Archive | Македонија RSS feed for this section

119 педофили се објавени на Интернет со фото и адреси

Вкуп­но 119 педофили во Македонија се ставени во регистарот, кој на по­себ­на Интернет страница од лани го објавува Министерството за труд и социјална по­ли­ти­ка. Ко­га во мај минатата година беше направен регистарот на педофили, има­ше 68 осудени лица.

______________________________________________________________________________________________________

5 месеци затвор за палење на македонското знаме

Мунир Исмаили е на одлежување на 5 месечна затворска казна, јавува дневник.

______________________________________________________________________________________________________

Старт на двојазичност во автобусите на ЈСП

Одлуката на Советот на Скопје за воведување на двојазичност во автобусите, стапува на сила. Таблите на постојките и електронските дисплеи во автобусите се корегираат на македонски и албански јазик.Оваа одлука на советот на Град Скопје е според Законот за употреба на јазиците кој беше усвоен во 2008 година во рамки на Охридскиот рамковен договор. Освен […]

______________________________________________________________________________________________________

Груевски: Не се чепкај Бранко за името!

Сега во последно време гледам дека СДСМ го враќаат во игра името, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната промоција на кандидатурата на Коце Трајановски за градоначалник на град Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

СДСМ сигурен во одлуката да не учествува на локалните избори

 СДСМ денеска најави дека ќе ги нивните пратеници нема да се вратат во Парламентот и ќе ги вратат пратеничките мандати, а ја потврди одлуката партијата да не учествува на локалните избори.

______________________________________________________________________________________________________

Македонско оро на Google play – учете како да играте

Се појави  апликација на андроид маркетот Google play која помага побргу и полесно да научите да ги играте македонските ора.

______________________________________________________________________________________________________

Од 12 караванот на опозицијата ги блокира улиците

Обединетата опозиција со почеток во 12 часот ќе го започнат својот протестен караван со автомобили од салата „Јане Сандански“ па се до Владата на Република Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Маврово ги спушти цените

Во шпицот на зимската туристичка сезона посетеноста беше од 20 до 30 отсто помала во споредба со претходните зими

______________________________________________________________________________________________________

Скандал видео: Ќе ти ја скинам главата – ген. секретар на РФМ до новинар

Со јазик на кој би му подзавидел и ортодоксен француски кочијаш, генералниот секретар Марјан Начевски му се обраќа на познатиот спортски новинар Игор Филевски Филе, кој претходно доби и еден куп закани од синот на секретарот, јавува порталот спортски.мк

______________________________________________________________________________________________________

Експлодира мопед во Ново Лисиче

Силна експлозија вечерва ги вознемири жителите на скопската населба Ново Лисиче. Според првичните информации од скопската полицијата и противпожарната бригада, околу 20.40 часот, на првиот кат од зградата број 41 на булеварот Видое Смилевски Бато се запалил мопед, јавува плус инфо. За брзо време мопедот експлодирал, а од запалените гуми се зачадиле ходниците во зградата. 

______________________________________________________________________________________________________

Иванов: НАТО од Македонија направи кандидат за гинис

Секое успорување на интегрирањето на Балканот во ЕУ созадава потенцијални идни конфликти. Ако сакате проблемите да ги врзете за територија настанува конфликт. ЕУ ако го отвори просторот, проблемот на границите се надминува кога тие ќе исчезнат, потенцира претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на сесијата „Безбедност и стабилност во Југоисточна Европа и Кавказ“ во […]

______________________________________________________________________________________________________

Ѓоковиќ: Ќе дојдам во Македонија за да ја запееме „Зајди, зајди”

 Сакам да ја посетам Македонија и да се сретнам со моите поддржувачи во оваа земја. За жал, згуснатиот распоред на светските турнири ме оневозможува во тоа. Но, сигурно ќе дојдам наскоро, а можно е тоа да го сториме со репрезентацијата на Србија, зошто да не?

______________________________________________________________________________________________________

Македонија – било популарен назив на цигари (Фото)

Во минатото, освен што македонскиот тутун ширум светот бил користен за производство на цигари со врвен квалитет, од страна на повеќе тутунски компании во светот биле произведувани и цигари со називот „Македонија“. Во германскиот град Дрезден, во фабриката за цигари „Македонија“, меѓу другите, се произведувале и цигарите „Македонија Милд“ и „Македонија Селас“. На кутијата на […]

______________________________________________________________________________________________________

Опозициските пратеници примија просечни плати

На опозициските пратеници кои ја бојкотираат работата на Собранието вчера им беше исплатена платата, но за две третини пониска од вообичаената. Ако досега платата на пратениците се движеше од 55 до 65 илјади денари, по одлуката на Собранието 42 парламентарци вчера зедоа околу 20 илјади денари. Одлуката за намалување на платите, на пратениците што бојкотираат, […]

______________________________________________________________________________________________________

Тајно се учи македонски во Грција

“Добар ден, добре дојдовте на овој час“, вака 30 годишниот Кочо од Грција ја поздравил екипата на дневниот весник “Дневник“ на почетокот на вирутелниот час по македонски јазик, објавува весникот.

______________________________________________________________________________________________________

Нема веќе пешки – опозицијата ќе блокира со автомобили

Движењето на отпорот предводено од „Сојузот за иднината“ вчера за последен пат блокираше три раскрсници во главниот град. Следната недела активностите, како што велат од СДСМ, ќе се засилат на територијата на цело Скопје, со организирање секојдневен протестен карван.

______________________________________________________________________________________________________

Му била лута на ЕВН – запалила трафостаница во Велес

Против М.П (46) од велешко е поднесена кривична пријава, поради основано сомнение дека сторилa кривично дело „предизвикување општа опасност“ .

______________________________________________________________________________________________________

Поради гаќите и хомосексуалците на Вечер и Вест новинарот Мишко Иванов поднесе оставка од ЗНМ

Новинарот Мишко Иванов, член на Управниот одбор на ЗНМ, денеска поднесе неотповиклива оставка. Сакам да соопштам дека поднесувам оставка од функцијата член на УО на ЗНМ. Без дa навлегувам во патетични образложенија, а поаѓајќи од мојот вредносен и морален дискурс и неможејќи да бидам нем сведок на бледите и безтематски соопштенија кои ги издава ЗНМ […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1