Archive | Македонија RSS feed for this section

Премиерот Груевски во психијатриската болница Бардовци

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ја посети психијатриската болница во населбата Бардовци во Скопје по повод реализација на градежни зафати од првата фаза од проектот за реконструкција на оваа Јавна здравствена установа. Премиерот Груевски истакна дека реконструкцијата на објектот чинела 1,1 милион евра. Реконструкцијата, која е темелна, најави Груевски, продолжува на уште два објекта и […]

______________________________________________________________________________________________________

Уапсен Слободан Богоевски, екс директор на УБК

Од МВР потврдија дека утрово се приведени двајца скопски адвокати и поранешен шеф на полициското разузнавање во рамки на истрага за финансиски криминал. Уапсен е и Слободан Богоевски, поранешен директор на УБК на МВР. Богоевски е уапсен во Дебар Mаало каде што живее, потврдуваат за Канал 5 полициски извори. Истрагата се води за финансиски малверзации […]

______________________________________________________________________________________________________

Дневник: Црвенковски дефинитивно најавил дека ќе се повлече од лидерската позиција на СДСМ

На состанок на највисокото партиско раководство, велат високи извори од СДСМ, пред извесно време Црвенковски дефинитивно најавил дека ќе се повлече од лидерската позиција и на неколку негови блиски соработници им понудил да ја заземат неговата функција, пишува Дневник. Заев и Ивановски без размислување прифатиле да бидат кандидати, а Шекеринска се уште се двоумела дали […]

______________________________________________________________________________________________________

И Шема влегува во трка за наследник на Црвенковски

Иако се спомнуваше и името на Стево Пендаровски како можен предводник на опозицијата, според изворите на Дневник, тој отпаѓа од игра бидејќи немал доволно партиски стаж. Координаторот на пратеничката група на СДСМ и шеф на изборниот штаб на полседните локални избори, Игор Ивановски – Шема влегува во трката за прв човекна Бихаќка, објавува Дневник повикувајќи […]

______________________________________________________________________________________________________

Нова телевизија на местото на А1

Фреквенцијата на која  до пред речиси две годинисе емитуваше А1 ќе и биде доделена на нова телевизија во следниве месеци. Вака одлучи денеска Советот за радидифузија. Телевизијата ќе добие национална концесија, а СРД ќе  распише конкурс на кој следниве 30 дена ќе може да се пријават сите заинтересирани домашни и странски фирми кои сакаат да […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонските танчери ги собраа сите награди на Танц феситвал

Македонски танчери од ДМБУЦ Илија Николовски Луј и балетско студио Ребис освоиа награди на меѓународен танцов фестивал Гранд При Суботица 2013 Фестивал Гранд При Суботица 2013 е интернационален натпревар на кој учествуваа балетски школи и танцови клубови од Србија,Црна Гора, Унгарија,Романија и Македонија ,се претставиа 1200 натпреварувачи со 80 кореографии во категории класичен и модерен […]

______________________________________________________________________________________________________

Село со 940 жители ита кон титулата во Македонија – Турново стана балкански хит

Екипата на Хоризонт Турново е секако најпријатното изненадување сезонава во домашниот шампионат, а можеби и во сите домашни спортски натпреварувања… Турновци играат одличен фудбал, моментално се наоѓаат на челната позиција и полека, но сигурно атакуваат на првата, историскиа титула. Како што велат старите “сите чуда кратко траат”, токму таков беше случајот и со голем дел […]

______________________________________________________________________________________________________

Вчера Јохан го положил првиот испит на Земјоделскиот факултет во Штип

Јохан Тарчуловски веќе го положил првиот испит на Земјоделскиот факултет во Штип, јавува утрешен Вест. Според информациите на весникот, Јохан на факултет го запишала неговата сопруга уште додека бил во затвор. Таму, тој имал доволно време за да ги подготвува испитите. Како што пишува Вест, со оглед на тоа што била помината редовната сесија Јохан […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Девојче од Скопје го занеме жирото на „X-Factor“ во Албанија

Ова прекрасно девојче кое поседува неверојатни гласовни способности е родено во Скопје и има само 11 години, нејзиното име е Канита Сума. Канита е ученичка во VI-то одделение при основното училиште „Бајрам Шабани“ во Скопје и на училишните манифестации секогаш е дочекувана како вистинска ѕвезда. За нејзиниот талент масовно се дознава по аудицијата на „X-Factor […]

______________________________________________________________________________________________________

Стевчо Јакимовски распали по СДСМ – за вас се грижам како за ланскиот снег

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски преку facebook им порача на своите довчерашни споратијци од СДСМ дека воопшто не се грижи дали ќе го примат назад во партијата или не. „Не знам кој образ го има Андреј Петров да се појавува во јавност и тој да зборува во името на СДСМ, кога и членовите од […]

______________________________________________________________________________________________________

Оспорена победата на Сокол Митровски во Ѓорче Петров

Управниот суд прифати четири од вкупно 60 тужби на Социјалдемократскиот сојуз за избирачки места избирачките места за коишто ДИК ги одби приговорите на СДСМ. Во скопската Општина Ѓорче Петров ќе се прегласува на две избирачки места затоа што Судот ги укина решенијата на Државната изборна комисија којашто не ги прифатила приговорите на оваа партија за […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонски поп во Австралија осуден на 1 година – давел сонародник зошто ја сликал црквата

Македонски свештеник во Австралија е осуден на едногодишна условна казна затоа што минатата година физички нападнал својот сонародник. Според весникот Дневник, инцидентот се случил поради конфронтациите меѓу нашите сонародници во Австралија околу управувањето на црквата „Света Петка“ затоа што постои поделба меѓу поддржувачите и противниците на владиката Петар. Свештеникот Наум Деспотовски започнал вербалната расправија со […]

______________________________________________________________________________________________________

Меси се роди и во струшко Велешта

Мухарем Шеху, од струшкото село  Велешта, голем обожавател на фудбалскиот клуб Барселона и аргентинската ѕвезда Лионел Меси одлучил на неговиот новороден син да му го даде името Меси, во чест на најдобриот фудбалер на планетата Лионел Меси, јави порталот Порталб. – Јас лично одлучив да му го дадам тоа име на мојот син. Се разбира, […]

______________________________________________________________________________________________________

Бучковски и Јакимовски со нова партија – Граѓанска алијанса за позитивна Македонија

Екс лидерот на СДСМ Владо Бучковски за Дневник вели дека формирањето на новата политчка партија, Граѓанска алијанса за позитивна Македонија е во завршна фаза. Во неа, како што вели екс премиерот, покрај него ќе членуваат и Стевчо Јакимовски и Ивон Величковски како и бројни македонски интелектуалци и студенти. „Подготовките за поведување иницијатива за создавање ново […]

______________________________________________________________________________________________________

„Дневник“ и Владата се „скараа“ за текстот за старите шпилхозни на Клиника

Стари шпилхозни ги налутија новите мајки-родилки, гласеше насловот на текстот што го објави весникот „Дневник“. Ја потсетуваме јавноста дека сопственик на компанијата МПМ, која го издава весникот „Дневник“ е г. Орце Kамчев, кој истовремено е сопственик на болницата „Систина“, одговори денеска Владата. Kога Владата имала седница за „Дневник“?, прашува уредникот на весникот – вака изгледаше […]

______________________________________________________________________________________________________

Шок со мартовските сметки – Без парно, а со сметки до две илјадарки во Скопје

Регулаторна ја намали цената за топлинската енергија за 14 отсто, а ја зголеми за ангажирана моќност, со што неколкуте стотки помалку на сметката на приклучените станари се прелеаја во фактурите на исклучените Мартовските сметки за парно греење ги шокираа скопјани, особено тие што се исклучени од системот. Добија фактури тешки и по две илјади денари. […]

______________________________________________________________________________________________________

Eве на кои линии ќе возат панорамските автобуси

Од 21 април во сообраќај ќе бидат пуштени 15 двокатни панорамски автобуси, пишува Дневник. Според директорот на ЈСП- Скопје Мишо Николов, дел од нив ќе се движат на градските линии со број 2, 5, 7, 15, а по потреба ќе бидат ангажирани и за туристичките тури. Што се однесува до панорамскиот автобус, кој веќе половина […]

______________________________________________________________________________________________________

Kој е појак – Гордана или Терминатор? ФОТО

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска на својот фејсбук профил сподели фотографија на која е сликана со славниот Арнолд Шварценегер – или познат како Терминатор  – кој изгледа поопасно на фотографијата???

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1