Archive | Живот RSS feed for this section

Доаѓа празникот Успение на Пресвета Богородица – кажете ја оваа молитва за среќа

Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) Празник на мајката на животот Именден празнуваат: Марија, Мара, Марена, Марица, Марјан, Маријана… Меѓу дванаесетте големи христијански празници спаѓа и празникот Успение на Пресвета Богородица, во народот попознат како Голема Богородица. Поради големиот култ што го има мајката Божја меѓу верниците, овој празник се празнува многу свечено со големи […]

______________________________________________________________________________________________________

Доаѓа празникот Успение на Пресвета Богородица – кажете ја оваа молитва за среќа

Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) Празник на мајката на животот Именден празнуваат: Марија, Мара, Марена, Марица, Марјан, Маријана… Меѓу дванаесетте големи христијански празници спаѓа и празникот Успение на Пресвета Богородица, во народот попознат како Голема Богородица. Поради големиот култ што го има мајката Божја меѓу верниците, овој празник се празнува многу свечено со големи […]

______________________________________________________________________________________________________

Да го знаев ова мојот син денеска ќе беше жив: Во еден момент јадеше грозје, во другиот се случи трагедија

Несреќната мајка Ема Карвер го изгубила синот, зошто не знаела како да му помогне додека се давел од грозје во супермркетот. Имено, додека купувала продукти во супермаркетот, детето се врткало се додека во еден момент не го слушнала дека се дави. Видела дека малечкиот Ајан нашол зрно грозје на една полица и го ставил во […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е голем празник – на Преображание никако не правете го ова!

Православната црква и нејзините верници денеска го одбележуваат големиот празник, Преображение. Овој празник секогаш паѓа во време на Богородичниот пост. Затоа празничната трпеза е збогатена со вино и риба. На крај на светата литургија се осветува и грозје, кое се дели на гробовите за покој на душата. Во народот постои верување дека на овој празник […]

______________________________________________________________________________________________________

Доаѓа голем и тежок празник: Значењето на Успение на Пресвета Богородица

Православната Црква на 28 август го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и Нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе ги соединува сонот, блаженството, мирот, спокојството и радоста. Самиот лик на Богомајката објавува бескрајно спасение, сострадалност, грижа и доверба, сила и смирение, чистота и убавина, љубов и победа на љубовта. Небозрачната […]

______________________________________________________________________________________________________

Денес никако не го правете ова – постојат обичаи за секој ден во неделата

Народот верува дека секој ден во неделата има некое значење и дека некои работи треба да се прават само во одредени денови. Понеделник се смета за за најсреќен ден во неделата. Вторник се смета за лош ден и на овој ден не се препорачува да започнете со некоја работа. Среда е за патување и се […]

______________________________________________________________________________________________________

Почнаа Богородичните пости – Сите денови се пости на вода

Православната црква и нејзините верници денеска го одбележуваат почетокот на Богородиичниот пост кој трае до 27 август. Овој пост претходи на големиот празник Успение на Пресвета Богородица, во народот позната како Голема Богородица, која се одбележува на 28 август. Богородичниот пост е најкраток, двонеделен пост, но многу е строг, пред кој построг е само Велигиденскиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Трик за чистење на клима уредот кој ќе ви заштеди време и пари

Клима уредите се нешто што ни е неопходно за најавените горештини, но нивното чистење бара знаење и пари. За да не давате илјадници денари на мајсторите за чистење на климата, ви нудиме супер трик како сами да ја исчистите. Пред чистење секако треба да се изгаси клима уредот од струја, да ја отворите климата, да […]

______________________________________________________________________________________________________

Постојано имате кавги во домот – еве како да проверите дали има негативна енергија

Негативната енергија во вашиот дом може да ви донесе само зло, никако ништо добро. Освен тоа, таа и тоа како влијае на расположението – предизвикува нервоза, депресивно чувство, тага, песимизам… Многумина велат дека доцна сфаќаат дека им се случуваат негативни работи само поради лошата атмосфера во сопствениот дом. Некои од нив велат дека дури подоцна […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Св. преподобна маченичка Петка

Оваа Параскева (Петка) беше родум од Рим. Родителите и беа христијани, така што од мали нозе ја воспитаа во Христовиот дух. Кога и умреа родителите го раздаде целиот свој имот на бедните и се замонаши.Со голема ревност го проповедаше словото Божјо, не криејќи се од никого. Така и стигна до римскиот суд. Неколку пати беше […]

______________________________________________________________________________________________________

Утре точно во 19:46 погледнете во небото, но пред тоа направете го ова и ќе ви се исполни желба

Во понеделник, на седми август во вечерните часови од Македонија делумно ќе биде видливо затемнување на месечината. Имено Месечината ќе излезе затемнета во 19:46. Народот верува дека за време на полна Месечина не е погодно за започнување на работа, бидејќи помага при размножување на штетници. Ако се сечат дрва на полна Месечина, се размножуваат жарчињата […]

______________________________________________________________________________________________________

Ни доаѓа Свети Илија: Што смее, а што не треба да се прави на овој празник

Во народното верување свети Илија се смета за клучар кој го отклучува или заклучува небото и го пушта или запира дождот, бидејќи се верува дека тој повела со летните грмотевици. Свети Илија беше Евреин. Живееше далеку пред Христа. Потекнуваше од градот Тесвит, по што и беше наречен Тесвиќанец. Кога се роди, околу него татко му […]

______________________________________________________________________________________________________

Денес е Огнена Марија: Ако на денешен ден грми тоа е лош знак – еве што значи

Огнена Марија , освен православните , ја почитуваат и католиците и муслиманите, па затоа внимавајте што ќе работите денес зошто може да ви се случи нешто лошо.Денот кога се празнува света Марина, или кај народот по позната како Огнена Марија е посебно почитуван празник од страна на жени, па поради тоа не се работи ништо, […]

______________________________________________________________________________________________________

Дознајте кои сте биле во претходниот живот според вашиот датум на раѓање

14-28 ЈУЛИ 23-27 СЕПТЕМВРИ 3-17 ОКТОМВРИ Духовен учител со големо срце Луѓето ви се восхитувале поради вашиот шарм и интелигенција. Сте имале големо влијание на сите околу вас. Секогаш сте ги заштитувале послабите. Сте биле вистински водичи и учители. Луѓето ве следеле насекаде. Денес, не ја сакате осаменоста и им помагате на луѓето. Не сте […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е празник на љубовта на мајката и детето, ова никако не смеете да им го правите на децата

Денеска е Св. маченици Кирик и Јулита. Света Јулита беше од царски род. Беше мажена и во бракот имаше син Кирик. Кога Кирик беше на тригодишна возраст остана без татко, а Јулита без маж. Во тоа време тие живееја во градот Иконија, во областа Ликаонија. Наскоро, кога почнаа прогоните при Диоклецијан, Јулита беше принудена со […]

______________________________________________________________________________________________________

Утре е Свети Архангел Гаврил: Еве што не смеете да правите

Гаврил — архангел во аврамските религии кој се смета дека служи како гласник на Бога и еден од големите седум архангели кои претстојат пред престолот Божји. За прв пат се појавува во Книгата на пророкот Даниел во рамките на Хебрејската Библија. Некои го нарекуваат и отелотворение на Светиот Дух. Христијаните и муслиманите веруваат дека му […]

______________________________________________________________________________________________________

Како да се заштитите од уроци

Уроците се најопасни кога злобен поглед пропратен со зборови на восхитување и чудење. Тогаш, се верува, помагаат молитва и зборови. Прочитајте, според народното верување ве штити од уроци … Зли очи Се верувало дека свесното урочување е реткост и такво нешто можат да направат само претерано лоши, злобни луѓе. Урочувачот најчесто не бил ни свесен […]

______________________________________________________________________________________________________

Не ја чувајте лубеницата во фрижидер-Ова е најголемата грешка која ја прават сите

Лубеницата треба да се држи на собна температура за да не се загубат сите нејзини хранливи состојки кои ги содржи, велат научниците.Лубеницата додека е ладна ги губи сите нејзини хранливи состојки и витамини, научниците велат и дека сите производи кои што ги чуваме во фрижидер ја губат својата хранливост. Но и покрај ова луѓето несвесно […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1