Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Жена од Тетово истепала полицаец

Тетовка која требала да биде приведeна за да ја издржи затворската казна, нападнала еден од полицајците кои требале да ја приведат и заработила кривична пријава. Како што информира СВР Тетово, З.А.(31) од Тетово сторила кривично дело напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста. Инцидентот се случил на 12 март годинава околу 13 часот […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Злокуќани прегазено 10 годишно дете!

Вчера во 15 часот 23 годишен возач со голф прегазил десетгодишно момче. Детето било пренесено во Градската болница каде им подлегнало на повредите. МВР информира дека сообраќајната незгода се случила на улицата Скупи во скопската населба Злокуќани. Полицијата денеска извести за несреќата: На 06.05.2013 година, во 14,50 часот,  во Скопје на ул. „Скупи“ се случила […]

______________________________________________________________________________________________________

Мртвиот човек пронајден во парк во Скопје е познат лекар?

Телото го забележал минувач во паркот и пријавил во полиција.Телото на мртвиот човек е пронајдено утрово околу 10 часот во паркот спроти Институтот за сточарство. Од полициски извори Канал5 дознава дека идентитетот на човекот кој починал е откриен – се работи за познат доктор на клиниката за ортопедија, 69 годишниот Јордан К. Бил  идентификуван од  […]

______________________________________________________________________________________________________

Пронајден мртов маж во Градски Парк

Утринава околу 10 часот во Градскиот Парк во Скопје, пронајдено е безживотното тело на мртов маж, чиј идентитет уште не е познат. Полициските екипи се на терен и го истражуваат случајот. Безживотното тело го забележало случаен минувач кој пријавил во полиција, потврдуваат од МВР. Според првичните информации станува збор на повозрасно машко лице чиј идентитет […]

______________________________________________________________________________________________________

Апсења кај Американска амбасада – повредени 2 полицајци

Според информациите од полицијата уапсени се пет лица кои учествувале во физички напад, како и еден затвореник кој бил пуштен дома на викенд, а тој не се вратил. При обид затвореникот да биде уапсен поради сомнение дека го сторил физичкиот напад, неговото апсење го попречувало 22-годишно момче. Кратко подоцна се собрале повеќе луѓе кои со […]

______________________________________________________________________________________________________

Пукање во Арачиново – истрели кон куќа и кон автомобил BMW

 Арачиновец пријавел дека било пукано во неговата куќа. Неколку часа подоцна од возило во движење биле испукани куршуми кон паркирано BMW. На 04.05.2013 година, околу 20,00 часот  во  СВР Скопје, А. Р.  пријавил дека Ш.Б. и И. Б. од огнено оружје -пиштол испукале  три проектили во неговата куќа лоцирана на ул.„10“  во с.Арачиново. Од страна […]

______________________________________________________________________________________________________

Нападнати и претепани дечиња во Тетово – 12 годишното останало без заб

На 03.05.2013 година, околу 20,30 часот  во Тетово, додека  Р.Р.(16) и неговиот 12 годишен брат двајцата од Тетово, се  движеле пеш по  ул.„Илинденска“, од страна на неколку  непознати малолетни лица  без повод и причина физички биле нападнати, при што  им биле нанесени телесни повреди, а воедно на 12 годишникот му бил скршен заб. СВР-Тетово презема […]

______________________________________________________________________________________________________

Момче силувало 13 годишно девојче во Скопје

Дваесет годишниот скопјанец Б.И. заработи кривична пријава поради полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години. Имено во период од 25-26 минатиот месец во Скопје на ул. „Шуто Оризари“, во паркот на последната автобуска постојка, пријавениот во неколку наврати извршил обљуба над 13 годишно девојче, штитеник во ЈЗ за згрижување на деца со воспитно […]

______________________________________________________________________________________________________

Четири момчиња тешко повредени во нова стравична сообраќајка

Тешка сообраќајна несреќа се случила вчера доцна попладне кај месноста Сепарација на патниот правец Дебар – Маврово, делница Долно Косоврасти – Бошков Мост, јавува Дневник. Според весникот, со тешки телесни повреди се здобиле се четири момчиња на возраст од 20 до 23 години сите од село Горно Косоврасти. – Момчињата беа донесени во Општата болница […]

______________________________________________________________________________________________________

Еден загинат – осум деца повредени во сообраќајка кај Кочани

Едно лице загина, а осум деца се повредени во тешката сообраќајна несреќа што се случи вечерва во близина на кочанското село Оризари. Полицијата извести дека трактор со приколка во која се превезувале 16 лица, повеќето малолетници кои биле на излет, се превртел во близина на местото Илин дол на патот меѓу кочанските села Пресека и […]

______________________________________________________________________________________________________

(ФОТО) Србинка на „Богородица“ шверцувала сребрен накит во гаќи

Како што денеска соопшти Царинската управа, за влез во Република Македонија, вчера во 17 часот се пријавило патничко моторно возило со српски регистарски таблички управувано од државјанин на Република Србија, придружуван од неговата фамилија. На прашањето на царинскиот службеник дали имаат да пријават нешто истите одговориле негативно. Под сомнение во изјавата, цариските службеници го селектирале […]

______________________________________________________________________________________________________

Тепачка во Идризово- затвореник прободен со нож во вратот

Еден затвореник е прободен со нож во вратот, а друг повреден од удари со тег за вежбање во тепачка што се случила во вторникот наутро во затворот Идризово во Скопје. Затвореник од Скопје и од Охрид почнале да се тепаат, затвореникот од Скопје извадил нож и го прободел затвореникот од Охрид два пати во вратот, […]

______________________________________________________________________________________________________

Се обеси поранешна фудбалска репрезентативка од Прилеп (Фото)

Познатата фудбалска репрезентативка од Прилеп Х.Д. си го одзела животот во својот дом, извести прилепската полиција. Младата фудбалерка, според информациите од полицијата, си го одзела животот околу 16,30 часот бесејќи се на греда во помошна просторија во куќата на улицата Блага Ружето во Прилеп. Безживотното тело на Димитриоска го пронашла нејзината мајка. Таа беше дел […]

______________________________________________________________________________________________________

Босанец ги ,,закрпил,, Тмобиле и Оне

Полициската станица во Прилеп поднесе кривична пријава против Босанец кој измамил неколку мобилни оператори во Македонија. Се работи за 61-годишниот државјанин на Босна и Херцеговина,  З.П. управител на ДООЕЛ „Белисимо 2008“ Прилеп  кој со намера да се стекне со противправна имотна корист, преку неговата фирма аплицирал за добивање на телефонски апарати во мобилните оператори „ОНЕ“ […]

______________________________________________________________________________________________________

Пукотници на скопската обиколница

Полицијата информита дека вчера, околу 16,45 часот, на обиколницата Скопје-Тетово, во близина на надвозникот за „Блаце“, додека  М.И.(43) од с.Форино-гостиварско управувал патничко возило, бил пресретнат од друго возило во кое биле две маскирани лица, при што истите од пиштоли испукале неколку куршуми кон него, нанесувајќи му повреди на двете нозе, по што се дале во […]

______________________________________________________________________________________________________

Вработен во пошта си уплаќал спортска со службени пари

Вработен е под истрага дека зел 60.000 евра од прилепската пошта во период од една и пол година, а парите наводно ги трошел во обложувачници јави Дневник. Портпаролот на СВР Битола, Магдалена Димитриовска, потврди дека полицијата го истражува случајот во поштата во Прилеп и најави детали за наредните денови. на Д.K. од трезорот му недостигале околу […]

______________________________________________________________________________________________________

Пукано кон автобус во Струга

Б.В. од Велешта вчера во полициска станица пријавил  дека во времето од 13 часот и 30 минути до 18 часот, на регионалниот пат Струга-Дебар, на излез од селото Велешта, непознат сторител пукал од огнено оружје, при што од проектилите е направено оштетување на автобус „неоплан“, паркиран на паркинг плацот на Туристичката Агенција „Расим Туризам“.  Се […]

______________________________________________________________________________________________________

Дебарчанец уценувал жена ,,или пари или голите фотки на фејс,, – му давала злато

Триесетитри годишен дебарчанец, кој се заканувал на негова 29-годишна сограѓанка дека на интернет ќе објави нејзини компромитирачки фотографии ако таа не му плати 2.000 американски долари, заработи кривична пријава за уцена. Полициската станица од Дебар поднесе кривична пријава против 33-годишниот С.С. Тој пред извесно време од 29 годишна жителка на  Дебар побарал да му плати […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1