Archive | Македонија RSS feed for this section

Протест ЗА слобода на интернет медиумите!!!

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници повика на затемнување на веб-страниците во знак на протест поради опасните тенденции со нов закон за медиуми да се внесе информативен мрак на интернет, а како ден е одбран трети мај, Меѓународниот ден на слободата на печатот. „Со аргументи дека ќе се воведе ред во онлајн медиумската сфера, […]

______________________________________________________________________________________________________

Изменет сообраќаен режим за Велигден – Дел од улиците во Скопје ќе бидат затворени

Поради Велигден, в сабота од 20 часот до наредниот ден, откако ќе заврши службата ќе биде забрането одвивање на сообраќајот околу храмот „Св. Климент Охридски“. Забраната важи за дел од булеварот „Партизански одреди“, од крстосницата со улицата „Франклин Рузвелт“ до крстосницата со булевар „ВМРО“, како и дел од булеварот „Св. Климент Охридски“ од крстосницата со […]

______________________________________________________________________________________________________

Велики петок – најтежок христијански празник “Оче, прости им, не знаат што прават”

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики петок, ден на страдањата и умирањето на Исус на крстот. Според преданието, Исус Христос починал на крст во „шестиот час на денот, а завесата на ерусалимскиот храм во истиот тој час се преполовила, сонцето се замрачило, мртвите станувале од гробови, а сите ѕвона се распукале“. Оттогаш, на Велики петок […]

______________________________________________________________________________________________________

Времето денес – нестабилно со пороен дожд и грмежи

Времето утре во Македонија во повеќе места ќе биде нестабилно, со пороен дожд и со грмежи и засилен ветер, a локално во форма на невреме со услови за појава на град. Повеќе услови за нестабилност ќе има во северните делови. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 26 до 32 […]

______________________________________________________________________________________________________

И терасите ќе се легализираат по евро за квадрат

И терасите ќе се легализираат по евро за квадрат. Владата го усвои измените во законот за легализација на дивоградбите,а ова е направено на барање на граѓаните и општините,  соопшти министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски. Со измените во законот  се регулира и распределбата на надоместокот од легализацијата. Од сега градот Скопје ќе добива 60, […]

______________________________________________________________________________________________________

Потресни сведочења за вчерашната несреќа – децата пискаа, возачот и жената беа под тракторот

Според очевидците, брачниот пар Давитковски биле под тракторот, а децата кои биле во приколката по превртувањето излетале од спротивната страна на патот, притоа паѓајќи на камења и покрај едно дрво. -Со велосипед на мотор возев зад тракторот, не се слушаше шумот на неговиот мотор и тој се’ повеќе забрзуваше. Одеднаш тракторот се преврте заедно со […]

______________________________________________________________________________________________________

Канал 5: Трактористот им ветил на родителите дека ќе ги чува децата

Канал 5 телевизија разговарала со таткото на едно од повредените деца. Никола Јордановски за Канал 5 вели дека насмевката на ќерката која заминала на кобниот првомајски пикник е најсвежата слика за него кога ја испратил ќерката со другарките. Неколку часа подоцна Никола во Ургентниот центар во Скопје го чекал докторот да му каже дали неговото […]

______________________________________________________________________________________________________

СДСМ исселена од своето седиште во Охрид

Семејството Рилкоски, сопствениците на деловниот простор на Булевар Туристичка каде е сместен СДСМ Охрид, ја бркаат партијата од седиштето, пишува порталот Охрид 1. СДСМ останала и без струјата во просториите, а им биле исклучени и телефонските врски, објавува порталот повикувајќи се на партиски извори. Од СДСМ за Охрид 1 објасниле дека должеле пари за кирија, […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Охрид има свој „капетан Кук“

Охридските туристички работници, на свој креативен начин се обидуваат да им го привлечат вниманието на гостите кои престојуваат на охридската ривиера.Така еден наш сограѓанин, на уникатен начин успеа да ги убеди туристите на прошетка по Охридското Езеро. Foto – Ohridnews

______________________________________________________________________________________________________

Најмалото повредено дете е 6 год, најстарото 14 – 3 деца се во кома – еве ја здравствената состојба на повредените

Од Ургентниот центар информираат дека кај сите 11 примени лица доминираат повреди на главата и на мозокот. Александар Чапаровски, шеф на одделот за неврохирургија на Ургентниот центар нагласи дека три од овие деца се во многу тешка состојба, две од нив се во коматозна состојба со повреди на мозокот, главата и градниот кош. Две деца […]

______________________________________________________________________________________________________

Наезда на мушички на Балканот – И во Скопје облаци од мушички вчера (Видео)

Во Сараево вчера во вечерните часови дошло до наезда на мушички. Цели роеви мушички се забележани и во други градови на БиХ. Инвазијата на облаци мушички се случила и во српскиот град Краљево во понеделникот. Мушичките го прекриле целиот град и предизвикале паника кај граѓаните. Наездата на мушички, како што се претпоставува, е предизвикана од […]

______________________________________________________________________________________________________

Очевидец: Тракторот леташе, не можеше да сопре – возачот штедел гориво возел во лер

Неофицијално, првичните шпекулации се дека трактористот возел по удолница со изгаснат мотор што го оневозможило да ги користи кочниците, поради што и се случила трагичната несреќа, сведочи за Канал 5 очевидец на несреќата. Тој вели дека тракторот кога се превртел по удолницата летал со огромна брзина и невозможно било дечињата да искокнат.  Веќе се знае […]

______________________________________________________________________________________________________

Бебенцето Најден ќе добие ново јазиче – ќе го оперира американски тим лекари

Новороденчето од Арачиново на кое по само неколку часа од раѓањето некој му го пресекол јазикот, лекарите конечно најавуваат дека за него доаѓаат подобри денови по преживеаната тортура. Имено, тимот американски лекари кои деновиве се на работен престој на Детската клиника, откако ги извршиле сите детални прегледи на Најден, донеле одлука дека е неопходна операција […]

______________________________________________________________________________________________________

ВМРО-ДПМНЕ Струга: Нема да дозволиме да се навредуваат чувствата на Македонците во Струга

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ–Струга со соопштение најостро реагира на постапката на новиот градоначалник Зијадин Села, кој, како што наведуваат оттаму, од самиот старт ја покажал непринципиелноста дека би бил градоначалник за сите граѓани во општина Струга, разрешувајќи ги  раководителите од редот на Македонците. На тој начин, стои во соопштението, тој ги навредува  сите оние 15.500 Македонци кои излегоа на […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонија во шок по сообраќајката кај Кочани – граѓаните се нудат да даруваат крв

Македонската јавност е во шок по тешката сообраќјна несреќа пред Кочани во која загинаа две лица а уште три деца се тешко повредени од кои едното е во кома. Премиерот Никола Груевски и министерот за здравство Никола Тодоров вчера ги посетија повредените во Ургентниот центар. – Се преземаат сите мерки, целиот систем е мобилизиран, докторите даваат се […]

______________________________________________________________________________________________________

4.000 евра казна за газдите кои нема да исплатат празнична дневница

До четири илјади евра казна ќе платат работодавачите кои за работа на овие празници нема да им исплатат празнична дневница на работниците. Ова во интервју за бизнис вестите на Сител го изјави министерот за труд и социјала, Спиро Ристовски. „Би порачал на секој работодавач кој денеска остварува работен процес, има работници на работното место дека […]

______________________________________________________________________________________________________

Како на природен начин бојадисувале јајца нашите баби – совети и идеи

Доколку сакате да ги бојадисате јајцата како што тоа го правеле домаќинките порано, кога немало купечка боја во кесичка, треба да ги одберете правилните продукти од природата. За кафеава боја во тенџерето каде што ќе се варат јајцата додајте лушпи кромид, за портокалова боја рендан морков, за светложолта цветови од камилица, за виолетова и темноцрвена […]

______________________________________________________________________________________________________

Дојран ќе добие пристаниште

До крајот на овој месец и Дојран ќе добие пристаниште . Станува збор за помал објект со капацитет за петанесетина чамци и на овој начин на љубителите на спортовите на вода и сопственици на чамци ќе им се олесни пристапот до езерото, како и излегувањето на копно. Изградбата на пристаништето во Дојран чини околу 50 […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1