Archive | Балкан RSS feed for this section

Ирски офицер сведочи: Муслиманите тајно го нападнаа Сараево и ги убиваа своите

Муслиманските сили во Сараево, за време на војната и таканаречената опсада на овој град во минатото десетлетије, имале добро утврдени и строго доверливи тајни артилериски положби, за кои не знаеле дури ни припадниците на Обединетите нации и од кои најверојатно било отворено оган, за кој подоцна ги обвиниле силите на босанските Срби.

______________________________________________________________________________________________________

Тато потегна врски: Син на екс министер запишан на факултет иако бил 178 одбиен

Студентите на Факултетот за фармација во Белград се во чудо кога на првиот академски ден на факултетот го видоа синот на поранешниот министер за Косово и Метохија, Горан Богдановиќ, Василиј, запишан – иако по приемниот испит бил на 178. под линијата.

______________________________________________________________________________________________________

Рибар уловил пирана во Лесковaц

Во реката Ветерница која тече низ Лесковaц, рибарот Драган Михајловиќ улови Пирана тешка 900 грама и 35 см долга.

______________________________________________________________________________________________________

Почина сопственичката на Божен Козметик – ја изгуби биткaта со болеста

Сопственичката на познатата козметичка линија ,,Божен козметик,, починала по долга и тешка болест, во својот дом во Белград.

______________________________________________________________________________________________________

Србија амнестира 1000 затвореници – немало место во затворите

Осудени на помали затворски казни ќе бидат ослободени за да се реши проблемот на преполните затвори, пишуваат српските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Скандал: Девојката од Белград сеела СИДА и во соседните земји – заразен и амбасадор?

 Полицијата открила по СМС пораки дека девојката била во сексуална врска и со амбасадор од регионот,политичари.. а имала и најдобра другарка која исто така има СИДА, а е во врска со функционер.

______________________________________________________________________________________________________

Братот на Слободан Милошевиќ клинички мртов

Борислав Милишевиќ, постариот брат на поранешниот претседател на Србија и Југославија Слободан Милишевиќ. Доживеал срцев удар и клинички е мртов, пренесуваат српските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Руски нарко дилер уапсен во Бар

Црногорската полиција уапсила руски нарко дилер, кого Русија го бара со меѓународна потерница.

______________________________________________________________________________________________________

Црна Гора од туризам заработи 609 милиони €

Црна Гора во првите осум месеци од оваа година, била посетена од 1,1 милиони туристи. Што е за 4,6 отсто повеќе отколку во истиот период минатата година.

______________________________________________________________________________________________________

Се обиделе да украдат кров од хотел – ги фатиле

Две лица се обиделе да украдат бакарен лим од кровот на хотел во Жабљак. Полицијата ги фатила на дело.

______________________________________________________________________________________________________

Најдолго живеат Албанците, најкратко Србите – Македонците на средина

  На подрaчјето на западен Балкан најдолго живеат Албанците 76,4 години, следат Хрватите са просечен век од 75,7 години, а најкратко живеат Србите 74 години, ова го покажуваат податоците на ОН.

______________________________________________________________________________________________________

СТИГНА НАПЛАТА: 30 ГОДИНИ ДОЛЖЕН ЗА УНИФОРМА ОД ЈНА

Дури пред две месеца дошол судски извршител да му го наплати долгот со камата од 10 години, но тој не бил дома, па извршителот го попишал тракторот од тип 558 и тракторско гребло.

______________________________________________________________________________________________________

Хакиран сајтот на Геј – стрејт алијансата – оставена порака ВЕ ЧЕКАМЕ!

Интернет страната на Геј-стрејт алијансата е хакирана, а наместо редовните содржини поставена е  заканувачка порака: “ Ве чекаме!”

______________________________________________________________________________________________________

Нема геј парадата во Белград – Дачиќ донел одлука да ја забрани

Заради наводен безбедносен ризик, хомосексуалците нема да можат  да шетаат по улиците на Белград, за Kurir открил  Предраг Аздејковиќ

______________________________________________________________________________________________________

Драма во “Забела”- Побуна ден после префрлувањето на Легија

Акција во ноќта помеѓу неделата и понеделникот, итно ангажирана Втората противтерористичка единица од Првиот одред на Жандермеријата. Ден пред тоа, Легија префрлен во Белград.

______________________________________________________________________________________________________

19 год момче од прозор пукал кон минувачи со воздушна пушка – ранил 2

19 годишно момче, застанал на прозорот од својот стан во Крагујевац и со воздушна пушка пукал во минувачите. Ранил двајца.

______________________________________________________________________________________________________

Тачи: Ако се подели Косово – ќе се поделат уште 6 држави

Поделбата на Косово ќе значи промена на границите за најмалку уште шест држави, изјави  премиерот на Косово Хашим Тачи за Associated Press.

______________________________________________________________________________________________________

Најдени монети со ликот на Александар Македонски (Видео/Фото)

На археолошки локалитет во близина на Црното Море, бугарски арехолози пронајдоа керамички сад полн со сребрени монети на кои е ликот на Александар Македонски.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1