Archive | Македонија RSS feed for this section

Управниот суд пресече: Фатмир Дехари е и официјално градоначалник на Кичево

Заврши рокот во кој Управниот суд вечерва требаше да одлучи по 142 тужби на политичките партии против одлуките на ДИК за првиот круг од Локалните избори. Управниот суд ги одби тужбите на ВМРО-ДПМНЕ за прегласување во Кичево, со што изборот на Фатмир Дехари за градоначалник се официјализира. Одбиени се и жалбите на опозицискиот СДСМ за прегласување […]

______________________________________________________________________________________________________

Срѓан Керим ја повлече тужбата против дневниот весник „Фокус“

Адвокатската канцеларија „Софрониевски“ попладнево соопшти дека сочувствувајќи со семејството на трагично загинатиот сопственик на дневниот и неделен весник „Фокус“, Никола Младенов, од нивниот клиент Срѓан Керим е овластена во целост да ја повлече тужбата за дневниот весник “Фокус” поради текст во кој се пренесуваат извадоци од српскиот портал „Е – новине“, а кој се однесува на […]

______________________________________________________________________________________________________

Никола Младенов немал алкохол во крвта

Никола Младенов, сопственик на „Фокус“ и новинар, немал алкохол во крвта кога загинал во сообраќајна несреќа минатиот вторник , покажува првичниот наод на Судска медицина Претходно на Судска медицина беше утврдено дека Младенов починал од нагло кочење, по што при таканаречената состојба „забавување на телото“ и поради ударот во воланот, му пукнала главната аорта. Од […]

______________________________________________________________________________________________________

Џафери: Несреќата на Трајковски има многу недоумици – мора детална истрага

Се проценува дека е потребна нова истрага во врска со авионската несреќа во која загина поранешниот претседател Борис Трајковски. Потребна е затоа што има останато многу недоумици, како, зошто и кој би можел да биде виновен. Мислам дека двете влади ќе дојдат до вистински информации  за да може овој случај конечно да се расчисти. Ова го […]

______________________________________________________________________________________________________

Принцезите на Груевски (Фото)

Премиерот Никола Груевски со сопругата Боркица денес ги прошета маскираните ќеркички. По повод Денот на шегата, малите Анастасија и Софија низ Сити мол прошетаа со мама и тато. Извор – Дененшен / Фото: Игор Ангеловски.

______________________________________________________________________________________________________

Загинатите момчиња биле на свадба кај пратеничката Маринела Тушева

Трите момчиња од Штип што вчера загинаа во сообраќајна несреќа пред наплатната рампа на автопатот Скопје – Велес биле од свадба, јави МКД.мк. Како што дознава порталот од роднини на загинатите, момчињата биле на свадба кај пратеничката Маринела Тушева од СДСМ. На свадбата бил поканет Стефан Н., а Бојан Б. (24) и Јани Д. (18) […]

______________________________________________________________________________________________________

Младенов возел три ипол часа пред да загине – 2 пати ја минал патарината

Новинарот и сопственик на „Фокус“, Никола Младенов, кој трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа што се случи во вторникот вечер на 26 март, речиси три и пол часа минал возејќи се со својот „мерцедес“ на автопатот од Скопје до Велес и назад, делница што ја минал двапати од моментот кога излегол од дома, се […]

______________________________________________________________________________________________________

Пријавени лажни профили на Фејс на кандидати во предизборната кампања

Отварање лажни профили на кандидатите за градоначалници на социјалните мрежи за време на предизборната кампања, но и креирање на фан страници – е она што го регистрирала Дирекцијата за заштита на лични податоци. Велат станува збор за профили на кои се пласирале навредливи содржини во име на кандидатите. И додека предизборната кампања како таква била […]

______________________________________________________________________________________________________

Факти за Македонија – Македонското античко наследство не е спорно

Во средновековната изворна документација, името Македонија за територијата, и Македонци – за жителите кои живееле во неа како македонски народ, имаат целосен континуитет, а тоа значи дека во етногенезата на Македонците биле вклучени и античките Македонци, кои во најголем дел останале на овие простори како староседелско население и по доаѓањето на Словените. Во сложениот етногенетски процес […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Изгубил кладба – Фудбалерите на Вардар го ишишаа „лустер“ тренерот

Фудбалерите на Вардар по победата над Брегалница со 3-0, го ишишаа Слободан Мутибариќ.Пред натпреварот популарниот Муто се обложил со фудбалерите дека не можат да ја победат екипата на Брегалница со 3 или повеќе голови разлика и згрешил. Облогот очигледно мотивациски делувал на играчите на најтрофејниот македонски клуб. По завршување на натпреварот Муто го прифати „поразот“ […]

______________________________________________________________________________________________________

Штип завиен во црно – ова се момчињата кои загинаа кај Петровец

Тројца млади штипјани загинаа на патот Велес-Скопје во сообраќајна несреќа која доцна вечерта се случила во близина на наплатната рампа кај Петровец, јавува порталот Бриф. Според информациите возилото марка Поло, се превртело во каналот патот во близина на рампата Петровец.Во возилотo се превезувале тројца млади штипјани, на возраст помеѓу 20 30 години, кои се враќале […]

______________________________________________________________________________________________________

Судиите ќе му пресудат на Кичево

Управниот суд ќе решава дали во Кичево ќе има втор круг. Откако приговорите кои ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ за текот на гласањето во Зајас и Осломеј беа отфрлени, бидејќи членовите на СДСМ гласаа воздржано, судбината за Кичево ќе ја решава Управниот суд. Виси и победата на Заев во Струмица, каде што во недела ќе се прегласува […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Скопје се садат Бели рози зошто собираат олово и кадмиум 200 дена во годината

Белите рози имаат најголема моќ за апсорбирање на тешките метали од животната средина, за разлика од жолтите, црвените, розовите, објаснуваат надлежните од Министерството за животна средина во контекст на кампањата на Градот и скопските општини за засадување на ова растение во што поголем број во жардиниерите низ метрополата. Акцијата почна пред десетина дена, а ќе […]

______________________________________________________________________________________________________

Ако сакате VIP Паркинг место во Скопје ќе се олесните минимум 4000 денари

Ако сакате да имате сопствено паркинг-место во една од двете нови катни гаражи во центарот на градот, тоа ќе ве чини најмалку 4 000 денари месечно. Градот Скопје под закуп нуди нешто повеќе од илјада паркинг-места во катните гаражи кои се градат кај поранешниот Цветен пазар на улицата “Мито Хаџивасилев-Јасмин” и кај ТЦЦ Плаза. Иако […]

______________________________________________________________________________________________________

Божиновски: Младенов е убиен поради аферата „Телеком“

Зоран Божиновски објави статија во која тврди дека Младенов бил убиен поради аферата ,,Телеком,, Тој во својот текст вели – ,, Според сознанијата на мојата комплетна соработничка екипа од Македонија и Словенија, сопственикот на неделникот и дневниот весник „Фокус“, Никола Младенов, бил намамен со ургентен повик од пријател, вечерта кога загинал, на 27. март о. […]

______________________________________________________________________________________________________

Невидена тепачка: Навивачи во терен, претепани фудбалери и гледачи на мечот Шкупи-Башкими

Невиден хорор од натпревар, инцидент од огромни размери, навивачи влегоа во терен и нападнаа се што не беше од Чаир на мечот меѓу Слога Југомагнат или Шкупи по ново на средбата со Башкими од Куманово. Чаирчани го загубија натпреварот во борбата за првото место во Третата лига Север, но тоа е помалку важно, се паѓа […]

______________________________________________________________________________________________________

Излегуваат детали за последните мигови на Младенов

“Нова Македонија” во утрешниот број на весникот објавува нови информации поврзани за сообраќајната несреќа во која загина новинарот Никола Младенов “Нова Македонија” пронајде белешки од патарината што фрлаат ново светло врз трагичната сообраќајка, е наднасловот на текстот во утрешниот број. Како Младенов ги минал последните часови? Што барал во Велес? дали се сретнал со некого […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Прекрасното виножито над Скопје денес

Прекрасното виножито над Скопје денеска Видео – youtube

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1