Archive | Балкан RSS feed for this section

Прва геј победа во Србија

Апелациониот суд во Нови Сад ја донесе првата правосудна пресуда во Србија поради сексуална дискриминација на работно место.

______________________________________________________________________________________________________

Голема Албанија на мала врата – Бараат референдум за спојување на Албанија и Косово

Лидерот на албанската партија Црно-црвена алијанса, Крешник Спахиу достави во вторникот официјално барање за одржување референдум во Албанија за национално обединување со формирање Албанска федерација во која би влегле Албанија и Косово.

______________________________________________________________________________________________________

Силен земјотрес во Егејското Море

 Силен земјотрес е регистриран денеска во Егејското Море, јави турската телевизија Си-Ен-Ен Турк.

______________________________________________________________________________________________________

Ја заразиле со Сида во болница во Солун – доби 800 илјади евра оштета

25 годишна Гркинка ќе добие оштета од 800 илјади евра поради инфекција со ХИВ вирусот при трансфузија во болница во Солун, јави БТА.

______________________________________________________________________________________________________

Изгорело цело школо – само картата на Југославија била недопрена од огнот (Фото)

Пожар го проголта средното училиште во Кочевје, Словенија, а целото место мириса на изгорено. Огнот се запалил ноќта и додека да дојдат пожарникарите изгорело до темел.

______________________________________________________________________________________________________

Новинар облечен како сиромав чукал на врата на цркви и џамии – еве што добил

Новинарот од Србија Момчило Петровиќ раскажува што му се случило и како бил пречекан откако се облекол како сиромашен човек и почнал да чука на портите на верските објекти за да бара малку храна. Вели дека можеби би било и неисправно да ги нарече лоши луѓе оние кои што не му ја удоволиле молбата да […]

______________________________________________________________________________________________________

„Самоопределување“ ќе протестира за Божиќ

Движењето „Самоопределување“ в понеделник, на православниот празник Божик, ќе одржи протест во Дечани и ќе го блокира влезот во манастирот Високи Дечани, најави извршниот секретар на косовското движење Дардан Молиќај.

______________________________________________________________________________________________________

Зависници од интернет и од дрога ги лекуваат заедно

Двајца зависници од комјутери и интернетот се лечат во тераписка заедница „Земјата на живите“ во Нови Сад, заедница која што е наменета пред се за лечење на зависниците од дрога.

______________________________________________________________________________________________________

Парична казна за навредливи коментари на Фејсбук воведе Хрватска

Навредите, клеветите во Хрватска од денеска стануваат кривично дело и во електронскиот свет. Ова конкретна измена не се однесува само на анонимните форумџии, туку и на оние кои го кршат кривичниот закон во кој било друг облик. 

______________________________________________________________________________________________________

Несреќа на Слјеме! Шведска скијачка си го пресече вратот!

Несреќа се случи попладнево на патеките од хрватскиот зимски центар Слјеме над Загреб, откако во пресрет на женската слаломска трка шведската скијачка Натали Еклунд заработи тешка повреда.

______________________________________________________________________________________________________

Бугарија – кандидат за Нобелова награда за мир за 2013 година?

При гостувањето на телевизија Bulgaria ON AIR, поранешниот бугарски министер за надворешни работи, Соломон Паси, изјави дека Нобеловата награда за мир, треба да и` биде доделена на Бугарија. „Во 2013 година се навршуваат 70 години од спасувањето на бугарските Евреи, кое што е основа за номинирање за награда. Од позиција на носител на Нобелова награда […]

______________________________________________________________________________________________________

Градоначчалникот на Ниш изигрувал таксист за да чуе кои се проблемите на граѓаните

Градоначалникот на Ниш Зоран Перишиќ на новогодишната ноќ возел градски такси за да дознае лично од граѓаните кои им се најголемите проблеми.

______________________________________________________________________________________________________

Се скарал со сопругата и го обесил синчето и себе (Фото)

25 годишен Хрват кој се разделил со сопругата пред новогодишните празници, го обесил своето две годишно синче, а потоа се обесил и самиот.

______________________________________________________________________________________________________

30 год девојка силувана на ул,,Македонска,, во јавна гаража

Вчера во 2 часот по полноќ манијак нападнал и силувал 30 годишна девојка во јавна гаража.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Не сакаме децата да ни мастурбираат – хрватски родители во паника

Здружението „Грозд“ од Хрватска во изминатите неколку дена покрена акција за забрана за здравствено образование во школите, поради, како што тие велат, во склоп на предметот децата се учеле на безбобразни работи.

______________________________________________________________________________________________________

10-те најважни настани на Балканот во 2012

Ослободувањето на Готовина, петкратното убиство кај Смиљковското езеро во Скопје и 100 години албанска држава – Српската агенција БЕТА ја објави листата на десет најважни настани што се случиле во регионот изминатата година.

______________________________________________________________________________________________________

Крвава Нова година: Се втурнал во толпата и избодел 7 лица на плоштадот во Белград – 3 се критично

7 лица се избодени од кои 3 критично за време на дочекот на новата година на плоштадот во Белград. Според полицијата едно лице од засега непознати причини се втурнал во толпата и избодел 7 лица.

______________________________________________________________________________________________________

Ново за 2013: Косово воведе визи за 87 земји

Косово од денес 1 јануари 2013 воведе визи за граѓаните на 87 земји. Според властите оваа мерка е за да се зголеми безбедноста на нацијата и нејзиниот пат кон пристапувањето во ЕУ.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1