Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Тинејџерка прегазена од автомобил на Партизанска

Млада девојка вечерва е прегазена од автомобил на булеварот Партизански одреди во Скопје, јавува Нетпрес. Несреќата, според неофицијални информации, се случила околу 21 часот кога автомобилот удрил во тинејџерка кај бензинската пумпа „Макпетрол“ во Карпош 2. Според првичните информации од полицијата, несреќата се случила на раскрсницата од булеварите Партизански одреди и Октомвриска револуција кога автомобил […]

______________________________________________________________________________________________________

За 4 месеци убиени тројца бизнисмени во Скопје

За само четири месеци на три различни локации во Скопје беа извршени три убиства, а истрагите кои се водат како да тапкаат во место. Цел на убијците беа главно бизнисмени, но многу е веројатно дека тие се извршени од различни побуди и мотиви. Серијата убиства почна во почетокот на август кога во службените простории на […]

______________________________________________________________________________________________________

Пациентка „намести“ доктор и специјализантка – И барале 450 евра за операција, ги пријавила во МВР

45 – годишниот лекар и 29 годишната специјализантка од Клиниката за уво, нос и грло вчера се фатени на дело со парите. Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР на РМ на вчера (23.12) реализираше случај на примање поткуп, за што се осомничени лицата Ј.Н (45) од Скопје, вработен како доктор на […]

______________________________________________________________________________________________________

Повеќе од 20 икони пронајдени кај албански државјанин

Македонската полиција открила најмалку 20 икони кај Ѓерѓ Тимо, албански државјанин, за кој се смета дека се со потекло од македонските цркви. Експертите од Македонија откако ги разгледале иконите кои биле одземени од колекцијата на Тимо и убедени се дека овие икони се украдени од црквите во земјава, пишува албанскиот весник „Шекули”. Сепак за да […]

______________________________________________________________________________________________________

Уапсените лекари ги пријавил пациент на кој му барале поткуп?

Уапсени двајца лекари од Клиниката за Уво нос и грло. Според неофицијални информации на Сител од Клинички попладнево полицијата ги фатила како примаат поткуп. Ги пријавил пациент. Обележани пари биле најдени кај професор и специјализантка вработени на клиниката, дознава Сител. Од МВР сеуште не ја потврдуваат информацијата. Неофицијално доцна вечерва бил  извршен  претрес на Уво […]

______________________________________________________________________________________________________

Уапсени двајца доктори во Скопје

Двајца доктори вечера се уапсени во Скопје, дознава Press24 од болнички извори. -Според нашите информации полицијата ги фатила како примаат поткуп. Од МВР се уште не ја потврдуваат оваа информација. Нашите извори велат дека станува збор за професор доктор и специјализант од Клиниката за уво нос и грло, пишува порталот.

______________________________________________________________________________________________________

Двајца Македонци меѓу повредените во верижниот судир во Србија

Македонка е задржана во Ургентниот центар во Белград, уште еден Македонец е полесно повреден во двата верижни судира што се случија вчера утрото поради густата магла на автопатот Белград-Загреб. Во судирот, во кој учествувале 36 возила од Германија, Швајцарија, Македонија и од Бугарија, загинале двајца, а десетици биле повредени. Државјанка на Македонија, која има 48 […]

______________________________________________________________________________________________________

Изгореа голф и опел со скопски регистерски таблички

На 20.12.2013 година околу 02,30 часот во Скопје на ул.„Цветан Димов“ опожарени се две ПМВ, „голф“ со скопски регистарски ознаки сопственост на О.Н. од Скопје и „опел вектра“со скопски регистарски ознаки сопственост на Х.Р.(39). Се работи на целосно расчистување на случајот и утврдување на причините за настанување на опожарувањето – стои во полицискиот билтен.

______________________________________________________________________________________________________

Загинаа две девојки, две момчиња повредени – се враќале од работа

Тешка сообраќајна несреќа во која две девојки загинаа, а две момчиња се повредени, се случила утринава околу 4:40 часот на патот Струмица-Валандово. Полицијата информира дека несреќата се случила кога 25-годишниот П.К. од гевгелиско Негорци кој управувал со „Опел Вектра“ изгубил контрола над возилото, излетал од коловозот и паднал во провалија. Нада М. (25) од Негорци […]

______________________________________________________________________________________________________

49 годишен маж од кичево нападнал 8 годишно девојче – Ја врзал со селотејп и ја допирал по телото

Како што информира полицијата, осомничениот Н.М. веднаш по грозоморниот чин е приведен и одреден му е 30 – дневен притвор. 49 – годишниот кичевец пред два дена го повикал девојчето во неговиот дом. Потоа со леплива лента и ја врзал устата и почнал да ја бакнува и да ја допира по телото. Полицијата од Кичево […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Автомобил во пламен во Скопје – му се запалило додека возел, возачот излегол навреме

Автомобил „рено“ утринава околу 8 часот се запали пред салонот „Маккар“ на улицата „Скупи“ во Скопје, која е позната по тоа што на неа се најголемиот број салони на македонските импортери на автомобили, јави „Телеграф“. Според пријавата во Министерството за внатрешни работи, З.Д. утрово во 8:10 часот пријавил дека автомобилот „рено 19“ се запалил додека […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Македонец загина поради расправија за ретровизор

Во тешка сообраќајна несреќа синоќа, во близина на Винковац, Хрватска, загина 57-годишен возач на камион од Македонија и 37- годишен возач на „опел астра”, јавува хрватскиот сајт 24 сата, пренесува Република. Како што службено потврдила хрватската полиција, страотната несреќа се случила при разминување на камионот со македонски регистарски таблички и камион со српски регистарски таблички, […]

______________________________________________________________________________________________________

Им ги врзале рацете и нозете – ограбена брачна двојка во Тетово

Грабежот се случил вчера околу 17 часот. Полицијата трага по тројцата насилници. Без 2.600 евра и 2500 денари останала брачна двојка од Тетово по вчерашниот грабеж во нивниот дом на улицата „Гоце Делчев“. Ккао што информираше полицијата, тројцата крадци, од кои едниот бил маскиран, влегле во нивната куќа и ги нападнале. Откако ги совладале,им ги […]

______________________________________________________________________________________________________

Апсења и претреси во Велес – Полицијата го окупираше градот

Полицијата вечерва повторно апси и врши претреси во Велес, дознава Пресс24. Приведени се неколку лица кои според неофицијални информации биле дел од криминална група која се занимавала со шверц на дрога. Запленети се и над 100 килограми марихуана. Групата била организирана и поседувала посебен камион кој бил користен за шверцот. Сеуште нема информација од надлежните, […]

______________________________________________________________________________________________________

Петмина повредени во сообраќајка во Драчево

На локалниот пат Долно Лисиче-Драчево во близина на железнички премин околу 21 часот дошло до страотна сообраќајна незгода кога автомобил марка „лада самара“ удрил во бандера. Според податоците, со автомобилот управувал 29-годишниот Ф.М, а во него се наоѓале и 26-годишниот И.М. 41-годишниот А.С. 36-годишниот Н.С. и 20-годишниот Д.М. кои се роднини. Сите пет лица се […]

______________________________________________________________________________________________________

Ограбена продавницата на „Т-мобиле“ во охридската чаршија

Непознати сторители ноќеска ја ограбиле продавницата на „Т-мобиле“ што се наоѓа во средишниот дел на чаршијата во Охрид. Кражбата била пријавена утрово во полицијата, а во утринските часови е извршен увид на местото на настанот. Во тек се активности за пронаоѓање на сторителите. Според првичните информации, продавницата била обиена, а плен на крадците биле мобилни […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанец се обидел да го прегази својот брат – доби пријава за обид за убиство

СВР Скопје, во консултации со надлежното Основно јавно обвинителство, ќе поднесе кривична пријава против Д.М. (23) за сторено кривично дело „убиство во обид“. Пријавениот го извршил кривичното дело на 7-ми овој месец во 3:00 часот, на регионалниот пат Скопје – Велес, во село Јурумлери. Управувајќи патничко моторно возило „Форд Ескорт“ со скопски регистарски таблички, сопственост […]

______________________________________________________________________________________________________

Тешка сообраќајка – загина 58 годишен прилепчанец чие возило се запали

Во тешка сообраќајна несреќа на патот Прилеп – Битола близу селото Тополчани утрово животот го загуби 58 годишниот Ѓорѓе Саздоски од Прилеп.Тешко се повредени двајца кавадарчани – татко и син, кои се наоѓаат во прилепската болница. Тие се надвор од животна опасност. Прилепчанецор Ѓорѓе со својот „фолксваген“ се враќал од Битола кон Прилеп. Според полициски […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1