Archive | Црна хроника RSS feed for this section

По 5 години затвор за киднаперите кои ја малтретираа скопјанката кај Смилковско езеро

За киднапирањето на скопјанката кај Смилковското Езеро еден од обвинетите заработи затворска казна од 6 години, а останатите тројца помагачи – по пет години затвор. Како што информира Канал 5 обвинетите пред судот негирале дека ја малтретирале и принудно ја натерале да потпише нотарска изјава дека ќе го врати долгот од 10 илјади евра за […]

______________________________________________________________________________________________________

Туристка од Турција ограбена на Камени мост – паднала на фората со кутии од кибритчиња

СВР-Скопје до надлежното ОЈО-Скопје поднесе кривична пријава против С.С.(49), Ј.З.(53), А.А.(59) и С.А.(50) сите од Скопје, поради основано сомнение дека со намера да за себе прибават противправна имотна корист на 03.07.2013 год. околу 11:00 часот на платото испред Стоковна куќа Мост во непосредна близина на Камениот мост, С.С. и Ј.З. извршиле кривично дело „Тешка кражба […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина еден од велешаните кои скокнаа од воз, откако го погрешија

Четириесет и четири годишниот М.А. од Велес утринава им подлегнал на повредите кои ги здоби откако пред два дена скокна од воз во Велес, дознава Курир. Велешанецот починал во Клиничкиот центар во Скопје, каде беше хоспитализиран по несреќата. Оваа информација за Курир ја потврдија и од полицијата од каде велат дека биле информирани за смртта […]

______________________________________________________________________________________________________

Пожар во Кадино: Запалиле сува трева – се запалила и сопругата

Жена се здобила со тешки изгореници откако вчера со сопругот запалиле сува трева со атерот на скопско Кадино. Според информациите од Министерството за внатрешни работи вчера околу 10.30 часот на местото викано Трница во атер на село Кадино брачна двојка, која работела земјоделство ја запалила сувата трева во околината. Бидејќи тревата брзо горела, пожарот се […]

______________________________________________________________________________________________________

Медицинска сестра од Велес во затвор – препродавала метадон на зависници

Апелацискиот суд од Скопје ја потврди пресудата на Велешкиот суд кој ја осуди на една година затвор медицинската сестра Верка Атанасовска од Градско, вработена во Медицински центар Велес. Четириесет и шестгодишната Атанасовска беше вработена во Центарот за лекување на наркозависници во ЈЗО Општа болница во Велес. Пред година и пол на главната улица во Велес […]

______________________________________________________________________________________________________

Голема полициска акција во Прилеп – уапсени хакери кои краделе од кредитни картички

Во вчерашната акција на македонското Министерство за внатрешни работи била уапсена меѓународна група која се занимавала со криминал со кредитни картички. Полицијата вчера извршила претреси на пет места во Прилеп. Биле пронајдени два скимери, уреди за копирање картички, делови за изготвување скимери и над 100 бели фалсификувани картички. Во бандата која била уапсена членувале четворица […]

______________________________________________________________________________________________________

Монструм од Велес се изживувал со своја пријателка – ја силувал па ја ограбил

40 годишниот велешанец Н.Д. заработи кривична пријава за монструозното однесување кое го манифестирал на 18. јуни годинава. Околу 3 часот наутро, Н.Д. заѕвонил на вратата од станот на својата 52 годишна познаничка В.Р., влегол внатре и заканувајќи и се со својот нож, безмилосно ја силувал велешанката. Ова не му било доволно, па насилникот одлучил и […]

______________________________________________________________________________________________________

Драма во Капиштец: Крадец фатен на дело – нападнал полицаец со шипка, добил куршум во нога

Дваесет и шестгодишен скопјанец, кој ноќеска се обидел да ограби продавница во скопски Капиштец, е застрелан од полицијата откако нападнал еден полицаец во обидот да побегне. Полицијата информира дека околу 45 минути по полноќ граѓани од блиските згради алармирале дека во продавницата “Пикс Плус“ во тек е грабеж, по што полициска единица веднаш била испратена […]

______________________________________________________________________________________________________

Сообраќајка кај Континентал – 3 повредени (Фото)

Три лица итно се пренесени во Ургентниот центар откако утринава биле повредени во сообраќајна несреќа, јави Курир. Според порталот, несреќата се случила околу 8:15 часот на булеварот „Александар Македонски“ кај општина Гази Баба помеѓу три возила. Во верижниот судир учествувале два автомобили, „Мерцедес“ и „Фиат Пунто“, и еден камион. Фото- Курир  

______________________________________________________________________________________________________

Застрелано 16 год момче во Карпош

Вчера вечерта во 22 часот, пукотници го стресоа Карпош. 47 годишниот И.Н. излегол на неговата тераса со воздушна пушка во рацете и пукал кон паркот во населбата. Бесниот скопјанец го застрелал 16 годишно момче Х.Н. од Скопје во пределот на стомакот. Сеуште нема информации во каква здравствена состојба се наоѓа повреденото момче. Од полицијата велат дека по […]

______________________________________________________________________________________________________

Момче загина од струен удар

Осумнаесетгодишниот Беким К. загинал од струен удар. Несреќата се случила вчера вечер во велешкото село Горно Јаболчиште. Според информациите, несреќата се случила додека момчето се капело во бањата во својот дом.

______________________________________________________________________________________________________

Пронајден избоден маж

Денес во 4 часот во Тетово пред „Енерџи Клуб” негов другар го пронашол Е.И.(35) од село Доброште, тетовско, со четири убодни рани во телото. Ранетитот е пренесен во Клинички центар Тетово, а поради сериозноста на повредите е пренесен во Ургентен центар Скопје. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.

______________________________________________________________________________________________________

МВР за вчерашната трагедија во која загинаа шест лица

Во текот на вчерашниот ден околу 16.45 часот на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка кај м.в„Смиљчиште“, се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил „БМВ“ со скопски регистарски ознаки управувано од Љупчо Л.(39) од Скопје, со сопатници Елена К.(33) од Пробиштип, Петар Л.(6) и Јована Л.(4) и автомобил „Пасат“ со кумановски регистарски ознаки управувано од Ласте […]

______________________________________________________________________________________________________

Обид за двојно убиство во Скопје – снаа ги бутнала свекорот и свекрвата од тераса

Две постари лица со тешки телесни повреди завршиле во Ургентниот центар во Скопје откако вчера околу 19 часот нивната снаа се обидела да ги убие во нивниот дом во скопско Раштак. Како што информира полицијата 56 годишната снаа Бисерка М.В. од тераса ги бутнала својот 82 годишен свекор Ѓорги В. и неговата 83 годишна жена […]

______________________________________________________________________________________________________

Загина цело семејство од Скопје- мајка, татко и 2 деца изгореле во сообраќајката

Во стравичната несреѓа кај кумановското Смиљчиште настрада цело едно семејство, дознаваме од извори во истрагата. Во автомобилот БМВ со скопски регистарски таблички се превезувале мајка, татко и две дечиња. Нивните тела се целосно изгорени. Вториот автомобил учесник во несреќата е Пасат со кумановски регистарски таблички. Во него според последните информации биле еден полицаец од Куманово […]

______________________________________________________________________________________________________

Полицаец меѓу 6-те загинати во трагедијата кај Куманово

Неофицијално, еден од загинатите при судирот на два автомобили на патот Куманово-Крива Паланка е полициски службеник од Куманово, пишува Курир. Според првичните информации до кои дојде Курир, полицискиот службеник бил во возило „Пасат“, во кој се наоѓало и дете, а полицијата проверува дали во автомобилот имало и повозрасен човек. Првичните информации велат дека несреќата се […]

______________________________________________________________________________________________________

Голема трагедија: 6 лица загинаа при експлозија на автомобили во близина на Куманово

Шест лица се загинати при експлозија на два патнички автомобили до која дошло откако се судриле на патот Куманово- Крива паланка, дознава Пресс24.Според нашите инфомрации несреќата се случила кај местото Шмиљчиште.Неофицијално, еден од загинатите при судирот е полициски службеник од Куманово.Детали се очекуваат по увидот. Press24   4 И 6 ГОДИШНИ ДЕЧИЊА МЕЃУ 6-ТЕ ЗАГИНАТИ […]

______________________________________________________________________________________________________

Сообраќајка кај Теарце, пет повредени – меѓу нив и бремена жена

Пет лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случи синоќа во 21 и 30 часот на регионалниот пат Тетово-Јажинце во Теарце. Како што информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски во несреќата учествувале две патнички возила, „форд“ управуван од А.Е (44) од Слатино и „опел астра“ управуван од Р.С.(28) од Јегуновце, како и комбе […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1