Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Пијан битолчанец прегазил полицаец

Пијан битолчанец со возило удрил полициски службеник кој сакал да го запре поради сторен сообраќаен прекршок и се обидел да избега. Како што информира МВР,  на 31 декември на улицата „Цар Самоил“ во Битола од страна на полициски службеник поради сторен сообраќаен прекршок, бил даден знак за запирање на патничко моторно возило „Голф“, управувано од Д.С.(31). Тој не ја почитувал наредбата, завртел со возилото, […]

______________________________________________________________________________________________________

Драма за Брза помош ноќеска – нападнати лекарите, еден повреден

Возило на Итната медицинска помош ноќеска околу полноќ било нападнато кај Центарот за зависници во Кисела Вода и притоа е повреден возачот на возилото и скршени се стаклата на комбито. Според информациите од Итната медицинска помош, возачот на возилото имал скршеница на раката и потрес на мозокот. Во текот на ноќта итно е опериран на […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанка грабната и ограбена пред Нова година

И.Б.(34) и А.Ш.(38) вчера во Скопје на улицата „Метохиска“ извршиле  разбојништво над Х.Б.(37) од Скопје, при што и одзеле мобилен телефон и полнач со што ја оштетиле со околу 16.000 денари. Полицијата информира дека двајцата сторители со употреба на физичка сила ја внеле во куќата каде што истите живеат и по извршено пребарување и ги […]

______________________________________________________________________________________________________

Маж од Штип брутално го претепал своето 4 годишно дете

Во стан во центарот на Штип, сопруг ја тепал својата жена по што се нафрлил на нивното четиригодишно дете кое се разбудило од врисоците на својата мајка, јавува штипската телевизија ТВ Стар. Детето од крвничкиот ќотек имало набиеници и крвни подливи. Во овј случај на семејно насилство интервенирала штипската полиција, која го уапсила насилниот родител, […]

______________________________________________________________________________________________________

2 момчиња на ургентен – пукале петарди, си ги изгореле рацете

20 годишниот Р.Б. и 19 годишниот Д.О. од Скопје,  употребиле пиротехнички средства ракети, но, наместо да се забавуваат, тие заработилее изгореници на рацете. Инцидентот се случил во понеделникот околу 16,30 часот, на ул. „Благоја Паровиќ“ во Скопје, кога Р.Б.(20) и Д.О.(19) употребиле пиротехнички средства ракети од кои истите се здобиле со повреди изгореници на рацете. […]

______________________________________________________________________________________________________

По брза пошта му праќал дрога во битолскиот затвор

СВР Битола поднесе кривична пријава против Д.Х.(19) и Д.Р.(21) од Битола, за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотична дрога, психотропни супстанции и прекурсори“. -Во текот на јули 2013 година, првопријавениот од лице од Скопје набавил непозната количина марихуана, по што по брза пошта во три паковки ја пуштил во затворот во […]

______________________________________________________________________________________________________

Претепан до смрт маж во Кавадарци

Претепано до смрт попладнево во Кавадараци било 33 годишно машко лице. Според првичните информации мажот бил пронајден мртов и облеан во крв во зграда на илицата „Страшо Пинџур“. Повеќе детали се најавени за подоцна, по завршувањето на увидот кој е во тек. Неофицијално починатиот бил претепан до смрт од засега непознато лице кое избегало.

______________________________________________________________________________________________________

Несреќа на Галичица – Паднале во провалија – еден почина, вториот се бори за живот

Едно од лицата кои денес паднаа во провалија на планината Галичица им подлегнало на повредите. Вториот човек е со тешки повреди и се уште чека евакуација. Од СВР Охрид во изјава за Курир информираат дека лицата паднале во провалија над селото Трпејца, а нивното спасување дополнително е отежнато од непристапноста на  теренот. Екипи за спасување […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Тешка сообраќајка на „Партизанска“

Доцна синоќа на скопскиот булевар „Партизански“ се случи тешка сообраќајна несреќа во која учествуваа две возила. На булеварот Партизански одреди се судрија синоќа „Форд Фокус“ и „Ланчија“, од кои едното е такси возило. Во сообраќајката повредени се двајцата возачи, од кои едниот е со полесни повреди, додека на другиот му се вршат лекарски прегледи. Sitel

______________________________________________________________________________________________________

Нова сообраќајка на Партизанска: Тешко повредени две лица

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на булеварот Партизански одреди во близина на поликиниката Букурешт, јавува Република. Во сообраќајката според МВР, учествувале два автомобили, меѓу кои и такси возило. При сударот, според првичните информации, тешко се повредени две лица кои се пренесени во Ургентниот центар. Причините за несреќата за сега се непознати.

______________________________________________________________________________________________________

Познат идентитетот на девојката прегазена на Партизанска

Девојката која почина вчера по тешката несреќа на Партизанска е 25-годишната Оливера П. од Радовиш. Телото е дадено на обдукција. Синоќа околу 21 часот автомобил удри во неа кај бензиската пумпа „Макпетрол“ во Карпош 2. Според првичните неофицијални информации до кои дојде Курир, на раскрсницата меѓу булеварот Партизански одреди и Октомвриска револуција автомобил марка „Мерцедес“ […]

______________________________________________________________________________________________________

Малолетничка од Бутел ранета од залутан куршум

Залутан куршум погоди малолетничка во Бутел. Несреќата се случила вчера во 18:30 часот. Според првичните информации, куршумот влегол во прозор од куќа на улица „Петар Манџуков“ . За среќа, девојчето не е потешко повредено. Како што неофицијално дознаваме, се здобила со изгореници од куршумот кој допрел до нејзиното тело.

______________________________________________________________________________________________________

Трагедија во Скопје: Почина девојката прегазена на Партизанска

Тешка несреќа се случи вечерва на булеварот Партизански одреди.  Според неофицијални информации, несреќата се случила околу 21 часот кога автомобил удрил во тинејџерка кај бензинската пумпа „Макпетрол“ во Карпош 2. Според првичните неофицијални информации до кои дојде Курир, на раскрсницата меѓу булеварот Партизански одреди и Октомвриска револуција автомобил марка „Мерцедес“ со скопски регистерски таблички удрил […]

______________________________________________________________________________________________________

Тинејџерка прегазена од автомобил на Партизанска

Млада девојка вечерва е прегазена од автомобил на булеварот Партизански одреди во Скопје, јавува Нетпрес. Несреќата, според неофицијални информации, се случила околу 21 часот кога автомобилот удрил во тинејџерка кај бензинската пумпа „Макпетрол“ во Карпош 2. Според првичните информации од полицијата, несреќата се случила на раскрсницата од булеварите Партизански одреди и Октомвриска револуција кога автомобил […]

______________________________________________________________________________________________________

За 4 месеци убиени тројца бизнисмени во Скопје

За само четири месеци на три различни локации во Скопје беа извршени три убиства, а истрагите кои се водат како да тапкаат во место. Цел на убијците беа главно бизнисмени, но многу е веројатно дека тие се извршени од различни побуди и мотиви. Серијата убиства почна во почетокот на август кога во службените простории на […]

______________________________________________________________________________________________________

Пациентка „намести“ доктор и специјализантка – И барале 450 евра за операција, ги пријавила во МВР

45 – годишниот лекар и 29 годишната специјализантка од Клиниката за уво, нос и грло вчера се фатени на дело со парите. Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР на РМ на вчера (23.12) реализираше случај на примање поткуп, за што се осомничени лицата Ј.Н (45) од Скопје, вработен како доктор на […]

______________________________________________________________________________________________________

Повеќе од 20 икони пронајдени кај албански државјанин

Македонската полиција открила најмалку 20 икони кај Ѓерѓ Тимо, албански државјанин, за кој се смета дека се со потекло од македонските цркви. Експертите од Македонија откако ги разгледале иконите кои биле одземени од колекцијата на Тимо и убедени се дека овие икони се украдени од црквите во земјава, пишува албанскиот весник „Шекули”. Сепак за да […]

______________________________________________________________________________________________________

Уапсените лекари ги пријавил пациент на кој му барале поткуп?

Уапсени двајца лекари од Клиниката за Уво нос и грло. Според неофицијални информации на Сител од Клинички попладнево полицијата ги фатила како примаат поткуп. Ги пријавил пациент. Обележани пари биле најдени кај професор и специјализантка вработени на клиниката, дознава Сител. Од МВР сеуште не ја потврдуваат информацијата. Неофицијално доцна вечерва бил  извршен  претрес на Уво […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1