Archive | Македонија RSS feed for this section

Конечно место каде децата играт и учат

Водени од фактот дека она што најмногу го сакаат децата е играта и од фактот дека се што учат најдобро го учат преку игра, креиравме место каде децата ќе можат да си играат и да учат едновремено – вака ја почнуват приказната креаторите на детскиот креативен центар кој од неодамна почна со работа.

______________________________________________________________________________________________________

Дожд до четврток – после сонце и студ – неделна анализа

Во Македонија во утринските часови врнежите од дожд ке престануваат Во текот на денот разведрување и ке преовладува умерено облачно време со сончеви периоди.

______________________________________________________________________________________________________

1500 хризантеми го разубавуваат Центар

Во текот на викендот во Центар, засадени се 1.500 топчести, големи и оформени хризантеми во различни бои, за есенско разубавување на центарот на Градот.

______________________________________________________________________________________________________

Сајтот на МВР е ранлив – тврдат македонските хакери (Фото)

Македонските владини сајтови се ранливи и полни со дупки – затоа и ни се случува да ги ,,шминкаат,, хакерски групи од надвор постојано – тврдат македонски,, бели,, хакерски групи кои ја нудат бесплатно својата помош да им укажат на сајтовите каде им се пропустите и на тој начин да ги заштитат од нападни на хакерите.

______________________________________________________________________________________________________

Македонските хакери им вратија на грчките – хакнати над 10 грчки сајтови (Фото)

Грчката хакерска група која себе се нарекува П.А.О.К вчера урна некои македонски сајтови оставајќи порака дека Македонија е една и е грчка. Во текот на ноќта македонски хакери ја ,,возвратија услугата,, и хакнаа над 10 грчки сајтови меѓу кои и весници.

______________________________________________________________________________________________________

Новите возила на МВР дојдоа

Околу 150 нови возила „шкода јети“, кои треба да ги возат македонските полицајци се на пат кон Македонија. Како што објави Утрински весник тие успеаче да фотографираат 2 камиона што ги пренесуваа чешките автомобили, кај Куманово.

______________________________________________________________________________________________________

Дожд до среда – а во среда зимско утро -3

Во Македонија ке биде облачно и нестабилно со врнежи од дожд и ветровито.

______________________________________________________________________________________________________

Грчки хакери се ,,окомиле,, на македонски сајтови (Фото)

Според информациите овој македонски интернет сајт бил хакиран од грчка хакерска група П.А.О.К.

______________________________________________________________________________________________________

Весела математика – еци пеци пец колку луѓе имаше на митингот на СДСМ?

По принципот еци пеци пец одбери на кого ќе му веруваш. Само вака може обичниот човек да дознае колку тоа луѓе имаше на митингот на СДСМ вечерва.

______________________________________________________________________________________________________

3.000 години стари артефакти најдени кај Спанчево

Артефакти кои датираат 3 до 4 илјади години пред нашата ера се најдени од археолозите од Музејот на Македонија на локалитетот Свети Атанасиј кај Спанчево.

______________________________________________________________________________________________________

МВР со апел ВНИМАВАЈТЕ! – Хекери крадат шифри на македонски компании

Единицата за компјутерски криминал при Министерството за внатрешни работи забележала зачестена појава на интернет измами со нелегално превземање и измамничко посредување во деловната комуникацијата преку електронска пошта (email) помеѓу македонски компании и нивните бизнис партнери од странски земји претежно од Азија, Африка и Латинска Америка.

______________________________________________________________________________________________________

Зградите на плоштад со нов изглед ФОТО

  Фасадите на зградите на плоштадот Македонија добиваат нов изглед. Еве како изгледа зградата над Фуфо.

______________________________________________________________________________________________________

Македонските хакери вратија – го хакнале сајтот на албанскиот претседател? Фото

Македонска хакерска група која себе се нарекува ,, Антички пирати – хакерска група,, го хакнала сајтот на албанскиот претседател како одговор на денешниот хакерски напад на сајтот на претседателот Иванов од хакерска група од Косово. ОВДЕ

______________________________________________________________________________________________________

Груевски се пофали со 70.000 лајк на фејсбук – Фото

  Фан страната на фејсбук на премиерот Никола Груевски има 70.000 ,,лајк,,. на страната е објавена и фотографија – благодарност до фановите.

______________________________________________________________________________________________________

Евакуиран Веро центарот

Веро центарот кој се наоѓа спроти Народната Банка во близина на железничката станица е евакуиран, објави Курир.

______________________________________________________________________________________________________

Никој не кажува дали јадеме генетски модифицирана храна во Македонија

Агенцијата за храна не одговара дали во земјава има генетски модифицирана храна за луѓе или за животни Инспекторатот за земјоделство тврди дека нема ГМО во семињата и во храната за животни.

______________________________________________________________________________________________________

,,Само името е Македонија земјата е Албанија,, – хакиран сајтот на претседателот Иванов

Интернет страницата на претседателот на Македонија Ѓорге Иванов е нападнат од хакери од Косово објави Канал5.  Хакерите на страната на претседателот оставиле порака дека нападот е во име на албанскиот народ.

______________________________________________________________________________________________________

Вечерва се менува времето – во 3 ќе биде 2

Ноќва (27/28.10) ќе спиеме еден час подолго. Почнува зимското сметање на времето.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1