Archive | Македонија RSS feed for this section

Масони, банкари, тајни друштва – Повик за будење

И Македонија се бави со светските завери, новиот светски поредок, повици за будење – барем така се вели во новата книга на Милевски со наслов ,, Повик за Будење,, Станува збор за Конспиративен Трилер Мистерија. Дејствието се случува во САД, Англија и Македонија. Авторот вели дека е посветен е за сите луѓе што трагаат по Вистината. Опфатени теми: […]

______________________________________________________________________________________________________

Владиниот авион тргна да го земе Јохан

Авион на Владата на Република Македонија веќе е на пат за Германија, јавува Утрински. Кој ја сочинува државната делегација, која треба да го прифати Јохан Тарчуловски се уште е непознато, со оглед на тоа што државните институции ништо не соопштуваат за составот на делегацијата и оние кои се со нив. Денеска и официјално беше соопштено […]

______________________________________________________________________________________________________

Се бара поништување и „трет круг“ за изборите во Струга

Ограноците на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ во Струга на заедничка прес конференција обвинија дека вториот круг од локалните избори бил нерегуларен и побараа ДИК да ги поништи резултатите од вчерашното гласање за градоначалник, според кои победник е кандидатот на ДПА Зијадин Села. Двете партии изнесоа примери на нарушување на изборниот процес, што според нив влијаело […]

______________________________________________________________________________________________________

Вардар се излеа во Скопје

Се излева Вардар во Центарот на Скопје. Нивото на најголемата река во Македонија е драстично покачено, и започна да се излева на некои места во централното градско подрачје објави порталот ЗаСе. повеќе Фото на – ЗаСе.мк

______________________________________________________________________________________________________

Туристите кои го симнаа македонското знаме протерани од земјата

Странските државјани кои ноќеска во Охрид го симнаа и оштетија македонското знаме од јарболот во центарот на градот, денеска се протерани од Македонија и изречена им е забрана за влез во земјава во период од пет години, како и парична казна од 1.000 евра. Тестирањето покажа дека биле пијани кога го симнале знамето. Основниот суд […]

______________________________________________________________________________________________________

Јохан потврди: Македонијо земјо најмила – се враќам дома! (Фото)

Откако пристигна веста дека Јохан Тарчуловски оваа недела ќе се врати во Македонија, самиот тој ја потврди информацијата преку својот профил на социјалната мрежа Фејсбук. -Македонија земјо најмила, Македонци мои, пријатели мои…Огромна чест и задоволство ми е да ви соопштам дека конечно пристигна одлука за моето ослободување. Се враќам во Македонија, во мојата земја библиска…МАКЕДОНИЈА […]

______________________________________________________________________________________________________

Се повеќе мозочни удари во Македонија

Бројот на пациенти со мозочен удар се зголемува. Во Скопје на 600.000 жители има меѓу 10 и 15 мозочни удари дневно што е голема бројка. Четириесет проценти од популацијата на возраст од 35 до 60 години има хипертензија, а најмногу од нив не ни знаат дека ја имаат. Возраста на пациентите се намалува бидејќи стилот […]

______________________________________________________________________________________________________

Јохан е слободен – Хаг го прифати неговото барање

Судот за воени злосторства во поранешна Југославија соопшти дека судскиот совет донел одлука да го прифати барањето на одбраната, Јохан Тарчуловски да биде помилуван, јавува Балканска истражувачка мрежа, пренесува Нова тв Тарчуловски ќе биде пуштен на слобода по завршување на административната постапка, јави Балканската истражувачка мрежа.Како што предходно најави адвокатот Антонио Апостолски, барањето за помилување […]

______________________________________________________________________________________________________

Жерновски: Поставените споменици се последно нагрдување на Центар

Kандидатот за градоначалник на коалицијата „Сојуз за иднината“, Андреј Жерновски кој според податоците на ДИК има освоено повеќе гласови во општина Центар од противкандидатот Владимир Тодоровиќ, изрази револт од 10-те споменици кои беа поставени изутрината во Центар. „Ова е последното нагрдување на општина Центар. Од утре ниту еден сантиметар од Општината нема да се моделира […]

______________________________________________________________________________________________________

Куќата на Калеш Анѓа ќе чека гости и на спиење

Реставрација на куќата на македонската хероина Калеш Анѓа во мариовското село Старавина која во моментот е во руинирана состојба ќе започне во најскоро време, а со дополнетиот проект таа нема само да претставува етно музеј туку ќе има и дополнителен капацитет за престој на туристите. “Сите процедурални работи се завршени така што останува во Солун […]

______________________________________________________________________________________________________

Пратениците од опозицијата не дојдоа во Собранието

Народните избраници денеска ја продолжија работата по неколкунеделната пауза поради одржувањето на локалните избори. Во Собранието се одржа координација на пратеничките групи, но на неа не присуствуваше опозицијата. Пратениците од СДСМ, НСДП и другите опозициски партии не учествуваа ниту во работата на собраниските комисиите. Од СДСМ најавија дека во текот на денот ќе соопштат зошто не присуствуваа на седниците на комисиите. Седници денеска одржаа комисиите […]

______________________________________________________________________________________________________

Му ја зеле личната карта и не му дозволиле да гласа во Центар

Граѓанин на Центар пријавил дека вчера за време на локалните избори член на избирачки одбор му ја зел личната карта и не му дозволил да гласа. – На подрачјето на полициската станица Центар, лицето Д.С.(1967) поднел пријава против непознато лице член на избирачка комисија на гласачко место бр. 2867 во Скопје лоцирано во ОУ „Коле Неделковски“ поради […]

______________________________________________________________________________________________________

Жерновски го победи Тодоровиќ со 981 гласови

Андреј Жерновски, кандидатот за градоначалник на Центар од „Сојуз за иднината, освоил 14.383 гласови, а неговиот портивкандидат Владимир Тодоровиќ од ВМРО-ДПМНЕ 13.402 гласови, објави Државната изборна комисија (ДИК). За Жерновски својот глас го дале повеќе 981 граѓани. Од ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија поднеле повеќе од 40 приговори за општина Центар. Според Изборниот законик, во […]

______________________________________________________________________________________________________

Поскапува дизелот – од полноќ

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за половина денар, а цените на бензините остануваат непроменети. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуродизел ќе изнесува 70,50 денари за литар. За половина денар се зголемува и цената на Екстра лесното масло за домаќинство кое ќе се продава за 59 денари за литар. Малопродажната цена […]

______________________________________________________________________________________________________

Туристи од Холандија го симнале и оштетиле македонското знаме во Охрид

Неколку холандски државјани синоќа околу 3 часот по полноќ на плоштадот „Свети Климент Охридски“ од јарбол го симнале и оштетиле државното знаме на РМ. Информациите од полицијата говорат дека по пријавата излегле на лице место каде биле пронајдени пет холандски државјани. Истите се повикани на разговор во полициска станица и во тек се мерки за […]

______________________________________________________________________________________________________

Нови споменици во центарот на Скопје (Фото)

На местото познато како „Ловец“, во Центарот на Скопје, утрово беше поставен споменикот на македонскиот учител и војвода Христо Узунов. Узунов бил македонски учител, војвода и реонски началник на четите на Македонската револуционерна организација во Охридскиот револуционерен округ. Христо Димитров Узунов (Охрид, 22 февруари 1878 – 24 април 1905 Цер) – македонски учител, војвода и […]

______________________________________________________________________________________________________

Словенечки новинар ќе ги открие Македонците со офшор сметки во Кипар

Оф шор ликс ќе ги прикаже имињата и на македонски граѓани – даночни претстапници кои своето огромно богатство го кријат на тајни банкарски сметки во странство. Словенечкиот новинар Блаж Згага кој работеше на откривањето на овој банкарскиот викиликс за националната хрватската телевизија вчера изјави дека во оваа голема афера која го тресе целиот свет се вклучени […]

______________________________________________________________________________________________________

Трајановски частеше торта – првото парче за Груевски (Фото)

Во изборниот штаб на Коце Трајановски се слави неговата повторна победа за Град Скопје во присуство на премиерот Никола Груевски, министерот за здравство Никола Тодоров, сопартијци, градоначалници, симпатизери и граѓани. Трајановски и Груевски во штабот ги пречека торта со знакот лајк и шампањско. Првото парче што го пресече Трајановски му го подаде на премиерот, а […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1