Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Девојче пронајдено мртво во нејзиниот дом во Струмица

Во својот дом во струмичкото село Градашорци, е пронајдено мртво 17 годишно девојче. Брзата помош била повикана од член од нејзината фамилија, но кога истата пристигнала не давала знаци на живот. Според првичните сознанија, како што јавува Нова Македонија, девојката сама си го одзела животот. На местото на несреќата увид извршил истражен судија а ќе […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Како МВР ја апсеше тутунската мафија – 17 се во притвор

Во последната полициска акција за сузбивање на шверц со цигари полицијата приведе 17 лица, а по тројца се уште се трага. Меѓу приведените е и еден полицаец од граничната полиција. Од вкупно осомничените 20 лица, едено лице е бугарски државјанин.

______________________________________________________________________________________________________

Над половина милион евра украдени од сеф на „Бихаќка“!

Арамија провалил во куќа на Бихаќка и украл сеф со пари и злато вреден 33 ипол милиони денари. Според информациите од Министерството за внатрешни работи, тешката кражба се случила за време на викендот, од 21 до 23 јуни. Арамијата со насилно отворање на балконската врата влегол во куќата од каде украл метален сеф. Полицијата соопшти […]

______________________________________________________________________________________________________

Дете меѓу повредените во сообраќајката на патот Штип-Радовиш

Десет годишно дете е меѓу шестмината повредени која вчера се случи на патот Штип-Радовиш. Меѓу повредените се наоѓа и 41-годишна жена Л.Ј. која заедно со 45-годишниот возач на „Мерцедесот“ С.Ј. се здобиле со телесни повреди и се задржани на лекување во штипската болица. Со нив во автомобилот имало уште едве лица кои поминале без повреди. […]

______________________________________________________________________________________________________

Едно момче загина, две лица повредени во сообраќајка на излезот од Ресен

Кај местото Макази, близу Ресен, на самиот излез кон Битола се случи тешка сообраќајна несреќа во која учествуваа најмалку три возила, а епилогот е едно загинато момче, а две други лица се борат за живот, јави порталот Скај. Според информациите, возилото во кое било момчето што го загубило животот било со струшки таблици, додека двете […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанец избоден со нож во кафеаната „Деспина“

Утрово во 6 часот од Градската општа болница „Св.Наум Охридски„ во Скопје е пријавено дека било  донесено повредено лице кое потоа е пренесено на лекување во Ургентниот центар во Скопје. Се работи за 34-годишниот З.К. од Скопје кој додека седел со други две лица во угостителскиот објект „Деспина“, бил физички нападнат од три до четири маскирани […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонец ја заклал сопругата пред 2 годишниот син на среде улица во Виена

Македонски државјанин со кујнски нож ја заклал својата 34 годишна сопруга на сред улица во Виена пред очите на нивното 2 годишно дете. Како што јавуваат локалните австриски медиуми, 53 годишниот маж и пришол на жената од зад грб и со неколку убоди и го одзел животот. Жената починала на лице место, а детето сведочело […]

______________________________________________________________________________________________________

Тетовчанка и без свадба и без пари – и ветил ќе ја жени и ги зел парите и исчезнал

30 годишната Ќ.Ф, вчера пријавила во полиција дека 38 годишниот тетовчанец А.Ш, времено вработен во странство и ветил дека ќе ја ожени и исчезнал. Според Ќ.Ф., А.Ш. и ветил дека ќе ја ожени, земал од неа 3.600 евра, наводно за да купи автомобил и да ја земе од Тетово. Но, по некое време, тетовчанката дознала […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве зошто била рацијата на излезот од Охрид – најдено оружје и пари

СВР  Охрид против албанскиот државјанин педесет и едно годишниот А.П.,  поднесе кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело  „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. На 19-ти овој месец, околу 13,40 часот, на ул.„Коста Абраш„ во Охрид при преглед на патничко моторно возило „митцубиши“ со албански регистарски ознаки […]

______________________________________________________________________________________________________

Драма во Прилеп: Снаа со камeња мавала кон свекрвата, ја погодила 3 годишната ќерка

Вистинска драма, во која настрада три годишно девојче, се случувалоа вчера во викендичка во прилепско. Снаата со камења и цигли мавала кон свекрвата, но наместо неа, ја погодила ќерка си. Според информациите од Министерството за внатрешни работи вчера во утринските часови се случила семејна трагедија во дворот на викендичката во местото викано Џумушница во Прилеп. […]

______________________________________________________________________________________________________

Пронајдено машко тело закачено на дрвен труп во река кај Ново Село

Денеска во 14 часот бил пронајден машки труп во селската река помеѓу селото Пакосево и селото Ново Село. Како што пишува прес 24, непознатиот машки труп бил пронајден во реката, а бил закачен на дрвен труп. Увидот и истрагата треба да го откријат идентитетот и да покажат како настанала смртта.

______________________________________________________________________________________________________

Пукање во Бутел, едно лице повредено

Едно лице е повредено попладнево при пукање во скопски Бутел, во близина бараките кај старата општина. Како што јави порталот Курир извесен Ј.Р. со пиштол пукал кон 26-годишниот О.Х. повредувајќи го во десната нога на паркинг простор на улицата „Босна и Херцеговина“. Повредениот итно бил пренесен во Ургентниот центар. Како што неофицијално дознава порталот, напаѓачот […]

______________________________________________________________________________________________________

Лути и пијани пациенти нападнале лекар и медицинска сестра во Битола

Нападнат лекар и две медицински сестри на ургентното одделние во битолската болница од страна на две пацинетки. Според полицјата во саботата нешто по полноќ на првиот кат од болничката зграда пацинетки кои до болницата дошле со таски возило и најверојатно биле под дејство на алкохол влегле во Одделението за ургентна медицина и побарале лекарска помош. […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина велосипедистот кој утрово автомобил го удри на „Илинденска“

72 годишниот скопјанец кој утрово беше повреден во сообраќајката на булеварот „Илинден“ кај Матичното во Скопје, им подлегнал на повредите. Јован А. заработи тешки телесни повреди во несреќата која се случи утринава околу 7 часот. Јован со својот велосипед се судрил со автомобил „Ауди“ управуван од А.Н. од Битола. Скопјанецот веднаш бил пренесен во скопскиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Велосипедист настрада пред Матично во Центар (ФОТО)

Сообрќајна несреќа во која учествуваа велосипедист и автомобил се случи утринава пред Матично во центрот н Скопје. Според првичните информции велосипедистот е пренесен во болница,  полицијата врши увид на местото на несреќата. Foto – Netpress

______________________________________________________________________________________________________

Земал кредит, под хипотека ставил туѓа куќа – земал парите и избегал во странство

Четириесет и тригодишниот Б.С. од Куманово, сопственик на фирмата „Талија Травел Трејд“ со 31.000 евра в џеб, пари земени на име хипотекарен кредит избегал во странство, извести полицијата. Тој е осомничен за кривични дела злоупотреба на службената положба и овластување и за измама. Во јануари 2012 година, Б.С. од Прокредит Банка зел кредит во износ […]

______________________________________________________________________________________________________

Притвор за директорот на битолска пошта

Триесет дневен притвор му е одреден на директорот на Македонска пошта АД Скопје – Подружница – Битола поради сомневање дека ја злоупотребил службената положба и овластувањата. Имено, 43-годишниот директор Е.А. во период од јули – август 2012 година ја искористил својата положба на начин  што им наредил на вработени во Пошта Битола да извршат утовар […]

______________________________________________________________________________________________________

Се самоуби професорка од ГУЦ – се фрлила под воз

Професорка од скопското средно училиште СГГУ „Здравко Цветковски“, од засега непознати причини се фрлила под воз. Како што пишува Бриф.мк професорката Ж.Д. (45) предавала градежни предмети во училиштето, а нејзините ученици ја познаваат како добра и корекна професорка. Нема информации која е причината што ја натерала професорката на овој чин. Бриф.мк

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1