Archive | Живот RSS feed for this section

Утре точно во 19:46 погледнете во небото, но пред тоа направете го ова и ќе ви се исполни желба

Во понеделник, на седми август во вечерните часови од Македонија делумно ќе биде видливо затемнување на месечината. Имено Месечината ќе излезе затемнета во 19:46. Народот верува дека за време на полна Месечина не е погодно за започнување на работа, бидејќи помага при размножување на штетници. Ако се сечат дрва на полна Месечина, се размножуваат жарчињата […]

______________________________________________________________________________________________________

Ни доаѓа Свети Илија: Што смее, а што не треба да се прави на овој празник

Во народното верување свети Илија се смета за клучар кој го отклучува или заклучува небото и го пушта или запира дождот, бидејќи се верува дека тој повела со летните грмотевици. Свети Илија беше Евреин. Живееше далеку пред Христа. Потекнуваше од градот Тесвит, по што и беше наречен Тесвиќанец. Кога се роди, околу него татко му […]

______________________________________________________________________________________________________

Денес е Огнена Марија: Ако на денешен ден грми тоа е лош знак – еве што значи

Огнена Марија , освен православните , ја почитуваат и католиците и муслиманите, па затоа внимавајте што ќе работите денес зошто може да ви се случи нешто лошо.Денот кога се празнува света Марина, или кај народот по позната како Огнена Марија е посебно почитуван празник од страна на жени, па поради тоа не се работи ништо, […]

______________________________________________________________________________________________________

Дознајте кои сте биле во претходниот живот според вашиот датум на раѓање

14-28 ЈУЛИ 23-27 СЕПТЕМВРИ 3-17 ОКТОМВРИ Духовен учител со големо срце Луѓето ви се восхитувале поради вашиот шарм и интелигенција. Сте имале големо влијание на сите околу вас. Секогаш сте ги заштитувале послабите. Сте биле вистински водичи и учители. Луѓето ве следеле насекаде. Денес, не ја сакате осаменоста и им помагате на луѓето. Не сте […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е празник на љубовта на мајката и детето, ова никако не смеете да им го правите на децата

Денеска е Св. маченици Кирик и Јулита. Света Јулита беше од царски род. Беше мажена и во бракот имаше син Кирик. Кога Кирик беше на тригодишна возраст остана без татко, а Јулита без маж. Во тоа време тие живееја во градот Иконија, во областа Ликаонија. Наскоро, кога почнаа прогоните при Диоклецијан, Јулита беше принудена со […]

______________________________________________________________________________________________________

Утре е Свети Архангел Гаврил: Еве што не смеете да правите

Гаврил — архангел во аврамските религии кој се смета дека служи како гласник на Бога и еден од големите седум архангели кои претстојат пред престолот Божји. За прв пат се појавува во Книгата на пророкот Даниел во рамките на Хебрејската Библија. Некои го нарекуваат и отелотворение на Светиот Дух. Христијаните и муслиманите веруваат дека му […]

______________________________________________________________________________________________________

Како да се заштитите од уроци

Уроците се најопасни кога злобен поглед пропратен со зборови на восхитување и чудење. Тогаш, се верува, помагаат молитва и зборови. Прочитајте, според народното верување ве штити од уроци … Зли очи Се верувало дека свесното урочување е реткост и такво нешто можат да направат само претерано лоши, злобни луѓе. Урочувачот најчесто не бил ни свесен […]

______________________________________________________________________________________________________

Не ја чувајте лубеницата во фрижидер-Ова е најголемата грешка која ја прават сите

Лубеницата треба да се држи на собна температура за да не се загубат сите нејзини хранливи состојки кои ги содржи, велат научниците.Лубеницата додека е ладна ги губи сите нејзини хранливи состојки и витамини, научниците велат и дека сите производи кои што ги чуваме во фрижидер ја губат својата хранливост. Но и покрај ова луѓето несвесно […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е тежок празник, еве зошто на денот посветен на овој светец не се работи

Денеска е Св. великомаченик Прокопиј и преподобен Теофил. Свети Прокопиј се роди во Ерусалим, роденото име му беше Неаниј. Татко му умре набргу по неговото раѓање, а мајка му го воспита како паганин. Кога порасна стапи во војничка служба кај императорот Диоклецијан. А кога овој почна да ги гони христијаните го испрати Неаниј по таа […]

______________________________________________________________________________________________________

Исповед на кума: Во плико ставила 20 евра, а потоа невестата ја изненадила со својата изјава

Несекојдневна сцена на венчавка во Србија, објави анонимна девојка која викендов и се мажела најдобрата другарка , па како што е редот таа била поканета да биде кума. Финансиската состојба и била лоша и не можела да даде многу, па затоа невестата ја изненадила со неочекуван гест. Еве што напиша таа: – Минатиот викенд се […]

______________________________________________________________________________________________________

Важно: Една кобна грешка и совети за користење на тампони на море

Со доаѓањето на летото голем број жени се определуваат за тампони наместо влошки, за несметано да можат да уживаат на плажа и во вода за време на менструалниот циклус. Сепак, многу жени не знаат како всушност правилно се користат тампоните, па прават навистина сериозна грешка.Многу е важно тампонот да го менувате на секои три до […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве кои работи носат несреќа во животот – Чевли пред врата, празни садови за сол и шеќер

За во вашиот дом да владее позитивна енергија, ослободете се од селдниве работи: 1. Напукнати чинии, шолји и останати садови- ваквите садови носат лоша енергија на секој кој ги користи, тврдат Фенг Шуи експертите. Подобро да купите најевтин прибор кој ќе го користите, отколку скап а оштетен. 2. Празни теглички за кафе или шеќер- Секому […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска e празник посветен на Богородица, ова треба да го направите за здравје

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 јули. Денеска е Полагање на ризата на Богородица во Влахерна. Црквата денес се сеќава на двајцата цариградски благородници Галвиј и Кандид, кои живееја во петтиот век, во времето на императорот Лав Велики. Во една прилика тие тргнаа на поклоничко патување по Палестина. Во градот Назарет ја […]

______________________________________________________________________________________________________

Ви се појавија првите бели влакна и почна паника? Еве што смеете да првите, а што не

Никако да не ги кинете белите влакна Повлекувањето на коса нема да го натера влакното следниот пат да порасне во вашата нормална боја. Или ќе порасне повторно бело и ќе биде уште повеќе видливо бидејќи ќе е пократко од останатата коса и ќе штрчи или на тоа место повеќе нема да ви расте киоса бидејќи […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО(18+): Момци, научете како да издржите до 11 пати подолго во кревет

Доколку не сте задоволни со вашата издржливост во сексот, не дозволувајте тоа да ви ja наруши самодовербата. Англиски научник го има вистинското решение за вас! Британскиот лекар Енди Замар решил да им помогне на мажите, откако прочитал дека дури две третини сакаат нивниот сексуален однос да трае подолго. Тој го смислил “Prolong Climax Control” програмот за […]

______________________________________________________________________________________________________

Хороскопот од Тибет откријте ја вашата карма!

Овен- реинкарнација Во животниот циклус значи минати животи. Тој е херојски змеј кој се бори против внатрешните демони и надворешните искуства. Ја има енергијата и агресивноста на Марс. Бега од монотонија и размислувања. Би требало да работи во друштвени заедници каде ќе може да се подобри себе си и да ја модифицира егоцентричноста. Карма: Треба […]

______________________________________________________________________________________________________

Ако претерате со алкохол – лек за мамурлак кој одма ќе ви отвори очи

Вода, вода и – вода! Една од најважните причини поради која ви е тешко во утрото после пиење, е дехидрацијата. Значи на организмот му недостасува вода и треба под итно да се надополни! Колку порано ќе почнете да пиете вода, толку побрзо ќе ви биде подобро. Најдобро решение е, во текот на консумирањето алкохол, да […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Спас ако немате друго за овие жештини – Пробушил канта и ставил три пластични цевки… Еве што направи!

Клима уредите црпат многу струја, користат многу непотребна енергија, и поради тоа ви доаѓаат високи сметки за електрична енергија. Во следното видео ќе видите како да направите клима која ќе работи на сончева енергија. Се` што ви е потребно е една поголема канта, стиропор, вентилатор, пластични цевки, соларна плоча и мраз. Погледнете го овој неверојатен […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1