албанија

Само во последните 20 години во Албанија поради крвна одмазда се убиени повеќе од 5700 лица. Се бара да се воведе смртна казна за оние кои убиваат поради крвна одмазда, јавува Миа.

______________________________________________________________________________________________________

Пијан татко и и го заклал мажот – и го срушил светот, а и рекол јеб**га.. морав, па сега што!

” Викав, го бакнував, молев да стане, но тој беше мртов”, вели Драгана Дражиќ чиј сопруг Александар Станков (22) почина откако татко и Здравко (50) го заклал. Кога низ плач и грч го прашала што стори татко и рекол ,, јеб**га морав, па што сега!  “Тој ме уби и мене со него. Татко ми, е […]

______________________________________________________________________________________________________

Откриен е најстариот праисториски град во Европа – во Бугарија?

Во североисточна Бугарија кај градот Провадија е откриен најстариот праисториски град во Европа, пишува бугарската агенција Стандард.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1