Archive | Балкан RSS feed for this section

Што се се произведувало во СФРЈ?

Овaa мапа на производи и брендови кои постоеле во поранешна Југославија се врти по социјалните мрежи и медиуми и буди носталгија – најчестата реакција е дека во Југославија се произведуваше се’ и сешто, а тоа што некои од брендовите ги нема е знак на економско назадување. Тоа е што било и како било, а денеска […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Босна го уапсиле претседателот – примал поткуп за помилување затвореници

Претседателот на Федерацијата Босна и Херцеговина, Живко Будимир е уапсен денеска по налог на Јавното обвинителство на БиХ, јави Анадолија. Будимир е уапсен во неговиот кабиент од страна на припадници на Државната агенција за истрага и заштита (СИПА). Според полицијата, тој се товари дека примал поткуп за помилување на осуденици, како и за „уште неколку кривични […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Го нашла детето пред врата – иако немала пари, давала крв за да ги прехрани децата

На 16 октомври 1992 година Иванка Шуќур во близина на својата зграда во Храсници кај Сараево го пронајде Елвис Салкановиќ. Тој денес ја вика мајка. Во тоа време имала три деца. Иако било војна и немале доволно храна, Иванка одлучила да го задржи Елвис и да му ја пружи целата нега која што ја давала […]

______________________________________________________________________________________________________

Грозоморно убиство во Србија: Му ги искорнале ноктите па го убиле

Сречко Чирича (49), наставник по физичко образование и карате инструктор, кој завчера е пронајден убиен на улицата Рахел Ферари во Падинска Скела, бил измачуван пред да се случи злосторот со тоа што му ги искорнале ноктите на левата рака. Телото пред два дена било пронајдено во близина на куќата во која живеел, од страна на […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Мостар денеска измерени 36 степени Целзиусови

Мостар денеска беше најтопол град на Балканот, а температурата на сонце во 16 часот беше 36 степени Целзиусови. Вчера во истото време во градот беа измерени 20 степени. Според локални медиуми, туристите во градот носеле чадори за да се заштитат од своевиден топлотен удар заради високите температури.

______________________________________________________________________________________________________

Спиел со 500 жени – најфотографираниот продавач во Мостар отвара музеј за самиот себе

Своето богато животно искуство, Сафет Беговиќ сака да го овековечи не многу необичен начин – да си отвори музеј. 72-годишниот Сафет е најфотографиран човек во Мостар, неофицијален туристички симбол градот, го снимале и за него пишувале бројни светски медиуми. Тој, има мал дуќан во близина на Стариот мост, а неговата стока ги привлекува туристите со својата […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Грција правеле нелегални ин витро оплодувања – уапсена банда лекари

Грчката полиција соопшти денеска дека разбила криминална мрежа од аптекари и лекари, специјализирани во областа на ин витро оплодувањето. Тие се обвинети за шверц на јајце клетки и лекови. – Единаесет осомничени, вклучувајќи двајца директори на клиники и двајца сопственици на фармацевтски фирми, беа уапсени, изјави на прес-конференција началникот на полицијата во Атина Теодорос Флоратос. Криминалната […]

______________________________________________________________________________________________________

Крвава тепачка на навивачи во Сараево – 2 навивачи се борат за живот, десетици повредени

Две лица се здобиле со тешки повреди на главите од кои им е загрозен животот и се подвргнати на итни операции во Клиничкиот центар во Сараево по жестокиот судир на навивачките групи на фудбалските клубови на Премиер лигата на БиХ од Борац од Бања Лука и Железничар од Сараево, во Доњи Травник во централна Босна […]

______________________________________________________________________________________________________

Му дале 1000 евра повеќе по грешка во менувачница – ги вратил

Србин од  Белград  отишол во  менувачница да размени пари. Требало да плаќа нешто поголема сума па менувал околу 9.000 евра, но вработената кога му броела пари во динарска противредност по грешка му дала 1.000 евра повеќе. Човекот си ги зема парите и излезе. Но тогаш жената ја увидела грешката и ја фатило паника, го викнала газдата, […]

______________________________________________________________________________________________________

Некој ја купил жолтата куќа каде се вадеа органи – Продадена клиниката „Медикус“

Продадена е  клиниката „Медикус“ во која се одвивале илегални трансплантации на органи. Љутфи Дервиши, сопственик на клиниката „Медикус“ и еден од обвинетите за трговија со органи, ја продаде клиниката минатата есен, бидејќи, како што наведе, неговиот бранител, не можел да плаќа данок и сметки за струја. Тоа е соопштено откако обвинителот на ЕУЛЕКС Џонатан Рател […]

______________________________________________________________________________________________________

Би-би-си: Хрватите лути – животот им е сѐ потежок, пред Европа подобро живееле

Хрватска, која во јуни ќе стане полноправна членка на Европската Унија, не е истата онаа земја од почетокот на преговарачкиот процес со ЕУ. Новинарот на Би-би-си Тим Џуда потсетува дека хрватската економија е веќе петта година во рецесија, дека невработеноста од 13,4 пораснала на 20,4 отсто, и дека населението е сѐ постаро, помалобројно и сѐ […]

______________________________________________________________________________________________________

Хорор во БиХ: Маж ја удрил сопругата со автомобилот па ја заклал на среде улица!

На улица во Какањ (БиХ) била убиена жена на брутален начин. По убиството, убиецот сам повикал полиција, јавува С Медиа. Aмел Марушиќ, според изјавите на очевидците, својата сопруга Насиха Марушиќ јпрвин ја удрил и прегазил со автомобил, а потоа ја избодел со нож. Инаку, жената и нејзиниот сопруг живееле заедно во брачна заедница во местото Думанац […]

______________________________________________________________________________________________________

12 год дете пишувајќи графити го удрила струја – горело и молело: Спасете ме

Помагајте, ми гори другарот! Го зграпчив противпожарниот апарат и трчав 300 метри. Меѓу 10. и 11. перон видов дете како гори. Плачеше и врескаше: Ве молам спасете ме! Крв му излегуваше од устата, а главата му беше повредена. Гореше како факел. Во животот не сум видел ништо пострашно, а војував на Косово, изјави за Блиц […]

______________________________________________________________________________________________________

СПЦ го разреши од должност развратниот владика Качавенда

Синодот на Српската православна црква го разреши митрополитот зворнишко-тузлански Василиј Качавенда, пренесе електронското издание на српскиот весник “Блиц”. Досегашниот митрополит не сакал да ја коментира одлуката на Синодот. Скандалозниот владика Василиј Качавенда стана познат во последните неколку дена, откако во медиумите се појавија фотографии на кои се гледа дека се бакнува со младо момче. Порано […]

______________________________________________________________________________________________________

Вучиќ – Син ми вели дека ќе се убие поради заканите на Фејсбук (Видео)

Потпретседателот на Владата на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека неговиот 15-годишен син плаче и постојано зборува дека ќе се убие поради заканите кои ги добива на социјалната мрежа “Фејсбук“. “Немам зборови со кои би опишал како вчера мојот син кој има 15 години плаче и вика дека ќе се убие поради тоа што го добива […]

______________________________________________________________________________________________________

Европската комисија препорача почеток на преговори со Србија

Европската комисија денеска на состанокот на шефовите на европската дипломатија во Луксембург препорача отворање на преговорите за членство на Србија во Европската унија! Ваквата вест прв ја објави европскиот комесар за проширување Штефан Филе, кој во 10:54 на својот Твитер напишал дека Советот на министри на Европската унија денеска во Луксембург ја усвои препораката да […]

______________________________________________________________________________________________________

Срби направија ГМО компир – му ставиле бактерија која предизвикува тумори, а тврдат дека не е опасно

Српските научници од Институтот за биолошки истражувања на Универзитетот во Белград, генетски модификувале два вида на компири со гени на ориз. Тие, како што тврди африканскиот весник за биотехнологија од Најроби, во соработка со Лабораторијата за молекуларни билки и патологија од Бетсвил во САД, во компирите вметнале гени од ориз. „Тоа го направиле на тој […]

______________________________________________________________________________________________________

СКАНДАЛ: Владиката Качавенда фатен како се бакнува со младо момче (Видео/Фото)

Снимката која на нозе ја крена Српската православна црква според тврдењата е направена со специјална камера вградена во часовник. На овие фотографии јасно се гледа како владиката Качавенда се бакнува со непознато младо момче. Скандалот за кој се пишуваше последниве неколку дена, сега е поткрепен и со фотографии и снимки. Иако Качавенда деновиве се закануваше со […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1