Archive | Живот RSS feed for this section

Мажите под стрес обожуваат дебели жени!?

Група британски научници тврдат дека мажите кои што се изложени на поголем притисок повеќе ги привлекуваат жени со повеќе килограми.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Трогателна приказна – Девојче кое се бори со рак снима видео совети да остане запаметена

Талија Кастелано која се бори со ракот веќе 5 години својата ужасна приказна ја претворила во инспирација за илјадници млади девојки кој ги пратат нејзините неделни туторијали за шминкање.

______________________________________________________________________________________________________

Видео/ Фото: Жена со две глави – сијамските близначки возат кола и студираат – живеат нормален живот

Сијамските близначки Ебигејл и Британи и покрај лошите прогнози на лекарите 22 години живеат нормален живот.

______________________________________________________________________________________________________

Македонските дијабетичари

За ХБА1Ц дијабетичарите изјавуваат дека прв пат слушаат за таков вид на тест, не се информирани за него, а лекарите не е веројатно дека намерно не ги пуштаат луѓето да се проверат на оваа прецизна машина.

______________________________________________________________________________________________________

Вакцина против туберкулоза лечи и дијабетес

Вакцината БЦГ ги уништува клетките кои го напаѓаат природниот инсулин. Американските научници веруваат дека лекот ќе биде на пазарот за неколку години.

______________________________________________________________________________________________________

Лаже, краде, спие на таван и има ЛОШО ЗДРАВЈЕ!?

Лагата има кратки нозе, а лажговците нарушено здравје, ова го покажуваат најновите истражувања на група научници во Индијана.

______________________________________________________________________________________________________

Приказна која остава без зборови!!! Како сопственикот ГО САКА своето куче!!!

Фотографијата на која сопственикот го заспива своето куче во езерото ги освои срцата на милиони луѓе ширум светот. Сопственикот Џон Унгер го држи својот миленик во водата на езерото Супириор. Тоа е единствениот начин на кој Чоеп може да спие.

______________________________________________________________________________________________________

Црна слива ако сте уморни – веднаш ќе ве крене

  Сливи се богати со калиум, минерал кој е од суштинско значење за одржување на рамнотежа вo организмот.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Дали вие би го направиле ова поради љубов?

Потполно изненадувачки, стратег за прашања околу социјалните мрежи, стана жртва на својата работа кога нејзиното момче одлучило да ја запроси користејќи ги алатите од нејзиниот занает.

______________________________________________________________________________________________________

Предците на модерниот човек не живееле сами на земјата!

Пред околу два милиони години предците на денешниот човек ја делеле планетава и живееле заедно со уште барем два сродни вида, тврдат научниците врз основа на неодамнешното откритие – откриените делови од 40 годшната „Фосилна сложувалка“.

______________________________________________________________________________________________________

Нема „Facebook“ најверојатно е убиец!

Кој нема „Facebook“, нека прави под итно!!! Според угледниот германски магазин „Der Taggspiegel“и порталот „forbes.com“, ако не сте на „face“ голема е веројатноста да сте психопат.

______________________________________________________________________________________________________

Процентот на смртност од дијабетес, понизок кај подебелите луѓе

Смртноста на дијабетичари од тип 2 со нормална тежина е повисока во споредба со смртноста кај подебелите, открива истражувањето објавено во Journal of the American Medical Association (JAMA).

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Неверојатно – Има само пет години, а веќе свири како Бах!

Навистина неверојатно, има само пет години, а веќе свири како Бах!

______________________________________________________________________________________________________

Сок од грејпфрут може да им заштеди пари на болни од рак?

на неколку пациенти им дале сок од грејпфрут за да добијат повеќе сиролимус во нивото на крвотокот. Според истражувањето  со зголемувањето на нивото на сиролимус  се намалиле потребните дози на лекови од  90 mg  на 25 – 35 mg неделно.

______________________________________________________________________________________________________

Мало кутре со големо срце. Чивава пронајде загубени девојчиња во шума.

  Чивавата Бел ги пронајде загубенте девојчиња во шумата, во близина на Атланта.

______________________________________________________________________________________________________

Пет работи кои не смеете да и ги кажете на свекрвата

  Столчето кое честопати ќе чувствувате дека е вжештено е она на кое седите во домот на свекрвата, или како што милуваме да кажеме во Македонија, свекривата

______________________________________________________________________________________________________

Сирак во туѓо семејство – го буделе во 3 наутро да оди на нива, а нивните деца спиеле

,,Би работел ден и ноќ за да ги исплатам долговите. Највредно во животот ми е моето достоинство, горд сум што сам успеав да се изградам. Но, многу рани останаа,,

______________________________________________________________________________________________________

Мумии од 18 век, ќе се користат во медицински истражувања за откривање на Туберколоза

Научниците сметаат дека овие мумии би можеле да помогнат во отклучување на тајните на имунолошкиот систем.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1