Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Во сообраќајка кај Тетово повредени полицајци

Двајца полицајци биле полесно повредени во сообраќајната незгода што денеска околу 14 часот се случила на автопатот Гостивар-Тетово, во близина на наплатната рампа пред влезот во Тетово, информираше советничката за односи со јавност при МВР, Марија Јаковлевска. Според нејзините првични информации, повредените со уште двајца свои колеги биле во полициско возило Опел Астра што било […]

______________________________________________________________________________________________________

ТЕТОВО: Пожарникарско возило прегази дете

Десетгодишно дете се здобило со потешки повреди откако денеска нешто по 12 часот било прегазено од противпожарно возило што дошло да интервенира на пожар во тетовското село Чифлик, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски. – Детето било прегазено по завршувањето на интервенцијата додека противпожарното возило вртело покрај дрвен електричен столб при што со задниот […]

______________________________________________________________________________________________________

Забарка поправала заби и на клиника и на приватно, сега ќе остане без работа

Докторка од Стоматологија ќе остане и без лиценца и без работа. Правела заби и на клиника и во приватна ординација. Пациентите од стоматолошки клинички ги препракала во приватната здравствена установа каде повремено работела. Докторката вчера била фатена на дело од страна на инспектори на Државниот здравствен и санитарен инспекторат како правела протетика на пациент во […]

______________________________________________________________________________________________________

Битолчанец му ја запалил куќата на комшијата

21 годишниот И.Ј. ја запалил куќата на 45 годишен сограѓанин. Пироманот е во притвор. СВР Битола поднесе кривична пријава против И.Ј.(21) од Битола за сторено кривично дело „тешки дела против општата сигурност“. На 26.08.2013 година, околу 04,00 часот во Битола на ул. „Цветан Димов“, пријавениот со палење на пластични шишиња и облека, предизвикал пожар во […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Штип се појавија платени убијци!?

Последниот случај за платено крвничко претепување на штипјанецот Д.И., ги вознемири штипјани. Денеска полицијата ги откри нарачателот и платеникот. Нарачателот, 62-годишниот П.В. е приведен, а платеникот е во бегство. – СВР Штип поднесе посебен извештај против Г.Д.(27) од Штип, поради основано сомнение дека сторил кривично дело  „убиство  во  обид“ казниво по чл. 123 ст.2 т.4 […]

______________________________________________________________________________________________________

Трагедија во Струмичко: ѕид се урна и уби мајка на три деца

Трагедија се случи во струмичкото село Просениково. Дваесет и петгодишната Билјана Божинова, мајка на три малолетни деца, вчера попладне го загуби животот во несреќен случај. Додека им помагала на сопругот и на деверот, кои уривале стар ѕид, тој се урнал врз неа. Според полицијата, несреќата се случила околу пладне додека жената седела во семејната куќа […]

______________________________________________________________________________________________________

Директор продавал инвентар од школо, а парите си ги земал за себе

ПС Делечево поднесе кривична пријава против М.С.(54) од Делчево поранешен директор во ОУ „Свети Климент Охридски“ во Делчево за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. Според полицијата, во периодот од 2009 до 2012 година, пријавениот без согласност на надлежната комисија на училиштето извршил продажба на стар инвентар (фрижидер, електричен алат, столчиња, маси и сл.) […]

______________________________________________________________________________________________________

Прилепчанец им го продал детето за 5.000е, зошто немале да му платат за азилот во Белгија

Прилепчанец продал малолетно девојче во Белгија за 5.000 евра, оти нејзиното семејство немало да му даде пари за транпортот во Белгија, кадешто им ветувал дека ќе им дадат азил. Педесет и четиригодишниот измамник врбувал четиричлено семејство кое живеело во сиромаштија во Прилеп и им ветувал дека ќе ги пренесе во Белгија, кадешто ќе добијат азил, […]

______________________________________________________________________________________________________

Директорот на Велешкиот музеј ги украл “тетрадрахмите“ со ликот на Александар

Секторот за внатрешни работи Велес го реализираше случајот со пријавената “кражба“ во локална установа „Народен Музеј“ – Велес, каде што беше пријавено дека се украдени две сребрени монети т.н. “тетрадрахма“ од времето на Александар Македонски. Притоа до надлежното ОЈО поднесена е кривична пријава против лицето П.К. (46) од Велес, директор во Народниот Музеј Велес, поради […]

______________________________________________________________________________________________________

Мртов маж најден во шахта на патот Гевгелија – Богданци

Без­жи­вот­но тело на маж е најдено во шахта, во близина на бензинска пум­па на патот Гевгелија – Богданци. Според полицијата, се работи за Атанас М. – че­ти­ри­е­сет и двегодишен жител на Богданци. Атанас М. бил вработен како механички одр­жу­вач на бензинската пумпа, која се наоѓала во близина на местото каде што по­чи­нал. Неговото безживотно тело […]

______________________________________________________________________________________________________

Предмет коj ги зачуди истражителите бил пронајден до телото на Французинката Валери?

До телото на французинката Валери која беше пронајдена вчера во близина на хотелот Панорама во Кичево е пронајден предмет кој ги зачуди многумина, пренесе порталот Република. Неофицијални информации од Кичевската полиција велат дека до телото на починатата Валери Незири до дрвото во боровата шума било пронајдено шише шампањ. Изворите на „Република“ велат дека шишето било […]

______________________________________________________________________________________________________

Идентификувано телото – се работи за Французинката Валери – се обесила на дрво

Телото на Французинката Валери Бара Незироски, по која веќе два месеци се трагаше, е пронајдено обесено на дрво во Кичево. Полицијата информира дека телото на Валери е пронајдено вчера околу 18,45 часот кај местото Крушица обесено на дрво во фаза на распаѓање. Полицијата веднаш го информирала сопругот на Французинката, кој го идентификувал телото по предметите, […]

______________________________________________________________________________________________________

Женски труп пронајден во Кичево, можно да е исчезнатата Валери?

Женски труп бил пронајден попладнево во Кичево во близина на хотелот Панорама, дозна Курир. Според информациите, трупот бил во фаза на распаѓање, а бил откриен во шумата во близина на хотелот. Од полицијата за Курир потврдуваат дека имаат пријава за пронајдено починато женско лице околу 18:45 часот. Детали не се соопштуваат бидејќи увидот се уште […]

______________________________________________________________________________________________________

Крвава драма во Скопје – Со нож го избоделе и го ограбиле

Вчера нешто пред полноќ непознато женско лице и пријавило дека нејзиното момче, 24-годишниот Б.Б. од Скопје и се јавил телефонски и и кажал дека бил нападнат и му биле одземени околу 4.500 евра. По настанот истиот бил пренесен во општата градска болница во Скопје, каде му е извршена хируршка интервенција. Полицијата на местото на настанот […]

______________________________________________________________________________________________________

Тепачка во затворот Идризово – затвореник избоден со нож

Вчера настанала тепачка меѓу осуденици во затворот Идризово. Инцидентот се случил околу 11 часот кога  34-годишниот A.К. и 35-годишниот A.K. како и 24-годишниот  Р.К.  и уште четири непознати машки лица, најпрвин физички го нападнале осуденикот З.Л.(28) од Грчец удирајќи го со тупаници и клоци во пределот на главата и телото, а во еден момент осуденикот […]

______________________________________________________________________________________________________

Избодени тинејџери на Камен мост, еден се бори за живот

Двајца тинејџери од Кратово вчера попладнето биле нападнати од малолетници на Камениот мост во Скопје. Едно од момчињата на возраст од 18 години се бори за живот во Ургентниот центар во Скопје. Како што пишува Миа, 18-годишниот Ј.Ј. и неговиот 17-годишен другар Д.Ј., двајцата од Кратово, вчера дошле во Скопје за да го проследат на […]

______________________________________________________________________________________________________

Малолетник избоден на улица во Скопје

Во Градската општа болница „8 септември“, вчера околу 18.10 часот, бил донесен Д. К. (15) од Скопје со убодна рана во левата потколеница. Според информациите на полицијата, по извршен разговор со Д. К. е дознаено дека истиот ден околу 18 часот во Скопје на улица „Радушка“, неколку непознати лица, без повод и причина физички го […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Кили и неговиот брат одгледувале марихуана во викендичка во Визбегово – детали

Македонскиот актер Кирил Поп Христов и неговиот брат одгледувале марихуана со висок квалитет во викендичка во скопско Визбегово. Марихуаната, според информациите на Министерството за внатрешни работи, биладгледувана во посебни услови, од специфичен вид на семки која се карактеризира со низок раст и формирање на поголем цвет каде концентрацијата на THC (тетрахидроканабинол) е поголема при што […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1