Archive | Живот RSS feed for this section

Зошто треба жените да бидат директори!?!

Повеќе жени на чело на компании звучи како одлична идеја. Со ова се сложуваат и стручњаците кои тврдат дека  фирмите ќе работат многу подобро ако на челните позиции стои жена.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Некогаш најубави жени сега баби – говорат за модата, пластичната хирургија и убавината

Ние живееме во свет опседнат со младоста и убавината. Навистина е интересно да се чуе и види како сега изгледаат некогаш најславните убавици.

______________________________________________________________________________________________________

Сега ќе немате мир од шефовите и кога се на одмор

Во Мајкрoсофт се работи на робот кој што ќе биде особено интересен за шефовите на компаниите, кои што и во периодот додека се на некоја плажа, ќе можат да ги надгледуваат своите вработени, дали си ги завршуваат работните задачи.

______________________________________________________________________________________________________

Кои финти ги прават луѓето за да не седне некој до нив во автобус

Луѓето сакаат комоција, посебно доколку до нив треба да седне непознат човек – е тоа е паника. Со цел да спречат другите да седат до нив, во јавниот превоз има секакви смешки и финти со кои луѓето се користи.

______________________________________________________________________________________________________

Што ќе јадеме за 20 години?

Цената на месото би можела да се удвои во наредните десет години и ќе стане луксузна роба, предвидуваат футурулозите. Што ќе јадеме тогаш?

______________________________________________________________________________________________________

Борба за бебе – ако не забремените за 1 год, одма кај гинеколог

Стручњаите советуваат, доколку не можете да забремените во рок од една година а имате незаштитен однос и постојано пробувате, правец-гинеколог.

______________________________________________________________________________________________________

Царскиот рез е поопасен од што мислиме

Иако многумина сметаат  дека царскиот рез е безопасна и рутинска операција, овој процес може да биде опасен и опоравувањето да трае многу долго.

______________________________________________________________________________________________________

Неколку правила за да бидете смирени на работа!?!

Речиси и не постои работа во денешно време што не е стресна. Како да се избориме со овој факт и да ги преживееме напорните работни денови?

______________________________________________________________________________________________________

СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА – едиствениот пророк кој на небото воскреснал жив

Свети Илија е едиствениот пророк кој на небото воскреснал жив. Тој е еден од најзначајните светци во христијанството.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Како алкохолот влијае на мозокот

   Алкохолот го менува човековото расудување, влијае на целиот организам – а најмногу на удар е мозокот – еве одлична видео презентација за тоа како алкохолот влијае на мозокот. Вреди да се погледне – па да ве видиме после пак опијте се вечерва 🙂 🙂 🙂

______________________________________________________________________________________________________

Видео: супермени, бетмени, егзебиции, романтика – НАЈ запросувања во светот

Најновото јавно запросување е она на моделот Емили Бурт. Во моментот додека гордо чекорела на пистата облечена во венчален фустан нејзниото момче Тревор се качил на бината, клекнал извадил веренички прстен и ја запросил.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Ја запроси манекенката која носеше венчаница на писта – рече ДА!!

Моделот Емили Бурт била избрана да ја носи венчаницата на ревијата на Houston Bridal Extravaganza модно шоу. Настанот се случил на 21 јули.

______________________________________________________________________________________________________

Прво бебе со 2 татковци без мајка

Бебето Тобиас кое е родено од сурогат мајка во Индија, е првото бебе на светот кое во матичната книга на родени во Буенос Аирес, Аргентинае заведено со двајца татковци, а без мајка.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Нема веќе губење на милениците – апликација ,,ТРАГАЧ,,

Компанијата  “Snaptracs” – која е во склоп на “Qualcomm е” американски гигант за производство на телекомуникациска опрема, разви производ, кој ќе го реши губењето миленичиња.

______________________________________________________________________________________________________

На која возраст стануваме возрасни?

Иако во многу култури се верува дека кога ќе се наполнат 21 година од животот тоа всушност е пресвртница, одностно премин од детството во адолесценцијата, а со тоа се означува и зрелоста и крајот на правење глупости.

______________________________________________________________________________________________________

Како да ви исчезнат проблемите за 8 минути

  Нобеловецот Даниел Кахнеман тврди дека само во еден ден доживуваме 20 000 моменти. Секој момент се состои од неколку секунди. Каков ќе ни биде денот зависи од тоа како мозокот ги доживува тие моменти – позитивно, негативно или неутрално.  

______________________________________________________________________________________________________

Парите не носат среќа – или носат? Вистински приказни за добитници на лото

Добитниците на лото како ги следи среќа ги следи и малер. Не се малку приказни каде по добивките на милиони овие луѓе ги тера само баксуз.

______________________________________________________________________________________________________

Стрејт стануваат геј – геј стануваат стрејт

  Многу лезбејки се мажени, имаат деца и живеат во среќен брак. Истото се случува и со мажите. Многу луѓе се срамат да ја кажат јавно својата сексуална ориентација, но се случува и да ја менуваат во текот на животот.  

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1