Archive | Живот RSS feed for this section

Неколку правила за да бидете смирени на работа!?!

Речиси и не постои работа во денешно време што не е стресна. Како да се избориме со овој факт и да ги преживееме напорните работни денови?

______________________________________________________________________________________________________

СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА – едиствениот пророк кој на небото воскреснал жив

Свети Илија е едиствениот пророк кој на небото воскреснал жив. Тој е еден од најзначајните светци во христијанството.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Како алкохолот влијае на мозокот

   Алкохолот го менува човековото расудување, влијае на целиот организам – а најмногу на удар е мозокот – еве одлична видео презентација за тоа како алкохолот влијае на мозокот. Вреди да се погледне – па да ве видиме после пак опијте се вечерва 🙂 🙂 🙂

______________________________________________________________________________________________________

Видео: супермени, бетмени, егзебиции, романтика – НАЈ запросувања во светот

Најновото јавно запросување е она на моделот Емили Бурт. Во моментот додека гордо чекорела на пистата облечена во венчален фустан нејзниото момче Тревор се качил на бината, клекнал извадил веренички прстен и ја запросил.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Ја запроси манекенката која носеше венчаница на писта – рече ДА!!

Моделот Емили Бурт била избрана да ја носи венчаницата на ревијата на Houston Bridal Extravaganza модно шоу. Настанот се случил на 21 јули.

______________________________________________________________________________________________________

Прво бебе со 2 татковци без мајка

Бебето Тобиас кое е родено од сурогат мајка во Индија, е првото бебе на светот кое во матичната книга на родени во Буенос Аирес, Аргентинае заведено со двајца татковци, а без мајка.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Нема веќе губење на милениците – апликација ,,ТРАГАЧ,,

Компанијата  “Snaptracs” – која е во склоп на “Qualcomm е” американски гигант за производство на телекомуникациска опрема, разви производ, кој ќе го реши губењето миленичиња.

______________________________________________________________________________________________________

На која возраст стануваме возрасни?

Иако во многу култури се верува дека кога ќе се наполнат 21 година од животот тоа всушност е пресвртница, одностно премин од детството во адолесценцијата, а со тоа се означува и зрелоста и крајот на правење глупости.

______________________________________________________________________________________________________

Како да ви исчезнат проблемите за 8 минути

  Нобеловецот Даниел Кахнеман тврди дека само во еден ден доживуваме 20 000 моменти. Секој момент се состои од неколку секунди. Каков ќе ни биде денот зависи од тоа како мозокот ги доживува тие моменти – позитивно, негативно или неутрално.  

______________________________________________________________________________________________________

Парите не носат среќа – или носат? Вистински приказни за добитници на лото

Добитниците на лото како ги следи среќа ги следи и малер. Не се малку приказни каде по добивките на милиони овие луѓе ги тера само баксуз.

______________________________________________________________________________________________________

Стрејт стануваат геј – геј стануваат стрејт

  Многу лезбејки се мажени, имаат деца и живеат во среќен брак. Истото се случува и со мажите. Многу луѓе се срамат да ја кажат јавно својата сексуална ориентација, но се случува и да ја менуваат во текот на животот.  

______________________________________________________________________________________________________

Доцната бременост штити од рак на матката

Веќе е познато дека кај  жените кои раѓаат помлади постои помала шанса до дојде до компликации во текот на бременоста и породувањето. Сепак, најновата студија утврди дека раѓањето во подоцнежните години нуди поголема сигурност и ја штити матката.

______________________________________________________________________________________________________

Треба ли да им кажете на пријателите дека дечкото / девојката ги изневерува?

Најпросто речено тоа е тоа што пријателите и треба да го прават едни за други. Сакате да ги заштитите и секако ако некој ги лаже ќе им кажете. Но истражување покажало дека барем 80 насто се мислеле и со задоцнување им кажале на пријателите дека партнерите ги изневеруваат.

______________________________________________________________________________________________________

Куќите во иднина ќе го менувале обликот за да преживеат земјотрес

Како би изгледале нашите домови во иднина? Замислете го вашиот дом да биде изграден од еластичен материјал и при секој земјотрес, ѕидовите да се поместуваат заедно со земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Имала 1 желба – да собере пари за вода за оние кои немаат – загинала, по нејзината смрт милиони донирале

Девет годишната Рејчел Беквилт загина во сообраќајка. Пред да загине имала само една желба. Да собере пари за да се обезбеди вода за оние кои немаат.

______________________________________________________________________________________________________

Девојчиња со ,,клемпави,, уши добиваат бесплатна пластична операција во САД (Видео)

14 годишната Надја имала впечатливо поголеми уши кои и го претвориле животот во вистински пекол. Ја задевале уште во основно училиште. Пред да оди на училиште била весела и многу комуникативна, но после задевањето повеќе од 7 години била повлечена, со никого не разговарала и била во депресија.

______________________________________________________________________________________________________

Македонското бебе во Австралија Стела се роди на 22 недели и преживеа

Малата Стела е бебе чудо – и тоа македонско чудо во Австралија кое ги остави зачудени дури и лекарите. Стела се роди предвреме на само 22 недели и 5 дена бременост, но малата и силна македонка успеа да преживее.

______________________________________________________________________________________________________

Машала: За три месеци станал и татко и дедо и прадедо – Фото

За Патрик Слоун деновите на менување пелени не се готови – напротив, во рок од три месеци се породиле и неговата сопруга и ќерката а и внуката. Сите три родиле машки бебиња.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1