Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Свекорот со пиштол ја тепал снаата

Вистинска семејна драма се одвивала во гостиварското село Врапчиште каде свекор ја претепал снаата со пиштол. Драмата се одвивала вчера попладне кога 25-годишната Е.А. од селото која престојувала кај своите родители со малолетните деца, била претепана од 49-годишниот свекор А.А. кој дошол и започнал расправија, потоа извадил пиштол и со него почнал брутално да ја […]

______________________________________________________________________________________________________

Драма на автопатот Скопје – Велес: Момче скокна во провалија пред вереницата и нејзиниот вујко

Е.К. (30) од Пехчево  скокнал во провалија пред вереницата и нејзиниот вујко. Немилиот настан се случил на автопатот Скопје – Велес кај местото Ветерско, а Е.К. и покрај потрагата која траела до полноќ, не бил најден. Како што соопшти полицијата, Е.К. најпрво се паркирал со возило на просторот кај Ветерско, потоа излегол од него и […]

______________________________________________________________________________________________________

Ѓорче Петров: Малолетник силувал 10-годишно дете во напуштената градинка

Вчера во 14.30 часот во ПС Ѓорче Петров, М.Р. (47) од Скопје пријавила дека на 10.05.2017 година во попладневните часови ученик од основно училиште во нас.Ѓорче Петров го пресретнал нејзиниот десетгодишен син, насилно го однел во внатрешниот дел од напуштена детска градинка, го соблекол и извршил блудни дејствија врз него. Се преземаат мерки за целосно […]

______________________________________________________________________________________________________

Со тупаници по глава му барале пари за судски трошоци – претепано момче од Кондово

Вчера околу 14.15 часот во с.Кондово, скопско, во врска со случена сообраќајна незгода пред неколку месеци, две лица од с.Кондово го пресретнале Н.М. (31) од с.Кондово, го извадиле од неговото патничко моторно возило „Фолксваген Пасат“ со скопски регистарски ознаки и физички го нападнале со удари со тупаници по целото тело, а потоа со кундак од […]

______________________________________________________________________________________________________

Гостивар: Тригодишно девојче се бори за живот, паднало од поткровје врз бетонски плочки

Вчера во 16,10 часот во полициската станица Гостивар, од Медицинскиот центар – Гостивар, пријавено било дека кај нив било донесено тригодишно девојче од Гостивар со повреди на главата и телото, кои ги здобила при пад од поткровјето на куќата, односно додека си играла го отворила прозорот и паднала на бетонските плочки во дворот. Поради сериозноста […]

______________________________________________________________________________________________________

Аеродром: Скопјанец избоден во двете нозе, напаѓачот непознат

Вчера утро околу 03,40 часот во ЕИК-Скопје, М.Н. пријавил дека на бул.„Јане Сандански“на паркингот имало неколку лица кои стоеле и разговарале, во еден момент со трчање им се приближило едно непознато лице кое од засега непознати причини со нож го повредило неговиот другар М.Д. (36) од Скопје во пределот на бутот на двете нозе. М.Д. […]

______________________________________________________________________________________________________

Црн петок во Македонија: Исчезнаа тројца тинејџери

Во петокот во ПС-Кавадарци, Н.В. (45) пријавил дека дента од домот во непознат правец се оддалечил неговиот син А.В. (19). Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето. Вчера во ПС-Велес, З.Ќ. (46) пријавил дека претходниот од домот во непознат правец се оддалечила неговата 16 годишна ќерка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето. Во петокот […]

______________________________________________________________________________________________________

Петгодишно девојче добило тешки изгореници во пожар, итно препратено на скопските клиники

Петгодишно девојче добило тешки изгореници во пожар кој ја зафатил куќата на семејство во селото Врбјане, општина Маврово-Ростуше. Според информациите на СВР Тетово, пожарот избувнал околу 16 часот во куќата на А.И. (34). Огнот опожарил дел од куќата, а неговото ширење го спречила интервенцијата на дебарската противпожана единица. Во пожарот било повредна ќерката на сопственикот, […]

______________________________________________________________________________________________________

Прегазен пешак кај пазарчето во Ѓорче

47-годишниот Р.А. од Скопје вчера околу 9 часот со своето возило удрил во пешакот Г.М. (70) од Скопје, кај пазарчето во Ѓорче. Пешакот со возило на Брза помош е пренесен во Ургентен Центар во Скопје каде му се констатирани тешки телесни повреди и истиот бил задржан на понатамошно лекување. Извршен е увид и се работи […]

______________________________________________________________________________________________________

Со репетирани пиштоли се бркале во авто сервис во Скопје

Вчера околу 19.30 часот на бул. „Борис Трајковски“ во Скопје, поточно во сервис за возила дошол Р.Д. (51) од Скопје. Во тој момент пристигнал и С.Т. (47), кој во сервисот претходно оставил возило на поправка, кое Р.Д. му го продал. С.Т. во сервисот пристигнал со двата сина и сопругата. Истите излегле од возилото, се ракувале […]

______________________________________________________________________________________________________

Два пати ја натерал да земе кредит на нејзино име за негова корист – битолчанец направил голема измама

Секторот за Внатрешни Работи Битола поднесе кривична пријава против Г.Т. (35) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. Во периодот од почетокот на декември 2016 година до средината на јануари 2017 година, пријавениот во два наврати ја довел во заблуда Р.К. од Битола да земе кредит на нејзино име со […]

______________________________________________________________________________________________________

Кај мртвото бебе во кичевско не биле најдени знаци кои укажуваат на насилна смрт

Кичево потресено од смртта на шестмесечното бебе. Синоќа околу 20 часот и 45 минути немилиот настан бил пријавен од страна на лекар.Мртвото тело било пронајдено во селото Кленоец во семејната куќа. По наредба на јавниот обвинител, телото на детето е дадено на обдукција. Првичните резултати укажуваат дека кај бебето, кое имало вродени срцеви аномалии, настанал […]

______________________________________________________________________________________________________

Детали: Пронајдено починато бебе на 6-месечна возраст во Кичево

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар изврши увид во кичевското село Кленоец, каде што синоќа беше пронајдено починато бебе на 6-месечна возраст. По наредба на јавниот обвинител, телото на бебето беше дадено на обдукција. Првичните резултати од извршената обдукција укажуваат дека кај бебето, кое имало вродени срцеви аномалии, настанал застој на работата […]

______________________________________________________________________________________________________

Инцидент во Градската болница во Скопје

Претепано обезбедувањето на Градската Општа болница во Скопје. Според информациите на МВР, вчера во 13.40 часот во Градската општа болница обезбедувањето од агенција за обезбедување физички било нападнато од повеќе лица кои биле со две возила од кои едното возило марка „БМВ“ со скопски регистарски ознаки, по што избегале. По кратко време, од страна на […]

______________________________________________________________________________________________________

ОТКАЗ ОД РАБОТА- причина за убиството на градоначалникот на Боговиње

Градоначалникот на општина Боговиње, Хазби Идризи, утрово бил убиен од поранешен вработен во општината. Осомниченио го паркирал своето возило и го следел градоначалникот. Според првични информации, на јавното обвинителство, осомничениот го паркирал своето возило во непосредна близина на општинската зграда и се упатил кон бурекџилницата од спротивната страна каде во тој момент седел градоначалникот. По […]

______________________________________________________________________________________________________

Голем пожар ноќеска во Козле, изгоре „ауди“

Ноќеска во 00.18 часот во ЕИК, граѓанин телефонски пријавил дека на ул. „Јуриј Гагарин“ има опожарено патничко моторно возило „Ауди“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на И.С. (43) од Скопје. Возилото било опожарено целосно од воланот до задниот дел. Увид ќе се врши во текот на денешниот ден.

______________________________________________________________________________________________________

Три апсења на аеродромот Александар Велики

Три апсења во текот на вчерашниот ден се случиле на Аеродромот во Скопје. Според информациите на МВР вчера во 13.15 часот на Аеродром „Александар Велики“-Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување на патна исправа“, приведен е 28- годишниот К.Д.Р од Италија. Наведеното лице приложило италијанска лична карта и бординг карта на […]

______________________________________________________________________________________________________

Заминала на гости, но не насетувала дека ќе доживее пекол – крвава среда во Скопје

Крвава драма во Скопје, повредена 40-годишна жена. Според информациите на МВР, вчера околу 21.40 часот во Скопје на ул. „Лука Геров 1“, во куќата на Д.Ѓ.(40), како гости биле М.Н. и Б.Н. од Скопје. Во еден момент Д.Ѓ. ја напуштил собата, по што М.Н. го зел неговиот пиштол (кој бил оставен на видно место), испукал […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1