Archive | Балкан RSS feed for this section

Демолирал полициско возило со секира, полицијата му пукала во глава

Утрото околу 3 часот припадниците на интервенциската патрола 92 тешко го раниле дваесетгодишниот Џорџа Ранковиќ во селото Гунцати кај Барајево. Тој е во тешка состојба префрлен во Ургентниот центар, а лекарите се уште се борат за неговиот живот.

______________________________________________________________________________________________________

Внимание Не одговарајте на пропуштените повици

Измамата преку мобилен телефон функционира на тој начин што граѓаните добиваат пораки дека имаат пропуштен повик, а кога ќе се обидат да свртат на истиот, врската не прекинува.

______________________________________________________________________________________________________

Исус им се појавил на Божиќ

Во вторникот, на Божиќ по Греоријанскиот календар, Исус наводно се обратил на едно семејство од Меѓугорје.

______________________________________________________________________________________________________

70.000 Грци одат пешки – ги оставиле автомобилите заради кризата

Само во декември од автомобилите се откажале 70 илјади граѓани, пишува Дојче Веле.

______________________________________________________________________________________________________

Николиќ нуди посредништво меѓу Атина и Скопје

Претседателот на Србија Томислав Николиќ има намера да помогне во спорот за името меѓу Македонија и Грција, којшто го блокира патот на Скопје кон ЕУ.

______________________________________________________________________________________________________

Се обиделе да ја силуваат, па жива ја запалиле

32 годишна Гркинка, била нападната додека се враќала дома во четвртокот рано наутро. Напаѓачите се обиделе да ја силуваат, девојката се бранела па ја полиле со бензин и ја запалиле.

______________________________________________________________________________________________________

Косовците уплашени од радикалниот исламизам

 Радикалиот исламизам почна да пушта корени и во Косово и овие тендеции почнаа да го заплашуваат населението во оваа земја, каде мнозинството се традиционални муслимани. Силното движење на исламот, од завршувањето на војната па досега, почнува да ги придобива верниците низ цело Косово, се наведува во извештајот на Балканската новинарска истражувачка мрежа (БИРН).

______________________________________________________________________________________________________

Изгласана недоверба на Владата на БиХ

Лидерите на партиите од парламентарното мнозинство во Федерацијата Босна и Херцеговина денеска, на состанокот во Мостар, се договорија да и изгласаат недоверба на Владата на Федерацијата и на тој начин да го отворат процесот на нејзина реконструкција, јавија бањалучки „Независни вести“.

______________________________________________________________________________________________________

Момче (15) нацртал огромен пенис на зградата на претседателството на Србија

Малолетник е фатен на лице место додека со школска креда цртал пенис со големи димензии на зградата на претседателството на Србија.

______________________________________________________________________________________________________

Дубровник: За десет години стаж – награден со автомобил!

Вистинско изненадување на прославата на десетгодишнината од постоењето фирматаво која работи, доживеа овој вработен. Тој, имено, награден е за својата работа со автомобил.

______________________________________________________________________________________________________

OВПМБ се заканува: Дачиќ, спремни сме повторно да земеме оружје и да ги браниме спомениците (Фото)

Поранешните припадници на расформираната ОВПМБ му се заканиле на премиерот Дачиќ со вооружен судир доколку Владата на Србија реши да го сруши споменикот во Прешево.

______________________________________________________________________________________________________

Поп претепал попадика

Свештеник на српската православна црква Жељко.С. (33) од Четереж ја претепал својата сопруга Татјана,С (30), таа повикала полиција.

______________________________________________________________________________________________________

Грчки богаташи ќе го прослават Божик во ВИП одделот на атинскиот затвор

Голем број познати Грци, кои претходните години го прославувале Божик во луксузни хотели со чаша шампањско, оваа година заедно ќе го празнуваат во атинскиот затвор „Коридалос“, пишува грчкиот весник „Прото тема“ под наслов „Божиќна приказна во ВИП одделот“.

______________________________________________________________________________________________________

Уапсена десетчлена група шверцери на дрога, оружје и експлозив

Десетчлена криминална група на чело со Стеван Богданич (47) синоќа беше уапсена, по налог на обвинителството за организиран криминал. Истите се осомничени за трговија со оружје, експлозивни направи и дрога.

______________________________________________________________________________________________________

Пакистан го призна Косово

Признавањето на независноста на Косово од Пакистан, за кое деновиве јавија косовските медиуми, и официјално денеска е потврдено од Mинистертвото за надворешни работи на оваа азиска земја, јави порталот Албеу.

______________________________________________________________________________________________________

Со оглас молат за храна за дечињата (Фото)

Во големиот број на огласи под рубриката „разно“ во Србија се појавија огласи од невработени родители кои бараат храна за своите деца.

______________________________________________________________________________________________________

Српски лекар, лечи срце со падобрани – доби награда за имплантот

Др Срѓан Николиќ од Србија го доби принанието Едисон за неговиот имплант “падобран за срце“. Едисон наградата важи за Оскар за индустријата. Овој изум би можел да направи пресвртница во лекувањето на пациенти кои преживеале инфаркт.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се греат на лушпи од сонлчоглед – отворена Био електрана во Србија

Термоелектраната и „Панонска електрана“ од Сремска Митровица, од петокот, за производство на топла пареа и греење на градот како енергенс, користи биомаса масло од сончоглед, и отпад од „Викторија груп“ во Сид.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1