Archive | Македонија RSS feed for this section

Груевски до градоначалниците: Засукајте ги ракавите и работете

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски вечерва изјави дека по вториот круг од изборите може да се потврди дека победија делата. Дека граѓаните го препознаа искрениот однос на кандидатите на неговата партија, дека ја препознаа работата и делата. Тој им порача на новоизбраните гтрадоначалници уште утре наутро да ги засукаат ракавите и да се зафатат […]

______________________________________________________________________________________________________

Жерновски: Груевски нека не се лаже повеќе, Центар падна, поради Скопје 2014!

Андреј Жерновски го повика премиерот Груевски да не се залажува Груевски, оти „Центар го победивме и во прв и во втор круг. Нека не се лажат пак да прават фалсификати“, изјави Андреј Жерновски, кандидат за градоначалник на Центар. „Џабе Ви е што победивте во Македонија кога изгубивте на Скопје 2014, тоа е сигналот. Длабоко сум […]

______________________________________________________________________________________________________

Црвенковски: Овие избори за нас се целосно нелегитимни

За нас овие локални избори не беа фер, не беа демократски и за нас се целосно нелегитимни, изјави лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски. Тој порача дека Македонија не е слободна и демократска држава и она што се случило на изборниот процес, според Црвенковски е кулминација на тоталитаризмот на режимот на премиерот Никола Груевски. Обвини за […]

______________________________________________________________________________________________________

Сокол Митревски славеше со зурли во Ѓорче Петров (Фото)

Коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, синоќа ја прославуваше победата во општина Ѓорче Петров. Старо-новиот градоначалник Сокол Митревски се фати на оро со вицепремиерот Зоран Ставрески и со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски. Сител

______________________________________________________________________________________________________

Напнато во Враништа по голем инцидент – еден прободен, 4 претепани

Граѓани, преку социјалните мрежи, се организраат и заминуваат во стушкото село Враништа, каде што вечерва се случи поголем инцидент во кој еден жител на Лабуништа е прободен со нож, а уште четири жители од Лабуништа биле претепани од насобраната толпа граѓани, јавува А1он Во овој момент, според кажувања на граѓани, кордон од полицајци ја држи […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве кои се новите градоначалници – според досега завршено броење

Државната изборна комисија ги објави резултатите за 18 општини каде целосно се обработени податоците од сите избирачки места. Арачиново – Победи Брахим Ајваз од ДУИ со 52,11 проценти освоени гласови пред независниот кандидат Бастри Барјами со 47,14 освоени гласови Берово – Победи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Драги Наџински со 51,97 освоени гласови пред Ѕвонко Пеќески од […]

______________________________________________________________________________________________________

Зијадин Села слави во Струга (ФОТО)

Кандидатот на ДПА за градоначалник на Струга, Зијадин Села, веќе ја прогласи победата на локалните избори.Околу 21.15 часот тој дојде во селото Лабуништа да им се заблагодари на жителите кои директно одлучија кој ќе биде новиот градоначалник на Струга. Тој им се обрати на македонски јазик и им се заблагодари за поддршката без која сигурно […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Водителот на Алфа, расположен или поднапиен ја водеше изборната програма?

Водителот на телевизија „Алфа“, во доста весело расположение ја води емисијата наменета за локалните избори во Македонија. Малку ги влечеше зборовите – малку поспоро говореше но истурка некако Погледнете и сами

______________________________________________________________________________________________________

Млекарот Илиевски го искршил штабот на СДСМ во Битола?

Иако засега сеуште нема официјални информации од Бихачка, околу случувањата во штабот на СДСМ, по објавувањето на неофицијалните резултати за поразот на Менде Диневски,сепак од добро информирани извори на партијата, “Нова Македонија” дознава дека инцидентот наводно го предизвикале Душко Илиевски – млекарот и негови приврзаници кои предизвикале судир со обезбедувањето на изборниот штаб, како и […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Центар води Жерновски – во Скопје Коце Трајановски – еве инфо и за другите општини

Според податоците што сукцесивно ги објавува ДИК на својата веб-страница по преброени 65,11 отсто од избирачките места, кандидатот за градоначалник на Скопје од ВМРО-ДПМНЕ Коце Трајановски води со 75.504 или 64,62 отсто од гласовите, пред неговиот противкандидат од СДСМ Јани Макрадули со 37.576 или 32,16 отсто од гласовите. Во Центар според резултатите од 18,18 отсто од избирачките места […]

______________________________________________________________________________________________________

Шок пребројување во Струга – еве последно инфо од ДИК

Тесна битка во Струга според Државната изборна комисија од обработени 90,86% гласачки места – Повторно водство на Кочовски со 12.706 гласа наспроти Села со 12.233 ОБНОВЕНО Процесирани избирачки места   92,54% = 2754 од 2976 ВЛАДИМИР КОЧОСКИ – 13.662 ЗИАДИН СЕЛА – 13.698 Обновено 2 Процесирани избирачки места   93,28% = 2776 од 2976 ВЛАДИМИР КОЧОСКИ – 13.767 […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев прогласи победа во Струмица

Актуелниот градоначалник и кандидат од СДСМ за Струмица, Зоран Заев, прогласи победа во првиот изборен круг, откако денеска се прегласуваше во три избирачки места во оваа општина. Според податоците од Државната изборна комисија (ДИК) Заев освоил 52,38 отсто, а неговиот противкандидат Васил Пишев, 46, 98 отсто од гласoвите.

______________________________________________________________________________________________________

ДИК: Пресврт во Струга – Води Села со 2000 гласа

Според досега обработените податоци на ДИК во моментов Кандидатот на ДПА Зијадин Села има 12.088 додека Владимир Кочоски има 10.511

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: Стевчо Јакимовски слави со зурли – Не може нам нико ништа повторно запеана

Победата во Карпош Стевчо Јакимовски повторно ја прослави во својот изборен штаб со песната: „Не може нам нико ништа, јачи смо од судбине“ Објавува Нова Македонија Тој беше пречекан од голема група на поддржувачи и членови на изборниот штаб кои го запреа сообраќајот десеттина минути пред да стигне Јакимовски. Беше пречекан со овации и прегратки […]

______________________________________________________________________________________________________

Тепачка во СДСМ

Лошите резултати што ги оствари кандидатот за градоначалник на “Сојузот за иднината“ Менде Диневски најверојатно беа причина за инцидент во седиштето на СДСМ во Битола  – објавува Нова Македонија, Според очевидците таму се случила тепачка и кршење на инвентарот. Битолската полиција го потврди инцидентот и моментно се наоѓа во седиштето на СДСМ да спречи инцидентот […]

______________________________________________________________________________________________________

Стевчо Јакимовски, старо-нов градоначалник на општината Карпош

Честитајќи ја победата на својот официјален Фејсбук профил, Стевчо Јакимовски потврди дека тој е победникот во трката за градоначалничката фотелја во општина Карпош.   Кандидатот за градоначалник на општина Карпош од Српската напредна партија во Македонија, Стевчо Јакимовски, пред малку прогласи победа со разлика од 10.000 гласови во однос на неговиот противкандидат од СДСМ, Андреј […]

______________________________________________________________________________________________________

Струга – води Кочоски 2000 гласа разлика засега

ДПА слави во Струга а водство до овој момент има Владимир Кочоски Кандидатот за градоначалник за општина Струга од ВМРО-ДПМНЕ, поддржан и од СДСМ, Владимир Кочовски води со 11.360 гласови, наспроти 9.076 на Зијадин Села од ДПА. Владимир Кочоски доби 41,72 процент од гласовите во Струга, наспроти 57,9 гласа за кандидатот на ДПА, Зијадин Села. […]

______________________________________________________________________________________________________

Коце Трајановски 71.000 – Јани Макрадули 36.000 гласови

Актуелниот градоначалник на Град Скопје, Коце Трајановски е во убедливо водство со 71.000 гласови. Коце Трајановски засега заработи 71.000 гласови,додека неговиот противкандидат од редовите на СДСМ, Јани Макрадули засега освоил 36.000 гласови. ВМРО-ДПМНЕ во уведливо водство е и во Чешиново, Старо Нагоричане, Јагуновце, Ресен, Лозово, Карбинци, Битола,Кавадарци, Велес, Бутел, Кочанни.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1