Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Боксови и клоци – претепани двајца работници на Охридски Комуналец

Утрово околу 6:15 часот во Охрид, брутално биле претепани двајца вработени во „Јавна Хигиена“. Според ЈП Охридски Комуналец, двајцата нивни вработени без никаква причина биле претепани од две непознати лица, пренесува Охрид 1. Според, досегашните информации, едниот работник бил нападнат на ул.„Никола Карев“ пред маркетот „Стоп Шоп“,  а веднаш потоа, додека бегале, насилниците налетале и […]

______________________________________________________________________________________________________

Дошол од Охрид, ја убил на спиење мајката и се вратил – детали за убиството на скопјанката

Министерството за внатрешни работи,  поднесе кривична пријава против А.П.(30) поради постоење основано сомневање дека извршил кривично дело „ Убиство“ и против С.Б.(24) поради постоење основано сомневање дека извршил кривично дело „Помагање“ во врска со неодамнешното убиство во населбата Аеродром. Двајцата осомничени беа приведени и заедно со доказниот материјал изведени пред надлежен Истражен судија кој им […]

______________________________________________________________________________________________________

Манијак се самозадоволувал пред малолетнички во Битола

Битолската полиција поднесе кривична пријава против 39-годишниот Ј.Т. од Битола за сторено кривично дело „задоволување на полови страсти пред друг“. Во текот на јануари и февруари 2013 година, во Битола на ул. „Партизанска“, на автобуска постојка, додека четири малолетни девојчиња чекале автобус дошол пријавениот и извршил задоволување на полови страсти пред истите.

______________________________________________________________________________________________________

Крвава тепачка во Струмица: Ги боделе соседите со ножеви, ги полиле со бензин и сакале да ги запалат

Струмичката полиција приведе три лица кои со ножеви и секира, утринава нападнале четиричлено семејство на улицата „Бошко Буха“, во Струмица, јавува „Нова Македонија“. Тројцата насилници, вечерва, се изведени пред истражен судија, во струмичкиот основен суд и против нив најверојатно ќе биде поднесена соодветна пријава. Настраданото семејство биле нивни соседи, а се работи за маж, жена […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанката чие тело беше најдено во стан во Аеродром била убиена – се бара убиецот

Според наодите од извршената обдукција, скопјанката која беше пронајдена мртва во својот стан во Аеродром, била убиена. Полицијата отвори истрага за смртта на 58-годишната скопјанка Јованка Најдова, која беше пронајдена мртва во нејзиниот стан во скопската населба Аеродром. Обдукцијата покажала дека жената починала од насилна смрт, најверојатно од удар во главата. Смртта настапила пред неколку […]

______________________________________________________________________________________________________

10 Автомобили украдени од пред Веро во Тетово

Портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски, денеска информираше дека 54 годишниот А.И. вчера пријавил дека дента му било одземено неговото возило „Голф“ со скопски регистерски таблички кое незаклучено го паркирал спроти „Веро“ во Тетово. Според информациите на Марјан Јосифовски, во близина на Веро во Тетово, регистрирани се 10 тешки кражби на 9 патнички возила и […]

______________________________________________________________________________________________________

Пукање на Бит-Пазар – нема повредени

Вооружена престрелка меѓу две неколку лица од два автомобили се случила вчера околу 19 часот на Бит-Пазар. Од полицијата информираат дека вооружената престрелка се случила помеѓу Е.К.(28) и неговиот сопатник А.Х.(20) кои се превезувале со „БМВ“ од една страна и од друга страна непознати лица со „Мерцедес“. Од пукањето повредени лица нема, а на местото […]

______________________________________________________________________________________________________

24 год момче, пијан, го претепал судскиот доставувач што му донел покана за суд

Дваесет и четири годишниот Ѓ.В. од село Стојаково минатата недела, откако се довел под дејство на алкохол го пресретнал Р.С., вработен како судски доставувач и изреволтиран бидејќи претходно му доставил судска покана, физички го нападнал, удирајќи го со тупаница во пределот на главата. По ова на местото на настанот пристигнале полициски службеници, а пријавениот почнал агресивно […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанка најдена мртва во својот стан во Аеродром – телото и било во фаза на рапаѓање

58 годишна жена вчера околу 20 часот била пронајдена мртва во својот стан на булеварот Јане Сандански. Нејзиното тело било во фаза на распаѓање, а во полиција пријавиле соседите бидејќи од нејзиниот стан, во кој живеела сама се ширеа неподнослива смрдеа. При првичниот увид, констатирано е дека 58 годишната Ј.Н. имала повреда на черепот. Истрагата […]

______________________________________________________________________________________________________

Пукање во Чаир – рането момче

Скопската полиција извести дека вчера околу 15.30 часот засега непознат возач на „шкода“ им го пресекол патот на две момчиња и пукал во возилото со кое тие се возеле. Во инцидентот бил повреден 23-годишниот А.И. од Скопје кој имал прострелна рана во десната нога. Настанот според МВР, се случил на улицата Џон Кенеди во Чаир. По […]

______________________________________________________________________________________________________

Прилепчанец прегазен од неколку возила, починал на автопат

Педесет и едно годишниот прилепчанец Демир Папоски загинал вчера откако бил прегазен од повеќе автомобили, дознава Курир. Трагедијата се случила околу 21 часот на патот Градско-Скопје, во близина на наплатната рампа Градско, кога засега непознат автомобил удрил во Демир по што тој паднал на патот, а автомобилот заминал од местот на несреќата. Повредениот прилепчанец, кој […]

______________________________________________________________________________________________________

Албански државјанин обљубил прилепчанка

Дваесет и осум годишниот Е.К. од Кичево и Е.Т. (19) албански државјанин, жител на градот Елбасан, добија кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Обљуба врз немоќно лице“. На пријавените, истражен судија им одреди мерка притвор во траење од 30 дена по што тие се спроведени во казнено-поправната установа  во Битола. На […]

______________________________________________________________________________________________________

Момче се давеше во Охридско – вистинска драма ги крена на нозе капачите на Славија

22 годишен гостиварчанец утрово бил спасен од водите на Охридското Езеро, кај плажата Славија, јавува OhridNews. Според порталот, момчето со хендикеп се давело во водите на Охридско, но, за среќа, граѓаните кои во моментот биле на плажата веднаш интервенирале и го извадиле од водата. Прва помош му пружил лекар кој случајно се нашол на плажата. […]

______________________________________________________________________________________________________

По 5 години затвор за киднаперите кои ја малтретираа скопјанката кај Смилковско езеро

За киднапирањето на скопјанката кај Смилковското Езеро еден од обвинетите заработи затворска казна од 6 години, а останатите тројца помагачи – по пет години затвор. Како што информира Канал 5 обвинетите пред судот негирале дека ја малтретирале и принудно ја натерале да потпише нотарска изјава дека ќе го врати долгот од 10 илјади евра за […]

______________________________________________________________________________________________________

Туристка од Турција ограбена на Камени мост – паднала на фората со кутии од кибритчиња

СВР-Скопје до надлежното ОЈО-Скопје поднесе кривична пријава против С.С.(49), Ј.З.(53), А.А.(59) и С.А.(50) сите од Скопје, поради основано сомнение дека со намера да за себе прибават противправна имотна корист на 03.07.2013 год. околу 11:00 часот на платото испред Стоковна куќа Мост во непосредна близина на Камениот мост, С.С. и Ј.З. извршиле кривично дело „Тешка кражба […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина еден од велешаните кои скокнаа од воз, откако го погрешија

Четириесет и четири годишниот М.А. од Велес утринава им подлегнал на повредите кои ги здоби откако пред два дена скокна од воз во Велес, дознава Курир. Велешанецот починал во Клиничкиот центар во Скопје, каде беше хоспитализиран по несреќата. Оваа информација за Курир ја потврдија и од полицијата од каде велат дека биле информирани за смртта […]

______________________________________________________________________________________________________

Пожар во Кадино: Запалиле сува трева – се запалила и сопругата

Жена се здобила со тешки изгореници откако вчера со сопругот запалиле сува трева со атерот на скопско Кадино. Според информациите од Министерството за внатрешни работи вчера околу 10.30 часот на местото викано Трница во атер на село Кадино брачна двојка, која работела земјоделство ја запалила сувата трева во околината. Бидејќи тревата брзо горела, пожарот се […]

______________________________________________________________________________________________________

Медицинска сестра од Велес во затвор – препродавала метадон на зависници

Апелацискиот суд од Скопје ја потврди пресудата на Велешкиот суд кој ја осуди на една година затвор медицинската сестра Верка Атанасовска од Градско, вработена во Медицински центар Велес. Четириесет и шестгодишната Атанасовска беше вработена во Центарот за лекување на наркозависници во ЈЗО Општа болница во Велес. Пред година и пол на главната улица во Велес […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1