Archive | Живот RSS feed for this section

Стрејт стануваат геј – геј стануваат стрејт

  Многу лезбејки се мажени, имаат деца и живеат во среќен брак. Истото се случува и со мажите. Многу луѓе се срамат да ја кажат јавно својата сексуална ориентација, но се случува и да ја менуваат во текот на животот.  

______________________________________________________________________________________________________

Доцната бременост штити од рак на матката

Веќе е познато дека кај  жените кои раѓаат помлади постои помала шанса до дојде до компликации во текот на бременоста и породувањето. Сепак, најновата студија утврди дека раѓањето во подоцнежните години нуди поголема сигурност и ја штити матката.

______________________________________________________________________________________________________

Треба ли да им кажете на пријателите дека дечкото / девојката ги изневерува?

Најпросто речено тоа е тоа што пријателите и треба да го прават едни за други. Сакате да ги заштитите и секако ако некој ги лаже ќе им кажете. Но истражување покажало дека барем 80 насто се мислеле и со задоцнување им кажале на пријателите дека партнерите ги изневеруваат.

______________________________________________________________________________________________________

Куќите во иднина ќе го менувале обликот за да преживеат земјотрес

Како би изгледале нашите домови во иднина? Замислете го вашиот дом да биде изграден од еластичен материјал и при секој земјотрес, ѕидовите да се поместуваат заедно со земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Имала 1 желба – да собере пари за вода за оние кои немаат – загинала, по нејзината смрт милиони донирале

Девет годишната Рејчел Беквилт загина во сообраќајка. Пред да загине имала само една желба. Да собере пари за да се обезбеди вода за оние кои немаат.

______________________________________________________________________________________________________

Девојчиња со ,,клемпави,, уши добиваат бесплатна пластична операција во САД (Видео)

14 годишната Надја имала впечатливо поголеми уши кои и го претвориле животот во вистински пекол. Ја задевале уште во основно училиште. Пред да оди на училиште била весела и многу комуникативна, но после задевањето повеќе од 7 години била повлечена, со никого не разговарала и била во депресија.

______________________________________________________________________________________________________

Македонското бебе во Австралија Стела се роди на 22 недели и преживеа

Малата Стела е бебе чудо – и тоа македонско чудо во Австралија кое ги остави зачудени дури и лекарите. Стела се роди предвреме на само 22 недели и 5 дена бременост, но малата и силна македонка успеа да преживее.

______________________________________________________________________________________________________

Машала: За три месеци станал и татко и дедо и прадедо – Фото

За Патрик Слоун деновите на менување пелени не се готови – напротив, во рок од три месеци се породиле и неговата сопруга и ќерката а и внуката. Сите три родиле машки бебиња.

______________________________________________________________________________________________________

Видео/ Фото: Куче-херој двапати и го спаси животот на сопственичката

  Кучето е најверниот пријател на човекот. Овој факт е докажан безброј пати, а тоа го докажа и питбулот Титан. Тој е домашно милениче на американското семејство Бентон и во два наврати и го спаси животот на сопственичката.  

______________________________________________________________________________________________________

Нова дрога на пазарот – „Барби дрога“ за слабеење, темен тен и сексуална желба

На илегалниот пазар, по ботоксот и пластичната хирургија, се појави новиот производ популарно наречен „Барби дрога“, кој помага при затемнување на тенот, слабеењето и ја зголемува сексуалната желба.

______________________________________________________________________________________________________

Користите креми за потемнување – ризикувате неплодност

Веќе е познато дека солариумот предизвикува рак на кожата, но научниците сега предупредуваат – кремите за потемнување потикнуваат проблеми со неплодност, аномалии на плодот, па дури и рак.

______________________________________________________________________________________________________

Откриен близнакот на нашиот сончев систем

Сончев систем со планети подредени исто како и во нашиот е откриен на оддалеченост од 1000 светлосни години од Земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Маркетингшки трик или вистина?! Енергетски пијалок со канабис!

Блогот за „Гикови“ Geek Alerts неодамна понуди енергетски пијалок со интригантно име „Cannabis Energy Drink“, со уверување дека со овој пијалок „сигурно ќе полетате високо било од витаминот Б или од екстрактот на семето од коноп“.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Инсектот Бубамара пред истребување

Сепак научниците се собраа со проектот „Lost Ladybug“ се трудат да го променат патот по кој сега се движи овој симпатичен инсект.

______________________________________________________________________________________________________

Камионџиите повторно возат: Именувана улица во Бањалука по Пајо и Чкаља

Освен Миодраг Петровиќ Чкаља и Павел Вујисиќ, име на улица добија и нивните колеги  Зоран Радмиловиќ, Петар Краљ, Олга Спиридоновиќ, но и советскиот астронаут Јуриј Гагарин.

______________________________________________________________________________________________________

Олимпијците по стапките на Хитлер!? – Хитлер го вовел носењето на олимпискиот факел

Пренесувањето на факелот стана вистинска традиција на Олимписките игри, но малкумина знаат дека всушност идејата за оваа штафета на пренесување до градот во кој се одржува спортската манифестација потекнува од озлогласениот нацистички водач Адолф Хитлер.

______________________________________________________________________________________________________

Почина на 111 години, надживеа две жени, а како тајна за долг живот ја навел само Љубовта

Најстариот човек во Америка почина на возраст 111, стариот романтичар ги расплака сите во неговиот град и во старечкиот дом каде живеел. Надживе две жени има три ќерки.

______________________________________________________________________________________________________

Немој да си ЖИВОТНО во јавен превоз – постери кои ќе те замислат – Фото

Однесувањето на луѓето во јавниот превоз знае да биде навистина недолично. Според истражување на француски научници дури 70 насто од луѓето биле сведоци на дрско, недолично однесување во јавниот превоз.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1