Archive | Бизарни вести RSS feed for this section

Освоил милиони и од шок си го заборавил сопственото име и презиме

Најголемата сума на пари која е освоена во Њу Џерси ја добил 41-годишниот Ричард Вол на лотаријата „Мега Милиони“ во март. Тој освои сума од 533 милиони долари, на што не се надевал ни во најлудиот сон. Како што се тврди, дури и мајка му на Ричард го повикала на телефон да го извести дека […]

______________________________________________________________________________________________________

Дојдоа да го иселат семејството, а таткото во очај ја фрли ќерката (1) од покривот

Еден маж од Јужна Африка е обвинет за обид за убиство кога ја фрлил својата шестмесечна ќерка од врвот на колобата за да спречи рушење, во делот на градот познат о бесправно изградените објекти. Мажот (38) го зел бебето на покривот од својот дом во знак на протест против булдожерот кој дошол да руши, во […]

______________________________________________________________________________________________________

Парите донирани за лечење од рак ги потрошила на журки и летни одмори – заврши во затвор

Жена од Австралија која лажирала дека има рак за да извлече пари од пријатели и нивните семејства заврши во затвор, пишува Би-Би-Си. Хана Дикенсон (24) добила 42.000 австралиски долари откако на нејзините родители им кажала дека мора да оди на медицински третман на друг континент. Нејзините родители примиле донации од пријатели, соопшти судот. Според судските […]

______________________________________________________________________________________________________

Зборовите на хрватскиот монструм кој ја избодел својата бремена девојка 88 пати, ја оставиле судницата во шок

На судењето на 20-годишниот Давид Комшиќ, обвинет дека на 22. февруари минатата година ја убил својата поранешна девојка Кристина Крупљан, задавајќи и вкупно 88 убодни рани во нејзината “Opel Astra”, откако таа му соопштила дека ја раскинува врската. “На 22. февруари во 21:30 часот во автомобил “Opel Astra”, откако убиената Кристина Крупљан се вратила од […]

______________________________________________________________________________________________________

Германија: Мајка и син растргнати од куче во нивниот сопствен дом

Германската полиција соопшти дека се сомнева дека мајката и синот во градот Хановер ги убило куче од видот стафорд териер. Полицијата добила повик откако роднина преку прозорецот видел безживотно тело во станот во кој живееле жртвите. Како што соопшти полицијата, стафордот на самото место морале да го заловат пожарникарите, а потоа се пронајдени безживотните тела […]

______________________________________________________________________________________________________

Сту­дентка ја про­да­де не­ви­нос­та на хо­ли­вуд­ски ак­тер за 1,2 ми­ли­о­ни евра

Сту­дентка­та Јас­мин (26) од Лон­дон, ко­ја од­лу­чи да ја про­да­де сво­ја­та не­ви­ност на оној што ѝ ќе по­ну­ди нај­го­ле­ма сума, ја при­фа­ти ве­ли­ко­душ­на­та по­ну­да тоа да го нап­ра­ви за 1,2 ми­ли­о­ни евра. Ком­па­ни­ја­та „Син­де­ре­ла ес­кортс“ со се­диш­те во Гер­ма­ни­ја пот­врди де­ка „среќ­ни­от до­бит­ник“ е хо­ли­вуд­ски ак­тер од Лос Ан­џе­лес, кој ги претр­ка биз­нисме­нот од Мин­хен […]

______________________________________________________________________________________________________

Полицаец открива шокантни детали: Еве како е убиена Македонката Адеа Шабани

Полицијата од Лос Анџелес потврди дека телото пронајдено во плиткиот гроб во Јужна Калифорнија и припаѓа на Адеа Шабани. Таа била идентификувана преку нејзините тетоважи. Првичните резултати од аутопсијата откриле дека Адеа се здобила со удар во главата со тап предмет. На нејзиното тело немало видливи повреди. Таа според првичниот извештај бил мртва повеќе од […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанката Адеа Шабани пронајдена мртва кај Сакраметно – сведоци говорат за деталите

Расветлена е мистеријата околу судбината на скопјанката Адеа Шабани, која полицијата од Лос Анџелес ја водеше за исчезната еден месец. Според полицијата, нејзиното тело е пронајдено минатиот четврток, во плитко ископан гроб, на околу 50 милји оддалеченост од Сакраметно, во Драј Крик, но било идентификувано денеска, објави албанскиот портал Албеу. Полицијата најавила подетални информации на […]

______________________________________________________________________________________________________

Руска манекенка скокнала од шести спрат додека бегала од бизнисмен кој сакал да ја силува

Екатерина Стетсијук (22), позната руска манекенка, скршила р’бет откако скокнала од шести спрат од хотел во Дубаи бегајки од маж кој сакал да ја силувала. Нејзините пријатели велат дека за среќа преживеала, но дека не е во можност да се движи додека ја чека операцијата, пишува San. Како што и раскажала на полицијата, американскиот бизнисмен […]

______________________________________________________________________________________________________

Откриена мистеријата за „вонземјанинот“ од пустината Атакама

Петнаесет години по откривањето на мумифицираниот скелет на хуманоидното суштество, што беше пронајден во напуштен рударски град во чилеанската пустина Атакамa, научници од Калифорнија успеаја да ја откријат неговата загатка. Скелетот долг 15,2 сантиметри, кој беше продаден на колекционер од Шпанија, изгледа и делува толку бизарно што дури во еден документарен филм послужи и како […]

______________________________________________________________________________________________________

Шест лица починале откако излезе диња

Најмалку шест лица починаа откако излезе диња одгледана на фарма во Грифит, Австралија, а биле заразени со бактеријата листерија. Во соопштението од Заводот за здравство сојузните држави Њу Саут Вејлс се наведува дека од последица зараза од бактерија починала жена на возраст околу 90 години. Докторката на оделот за заразни болести Вики Шепард изјавила дека […]

______________________________________________________________________________________________________

Убиено семејство со македонско потекло во Канада, две деца на лице место, третото се спасило

Мајка и две деца се убиени денеска во нивниот дом во близина на Торонто, објавија канадските власти. Децата се на возраст од 13 и 15 години а мајката е бугарската државјанка Красимира Пејчиновски која била во брак со македонски државјанин со кого била разделена. Идентитетот на таткото Македонец не се открива. Третото дете во семејството […]

______________________________________________________________________________________________________

Романец не успеа на суд да докаже дека е жив

Романски државјанин не успеа во локалниот суд во градот Васлуј да докаже дека е жив. Имено, 63-годишниот Константин Релиу побара од судот да го признае за жив, но ја загубил битката. Судската одлука е конечна, а образложението на Судот гласи дека барателот задоцнил со жалбата. Релиу заминал на работа во Турција во 1992 година и […]

______________________________________________________________________________________________________

Член на бандата со пенкало се обиде да го убие сведокот среде судење! (Видео)

Федералниот суд во Солт Лејк Сити објави застрашувачка снимка од 2014 година на која се гледа како член на банда со пенкало го напаѓа сведокот кој сведочел против него, пред да го убие чуварот. На шокантната снимка се гледа како обвинетиот Сиал Ангилау (25), член на бандата на кого му се суди за рекетирање, одеднаш […]

______________________________________________________________________________________________________

10 најчудни смртни случаи во историјата

1. Смрт од гушкање на рефлексија од месечината Кинескиот поет Ли По (701 – 706) бил еден од двата најголеми поенти во кинеската литература. Тој бил познат по тоа што сакал да го види дното на чашата, и најголемите негови поеми се напишани додека бил пијан. Една ноќ Ли По паднал од својот брод и се […]

______________________________________________________________________________________________________

Исчезнала пред 3 години, а потоа на таванот пронајдоа скршена даска

Властите во САД велат дека скелетот најден во ѕидот на една куќа во Хјустон е се што останало од нејзината сопствбеничка која од таванот пропаднала во шуплив ѕид, се заглавила и умрела. Форензичарите официјално потврдија дека немаат доволно докази за да го утврдат или начинот на смртта, но утврдија дека тоа е Мери Черути исчезната […]

______________________________________________________________________________________________________

Преживеал погубување: Седнал на столот за извршување на смртна казна, а потоа се случила шокантна работа

61-годишниот Дојл Ли Хам, затвореник од Алабама “преживеал” извршување на смртна казна. Меѓутоа, неговиот адвокат вели дека Хам претрпел силна болка додека безуспешно се обидувале да му ја пронајдат вената во која би ја инјектирале смртоносната инекција. Тврди дека неговиот клиент безуспешно бил боцкан во препоните, зглобовите и во долниот дел од ногата. Потоа погубувањето […]

______________________________________________________________________________________________________

„Родив здраво бебе, но ми го украдоа во болница“: Потресна исповед на мајка која преживеа пекол

Родив здраво машко дете, а при излегување од болница лекарот ми рече: „Не издржа“. Бебето никаде не е закопано, нема обдукција – вели во својата потресна исповед една мајка од Сремска Митровица. Славка Пајиќ (60) од Сремска Митровица на почетокот на декември 1986 година на свет донела здраво машко дете, тешко скоро 5 килограми. Три […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1