Archive | Балкан RSS feed for this section

Србите го оставиле Бан Kи Мун да чека 45 мин и пак не му дале да лета за Приштина – морал преку Македонија

Бан Ки Мун на белградскиот аеродром останал да седи во својот приватен авион повеќе од 45 минути, и сепак на крај властите на Србија не му дозволија да полета за Приштина.

______________________________________________________________________________________________________

Ова е официјалниот – промо спот за новата Југословенска телевизија – ЈРТ

  Југословенската радио и телевизија ќе емитува програма на интернет. Иницијaторите велат дека веќе имаат волонтери од Сараево, Белград, Загреб, Љубљана, Скопје, Приштина и Нови Сад. Ова е официјалниот – промо спот за новата Југословенска телевизија – ЈРТ

______________________________________________________________________________________________________

Грчка атлетичарка избркана од олимпијада поради расизам на Твитер

  Вула Папахристу е исклучена од составот на грчката олимписка репрезентација поради „расизам“. Вула на Твитер напишала

______________________________________________________________________________________________________

Србија – хит дестинација за ефтина промена на полот

  Весникот Њујорк Тајмс ја означи Србија како светски центар за операции за промена на полот. Според нив 15 пациенти годишно од цел свет доаѓаат во Србија да се подложат на оваа операција, а вкупно се прават 100 операции годишно.

______________________________________________________________________________________________________

Грците крадат органи и од мртви во сообраќајка – исчезна срцето на моторџија во Солун

Турист од Грузија имал сообраќајна несреќа со својот мотор во центарот на Солун. Удрил во бетонски столб. Полицијата пристигнала на местото и биле зачудени што жртвата која починала на самото место нема срце.

______________________________________________________________________________________________________

Термички фотографии од шверц на марихуана на границата!

Во оперативната акција „Драгонија“ хрватската полиција во соработка со полицијата од Риека  и словенечката полиција минатата недела заплениле вкупно 24 килограми марихуана.

______________________________________________________________________________________________________

Најголемиот затвор во Грција жртва на кризата – ќе остане без базен, водопад и скара

Во Грција освен јавната администрација се луксузирале и затворениците. Најголемиот затвор во Атина и цела Грција имал базен, водопад и скара на отворено.

______________________________________________________________________________________________________

Во Србија се гради хотел за коњи

Во селото Рудовац во општината Лазаревац се гради хотел со 4 звездички во чии луксуз ќе уживаат коњи. Ќе има 12 пространи дуплекс апартмани во кои може да се сместат 26 ,,гости,,

______________________________________________________________________________________________________

Трагедија во Ниш! Татко ја убил болната ќерка бидејќи не можел повеќе да се грижи за неа

Со три истрели од пиштол вечерва во Ниш била убиена С.Џ.(35), а како што пренесува „Блиц“, за убиството виновен е нејзиниот татко.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Хулиганска пресметка пред натпреварот Железничар-Марибор

Нереди по улиците на Сарајво. Масовна тепачка помеѓу навивачите на Железничар и Марибор. Двајца се повредени. Словенците скандирале „Слободан Милошевиќ“.

______________________________________________________________________________________________________

Грција пред „социјална криза“

Истражување на Меѓународната конфедерација на синдикати покажало дека 91 отсто од вработените во Грција констатирале пад на доходот,л седум отсто сметаат дека нема промени, а само три отсто може да се пофалат со зголоемени приходи.

______________________________________________________________________________________________________

Апсење во Сомбор: Изнајмил дел од хотелот за да одгледува марихуана

Петар В. (37) од Сомбор и државјанин на Турција Едис У.(42) се уапсени поради одгледување на марихуана. Двајцата направиле лабараторија во подрумот на хотелот „Интернацион“, каде што ја одгледувале марихуаната.

______________________________________________________________________________________________________

Белград: Манијак облечен во полицаец приведува девојки и ги пипка демек бара дрога

Сексуален манијак во последните два дена „оперирал“ низ улиците во Белград, облечен во полициска униформа, која ја користел како би можел да ги претресува жените барајќи им дрога.

______________________________________________________________________________________________________

Будва: Борба до смрт за туристите – тепачка кој да издаде соба – една жртва

Српскиот државјанин Стеван Миленковиќ, кој на нелегален начин изнајмувал соби во Будва, до смрт го претепал својот колега Драган Ивовиќ. По нанесените тешки повреди, Драган пет дена морал да ги мине во болница, но им подлегнал на повредите.

______________________________________________________________________________________________________

Бактерија се појавила на плажите во Бугарија

Научниците во Бугарија отриле дека песокот на плажите во Бугарија содржат чудна бактерија со која досега не се сретнале во Бугарија. Затоа примероци испратиле во странство на анализа.

______________________________________________________________________________________________________

Забрането за хомосексуалци – на туристичка брошура во Словенија

Во туристички каталог во Словенија се најде сликичка – знак кој ги преставува хомосексуалците. Знакот е прешкртан што би значело забрането за хомосексуалци. За да нема забуна тие до сликичката и напишале јасно и гласно ,, Хомосексуалците се непожелни,,

______________________________________________________________________________________________________

Рибар оставил девојче да се удави во Тиса – не мрднал со мал прст

10 годишната Жанет Фачол од Нови Кнежевац се удави во реката Тиса играјќи си со својата другарка. Во еден момент девојчето изгубило рамнотежа и паднала во реката и потонала.

______________________________________________________________________________________________________

Ценовник за дрога во школскиот двор

На влезот покрај Прехранбрено-угостителското училиште во Чачак, бил забележан графит со цени на наркотните средства, кои што се продавале покрај дворот на ова училиште.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1