Archive | Македонија RSS feed for this section

9ти Скопски маратон – еве каде да следите во ЖИВО

Учество ќе земат околу 4.000 маратонци од 36 држави кои ќе трчаат на главната трка, на патеката долга 42 километри и 195 метри. Спортистите ќе се натпреваруваат и во полумаратон, но и на хуманитарната и детската трка. Рекордот на патеката во 2011 година во машка конкуренција го постави Кениецот Диксон Терер со време од два […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: Проверете дали ве фатиле камерите на МВР – еве како да знаете каде се

Полицијата уште минатата година објави дел од фотографираните возачи додека прават сообраќајни прекршоци. За среќа од тогаш до сега, се уште никој не се пожалил дека дома му стигнала „фоточеститка“ од полицијата. Сепак постои бесплатна мобилна апликација Trapster каде се одбележуваат камери, оштетувања на патот, полициски замки, радари, па дури и места каде полицијата најчесто се […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве кои улици се блокирани во Скопје поради маратонот

Поради одржувањето на „Скопскиот маратон 2013“ денеска од 7:30 до 14 часот ќе биде изменет режимот на сообраќај во Скопје. Од Градот Скопје информираат дека во дадениот период целосно затворени за сообраќај ќе бидат ул.„Димитрије Чуповски“, бул.„Илинден“, ул.„Франклин Рузвелт“, ул.„Војвода Васил Чакаларов“ (Адолф Циборовски), ул.„Митрополит Теодосиј Гологанов“, ул„11 Октомври“, делот на бул. „Крушевска Република“ од […]

______________________________________________________________________________________________________

Родендени и момински вечери во двокатен автобус

Тура низ Скопје, панорамско разгледување, фотосесии, моминска вечер, роденден за деца, снимање реклами е новиот тренд што го развива ЈСП во последниов период, пишува весникот Нова Македонија. Од ЈСП велат дека во последно време се зголемил интересот кај граѓаните за изнајмување автобуси за приватни прослави, но тие најмногу ги одобруваат за туристички цели, односно за разгледување […]

______________________________________________________________________________________________________

Лицата со инвалидски колички со барање до Собранието – да не им ги одземе потребните средства

• ПОЧИТУВАНИ! Седница бр.60 на Собрание на Р.Македонија, закажана на 13.05.2013 год. во 11:00 часот имате Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за социјалната заштита – I читање, Член 11 Членот 84-а се менува и гласи: „ Правото на додаток за слепило се обезбедува за потполно слепо лице со навршени 26 години, […]

______________________________________________________________________________________________________

Утре изменет сообраќаен режим во Скопје поради Скопскиот маратон

По повод одржувањето на манифестацијата Скопски Маратон 2013 на 12.05.2010 година (недела) во период од 07,30 до 14,00 часот ќе биде изменет режимот на сообраќај. Во дадениот период целосно затворени за сообраќај ќе бидат: ул.„Димитрије Чуповски“, бул.„Илинден“, ул.„Франклин Рузвелт“, ул.„Војвода Васил Чакаларов“(Адолф Циборовски), ул.„Митрополит Теодосиј Гологанов“, ул„11 Октомври“, делот на бул. „Крушевска Република“ од семафорите […]

______________________________________________________________________________________________________

Златна Зора збесна – документ на поштата на Грција со уставното име Македонија

Во формата „Амбасадорот на Македонија”, уставното име на нашата земја се најде на официјален документ на Грчка пошта (ЕЛТА), јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Станува збор за документ на курирската служба на поштата во кој што се заведени испраќачот и примачот на писмото што норвешката амбасада во Атина го испратила до македонската. Златнозорците се […]

______________________________________________________________________________________________________

Како ловеле глувци во минатото – Невестулката во македонските народни верувања

Во времето кога отровите и механичките направи за фаќање глувци сè уште не биле вообичаена појава во рурална Македонија, народот од наездата на глувци се спасувал со помош на ласиците (анг. Least weasel лат. Mustela nivalis), познати и како невестулки. Во штипската околина, регистрирано е дека пред повеќе од половина век, за оваа намена се […]

______________________________________________________________________________________________________

Уставни судии имате ли деца? Остри реакции по укинувањето делови од регистерот за педофили

-68-годишен старец сексуално злоупотребувал две малолетни деца со пречки во развојот. -Демир Капија: знаеле дека директорот-педофил не е со сите, ама си молчеле и пишувале анонимки. -Едно девојче и едно момче помали од 14 години биле жртви на педофилот кој со недели се движел во дворовите на повеќе основни училишта во градот. -Очув ја силувал неговата приќерка помала од 14 години и нејзината другарка. Ова се само неколку од грозоморните случаи на педофилија со кои последниве години ги потресоа македонските граѓани.Стотици деца цел живот ги носат трагите од […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанец исчезнал пред четири дена – семејството бара помош од граѓаните

Станува збор за 63-годишниот Владе Богдановски, кој исчезнал враќајќи се од работа, во близина на железничката станица во Скопје.Од неговото семејство замолуваат, ако некој го видел или има некаква информација за неговото исчезнување да се јави на телефонот 070-299-456.

______________________________________________________________________________________________________

Штипјани јаделе расипани велигденски јајца – завршија во болница

Десетина штипјани не ги почитуваа препораките од лекарите, велигденските јајца да ги јадат најдоцна три дена по варењето, па завршија во болница поради труење, бидејќи јајцата биле расипани Од штипската болница истакнаа дека пациентите биле во полоша здравствена состојба и дека се задржани на понатамошно лекување во болницата. Лицата кои немале поголеми проблеми, пуштени се […]

______________________________________________________________________________________________________

ВМРО-ДПМНЕ Струга: Села ги разрешува сите раководители Македонци

Градоначалникот Зијадин Села се однесува игнорантски и одлуките што ги засегаат сите граѓани ги донесува самоволно, реагираат од  струшкиот разгранок на ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму ја истакнуваат одлуката за разрешување на директорот на јавното претпријатие „Комунално“ и смената на секретарот на општината. „Уште во првите неколку дена наместо да се зафати со работа, за да може Струга […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев останува во игра, но бара да престанат дворските игри

Зоран Заев на Ивршен одбор вчера се заканил дека нема да поднесе кандидатура за лидер на СДСМ доколку не се средат состојбите и постапката за избор на лидер на конгресот закажан за 2 јуни. Партиски извори за А1 велат дека Заев ова го направил за да престанат дворските задкулисни игри кои создаваат негативна атмосфера и […]

______________________________________________________________________________________________________

Сега барем нема да страдаат на секои протести – нови постројки со непробојно стакло (Фото)

Стаклото не може да се скрши ниту со рака ниту со тап предмет. Истото се однесува и за клупите и за кантите за отпадоци, кои се направени да не можат да се поместат, тврдеше директорот на ЈСП, Мишо Николов на денешната промоција на првата од предвидените 226 автобуски постојки во Скопје. Стојалишта со челична конструкција, обоени со металик-темносина […]

______________________________________________________________________________________________________

Учениците во Битола се кренаа против екстерното оценување (Видео)

Учениците не сакаат екстерно тестирање. Револтирани се што оценката која ќе ја добијат за цел материјал кој го учеле во годината ќе биде ставена во сведителството. Учениците од средните училишта на социјалната мрежа Фејсбук најавија протест за в понеделник наутро пред општината. Од Општина Битола велат дека екстерното тестирање што треба да се спроведе во […]

______________________________________________________________________________________________________

10 мај – Првиот Mакедонец стапна на врвот од светот и остана таму засекогаш (Видео)

Да не се заборави – денот кога првиот Македонец го освои Еверест, го развиоре гордо македонското знаме, но за жал го остави и својот живот на високите врвови. На 10ти мај 1989 пред 24 години Димитар Илиевски – Мурато од Битола како дел на македонската алпинистичка хималајска експедиција „Еверест ’89” се искачи на највисокиот врв […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев не бил разбран – сепак останува во трка за лидер на СДСМ?

Струмичкиот градоначалник, Зоран Заев сепак останува во трката за нов претседател на СДСМ. Како што дознава Press24 од свои извори на Бихаќка, вчерашниот настап на Заев пред Извршниот одбор на СДСМ бил лошо протолкуван, а ситуацијата дополнително ја докомплицирал самиот Заев кој не бил доволно јасен во својата изјава за медиумите. Заев пред Извршниот на […]

______________________________________________________________________________________________________

7 годишно дете од Кичево голтнало “свирче” – се заглавило во белите дробови

7 годишно дете од Кичево додека си иглало со “свирче” несакајќи го вдишало. Предметот се заглавил во белите дробови. Детето почнало отежнато да дише и добило силни болки во градите. Како итен случај, во исклучително тешка тешка состојба вчера попладне било донесено на клиниката за уво,нос и грло. Веднаш било оперирано. Од дома бил повикан […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1