Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Уапсени 9 „бизнисмени “ од Струмица, Прилеп, Битола – го оштетиле буџетот за 3,2 милиони евра

Девет лица од Струмица, Битола, Прилеп, како и еден српски државјанин од Вичин со фирма во Кичево, ќе одговараат за злосторничко здружување, даночно затајување, фалсификување и уништување деловни книги и за злоупотреба на службената положба, јавува Канал 5. Финансиската полиција ги сомничи дека во периодот од 2010 до 2012 сопственикот на битолската фирма Римкос трејд […]

______________________________________________________________________________________________________

Тргнал кон болница – загинал во сообраќајна несреќа – возачот на цистерната не застанал

Тргнал кон болница, а загинал во сообраќајна несреќа. Ваква несреќна судбина имал 81-годишниот кавадарчанец Стојан Р., кој завчера попладнето загинал во сообраќајна несреќа на улицата Шишка во населбата Глишиќ, на излезот од Kавадарци кон Неготино. Во него удрил камион цистерна со нафтени деривати управуван од 55-годишниот K.Р., кој не застанал, туку го продолжил патот кон […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанки киднапирале и физички малтретирале 16 год девојче – Љубоморни дека е во врска со „нивно“ момче

Шеснаесетгодишно девојче било физички малтретирано од три скопјанки кои се сомневале дека малолетничката има љубовни врски со нивните момчиња. Настанот се случил на 28 октомври околу 19 часот, кога 16 годишната А.Т. излегла од кафе-барот „Хепи”, лоциран на улицата Владимир Комаров, по што на паркингот спроти кафулето и пришле Б.Ѓ.(28), Д.Ѓ.(19) и К.П.(33), и со […]

______________________________________________________________________________________________________

Велешанецот преживеал, иако возот поминал преку него

Утрово околу 5:40 часот воз кој сообраќал на релација Битола – Скопје удрил во машко лице пред влезот на железничката станица во Велес, пренесува Денешен. Според првичните информации, мажот лежел на пругата кога во него удрил возот. Со повреди веднаш бил пренесен во велешката болница, каде се наоѓа во контактибилна состојба. Полициските екипи работат на […]

______________________________________________________________________________________________________

Претепан газдата на клубот „Престиж“ – му ја скршиле вилицата – тепачот доби пријава

Осомничениот за инцидентот што се случил минатиот месец доби кривична пријава за нанесување на тешка телесна повреда. 37 – годишниот прилепчанец М.М. физички се пресметал со сопственикот на прилепскиот ноќен клуб „Престиж“. На 21 септември, М.М. го удрил газдата и му ја скршил вилицата, соопштува полицијата. Насилникот кривично ќе одговара за стореното. Полицијата од Прилеп […]

______________________________________________________________________________________________________

Воз удри човек пред влезот на Велес

Возот којшто сообраќал на релација Битола – Скопје утрово околу 5.30 часот удрил во машко лице пред влезот на железничката станица во Велес, соопшти МВР. Повредениот со повреди веднаш е пренесен во велешката болница. Засега не се знае како се случила сообраќајката. Се врши увид на лице место

______________________________________________________________________________________________________

Згазено 5-годишно дете од Кичево – починало на место

Пет годишниот Мухамед А. починал откако во него удрило возило марка Голф. Несреќата се случила попладнево околу 16:30 часот на уливата Маршал Тито во Кичево. 48 годишниот Г.Д, управувајќи со своето возило удрил во 5-годишниот Мухамед. Детето веднаш било префрлено во болницата во Кичево каде лекарите констатирале смрт. Информацијата ја потврди и полицијата.

______________________________________________________________________________________________________

Тешко повредени работници во „Југохром“

Двајца работници на компанијата „Југохром Фероиалојс“ од Јегуновце вчера се здобиле со потешки повреди на главата и телото додека изведувале работи во кругот на фабриката, информира денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски. Тие веднаш биле префрлени во тетовската клиничка болница од каде како итни случаи биле упатени на клиниките во Скопје. Работниците В.З(49) од […]

______________________________________________________________________________________________________

Човечки труп во распаѓање пронајден во мариовско

Тело во фаза на распаѓање е пронајдено во атарот меѓу мариовските села Живово и Бешиште. Се уште не е познат идентитетот на човекот, за кого се верува дека е можеби жител на соседното село Витолиште, кој беше пријавен за исчезнат пред половина година. Стануваше збор за 80-годишен сточар, по кого извесно време трагаа и полицијата […]

______________________________________________________________________________________________________

Автомобил удри во баба и две внуки – 2 годишно девојче на Ургентен

Двегодишно девојче од тетовското село Брвеница е повредено во тешка сообраќајка што се случи утрово околу 9 часот на влезот од селото. Автомобил „Лада”со тетовски регистарски таблички управуван од 58-годишниот С.С. од Брвеница удрил во 50-годишната баба која со двете внуки се движела во спротивна насока, пренесува Кајгана.мк. Најсериозно е повредено двегодишното девојче кое било […]

______________________________________________________________________________________________________

Крвнички претепано момче во Автокоманда во Скопје

Група од пет до шест лица вечерва околу 19 и 30 часот на булевар „Александар Македонски“ во Скопје физички го нападнале 15-годишниот В.Б од Кавадарци. Напаѓачите го удирале со клоци и тупаници по телото при што му се нанесени видливи повреди, соопштуваат од полицијата. Полицијата работи на расчистување на случајот.

______________________________________________________________________________________________________

Затруени две млади штипјанки

Две девојки од Штип на возраст од 18 и 21 година вчера  биле пренесени на Клиниката за токсикологија во Скопје, откако е откриено дека двете биле затруени. Помладата девојка испила голема количина на раствор од вештачко ѓубре, а постарата пак консумирала засега непознати медикаменти. Лекарите велат дека двете девојки откако биле примени в болница, биле […]

______________________________________________________________________________________________________

Изгоре стан во Аеродром

Пламени јазици го пеплосаа станот на 35 годишниот А.А. лоциран во скопската населба Аеродром. Пожарот избувнал вчера и зафатил дел од терасата и собите. По интервенција на противпожарната екипа, пожарот бил локализиран. За среќа, во пожарот нема повредени лица. Полицискиот увид треба да ги открие причините за избувнувањето на пожарот.

______________________________________________________________________________________________________

Возач на камион се обидел да прегази полицаец

Според МВР вчера  околу 19,00 часот во атарот на с.Башино Село-велешко, после мостот на реката Вардар, З.Т.(43) од Велес извршил предизвикување општа опасност, така што откако претходно неговото ТМВ „Ман“ натоварено со песок а управувано од Л.Л.(54) од Велес било запрено од страна на полициски службеници, З.Т. спротивно на наредбите на полициските службеници влегол во […]

______________________________________________________________________________________________________

Камион прегазил жена кај Американската амбасада

Камион удрил во жена која како пешак поминувала преку коловозот на булеварот „Никола Карев“ (позната и како пластичарска улица). Несреќата се случила во 12:20 часот кога камионот ја удрил жената додека ја поминувала улицата. Повредената жена е пренесена во болница, а од СВР Скопје немаа информации за тежината на повредите, јавува Канал 5. Сообраќајната полиција […]

______________________________________________________________________________________________________

Грабнале 22 год девојка и ја однеле на Водно – ја спасила полицијата

Лицата С.П и И.Р на возраст од триесетина години, вчера ја грабнале 22 годишната С.Р од централната градската автобуска станица во Скопје Две машки лица лажно и се претставиле дека не се од Скопје, па млада скопјанка прифатила да ги прошета низ градот, но тие ја однеле накај Водно, пренесува Нетпрес. Според информациите од портпаролот […]

______________________________________________________________________________________________________

Три спрски „певаљки“ уапсени во Струга

Српските државјанки М.Ѓ.(1987), С.Ј.(1981) и Д.М.(1972), синоќа биле затекнати во кафеаната „Милано“ во Струга. Тие биле во ангазамн на забава на гостите и работеле како пејачки. Полицијата информира дека трите Србинки билен приведени затоа што работеле спротивно на целта што ја навеле за престојот во земјава и затоа што го прекршиле Законот за странци. За […]

______________________________________________________________________________________________________

Сообраќајка на мостот „Гоце Делчев“, дете е во критична состојба

Tешка сообраќајна несреќа на мостот „Гоце Делчев“, во центарот на Скопје, се случи ноќеска после 21 часот, јави телевизијата Алфа. Според првичните информации, едно дете е во критична состојба, откако било удрено од автомобил. Од Ургентниот центар за телевизијата изјавиле дека детето не е при свест и оти има скршеници по телото, но детални испитувања […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1