Archive | Македонија RSS feed for this section

Се распаѓа Европски Универзитет на газда Бојо? – 27 професори си заминале

27 професори и асистенти од Европскиот универзитет си заминале од професорските места поради неисплатени плати, оваа информација е испратена до неколку медиуми од страна на професорите, а вакви статуси го преплавиле и фејсбук пишува Факултети.мк   Професорите тврделе дека веќе некое време има проблем со исплатата на платите, а последните две плати ги добивале на […]

______________________________________________________________________________________________________

Универзална сала со името на Тоше – Иницијатива од фановите до Град Скопје

Иницијатива од фановите на Тоше до Град Скопје! (Ивана Тајчи Таневска) До совет на Град Скопје Иницијатива од фановите на Тоше Проески – Македонија Во моментот кога најавивте изградба на нов културно – забавен центар на местото на “Универзалната сала” кај нас се роди желба за негово ново име. Името и делото на Тодор Тоше […]

______________________________________________________________________________________________________

Грците со нови причини Македонија да не стане членка на ЕУ

Грчките аналитичари полека и сигурно секојдневно наоѓаат разни причини поради кои Македонија не треба да стане членка на Европската унија. Провладиниот весник „Катимерини“ денеска објави анализа според која поради економската криза во Европа земјите од Западен Балкан, засега, ќе останат надвор од Унијата. Според весникот, „европскиот сон“ на Македонија ќе се претвори во кошмар, затоа што […]

______________________________________________________________________________________________________

Младенов загинал во 23:30 – возел со 150км на час

Дваесет и три часот и триесет минути, тогаш според полициските иследници се случила кобната несреќа во која загина сопственикот на Фокус Никола Младенов, дознава Плусинфо од полициски извори. Истрагата се уште трае треба да се испита целосно возилото но според изворите на Плус инфо откриена е брзината со која се движело возилото, а вештите лица […]

______________________________________________________________________________________________________

ФФМ се извини: Техничка грешка имало при гласањето на Пандев

,,Станува збор за техничка грешка. Јасно е дека Горан Пандев својот глас го дава за Жозе Мурињо.“ ФФМ со официјално соопштение призна дека дошло до техничка грешка и дека Пандев своите пет бода ги дал за актуелниот тренер на Реал Мадрид, Хозе Мурињо а не за шпанецот Дел Боске, а потоа им се извини на […]

______________________________________________________________________________________________________

Прифатен и вториот приговор – ќе се прегласува во 2 места во Струмица

На 7-ми април во Струмица на две гласачки места ќе има прегласување, ДИК го прифати и вториот приговор од ВМРО – ДПМНЕ. Според информациите од ДИК прегласување ќе има на избирачките места 1727 и 1730 додека за избирачкото место 1734 се уште се расправа. Претставникот на ВМРО- ДПМНЕ, на денешната продолжена седница на ДИК, посочи […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Кавгата во ДИК за Струмица

За време на ноќешното заседание ДИК прифати еден приговор за Струмица, каде што можно е да има прегласување на едно избирачко место. Членовите на ДИК со три гласа „за“, два воздржани и два против ги отфрлија приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за процесот на гласање во Кичево. Законскиот рок од 48 часа на ДИК заврши синоќа во […]

______________________________________________________________________________________________________

Кире Наумов ќе го симнува Бранко Црвенковски од тронот

Кире Наумов, поранешниот советник на Бранко Црвенковски и екс директор на Агенцијата за разузнавање најавува кандидатура за лидерската позиција во СДСМ. -Ве­ќе по­долг пер­и­од мно­гу чле­но­ви на СДСМ ми при­о­ѓа­ат и ми изра­зу­ва­ат под­др­шка за ста­во­ви­те што ги иска­жу­вам во јав­но­ста. Не са­мо тие што се поз­на­ва­ме од пер­и­о­дот ко­га бев член на Цен­трал­ни­от од­бор […]

______________________________________________________________________________________________________

ДИК пресече – Нема втор круг во Кичево

Во Кичево нема да има прегласување за избор на градоначалник. ДИК вчера до полноќ расправаше по двата приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за гласачкиот процес во Кичево. Заменикот на овластениот предлагач од ВМРО-ДПМНЕ, пред ДИК ги образложи двата приговора поднeсени за две избирачки места. – На гласачкото место забележано е нарушување на тајност на гласање, семејно […]

______________________________________________________________________________________________________

Прифатен приговор на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, можен втор круг

Државната изборна комисија рано утрово го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачкото место број 1727 за општина Струмица. Што се однесува до другите два приговора за гласачките места 1730 и 1734 расправата ќе продолжи. Станува збор за гласачките места кај „старата кожара“, во ООУ „Никола Вапцаров“ и во ООУ „Маршал Тито“ во градот Струмица за […]

______________________________________________________________________________________________________

Каде во Македонија каков криминал има – кои се црвени точки – мапа

Дамјан Темелковски, скопјанец што во моментов живее во Лондон, е првиот студент што во државава направи функционална мапа на криминалот. Дипломирал на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), пренесува Вечер. Лани ова време барал идеја за семинарска работа и од професор добил некои примери од светот, од кои еден му оставил голем впечаток.Тоа […]

______________________________________________________________________________________________________

Мајки внимавајте – Маркетиншки блам – пашета Аргета рекламираат мајки кои не постојат (Фото)

Во новата кампања на Аргета „Мајките одобрија“, која наголемо се рекламира и во Македонија – се користат измислени лица – мајки кои не постојат, а даваат препораки дека Аргета пашта е здрава и добра за вашите деца. Бламот го откри авторка на блог на сајтот VitkiGurman, која сакала да ги провери мајките кои така срдечно […]

______________________________________________________________________________________________________

Драма во ДИК: Mакедонците ќе се изедат – СДСМ против Кичево, ВМРО ДПМНЕ за Струмица

Според информациите членовите на ДИК до долго во ноќта расправаа по приговорите на партиите. Сител и Курир јавија дека скандалозно членовите на СДСМ гласале против – воздржано приговорот на ВМРО ДПМНЕ за Кичево каде токму и СДСМ е коподносител на приговорот за избирачки места каде овие две партии имаа заеднички кандидат. Со неприфаќањето на приговорите […]

______________________________________________________________________________________________________

ДИК досега делумно прифати дваесетина приговори

Вчера во 19 часот заврши законскиот рок од 48 часа во кој Државната изборна комисија требаше да се изјасни за приговорите поднесени од изборниот процес и на резултатите од гласањето на локалните избори 2013 година. ДИК, која започна со разгледување на приговорите завчера и е во постојано заседание, разгледа повеќе од половината поднесени забелешки за […]

______________________________________________________________________________________________________

Скандал: СДСМ гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево. Членовите на СДСМ во ДИК, според информациите на Курир, гласале против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, со кои можеше да се доведе во прашање победата на Фатмир Дехари и според проценките, гласовите од овие избирачки места можеа да влијаат на изборните резултати и да бидат […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Кавгата меѓу Коце Трајановски и кандидатот на СДСМ за Ѓорче

Видео од денешната кавга на Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и кандидатот за градоначалник на Ѓорче Александар Наумоски, од редовите на Сојузот за иднината. Наумовски се појави додека Трајановски и кандидатот на Ѓорче на ВМРО ДПМНЕ Сокол Митревски остваруваа средба со граѓаните на оваа општина. Видео – Скај.мк

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Навреди, пцовки закани – инцидент меѓу кандидатите за градоначлник на Ѓорче

Со навреди, пцовки и закани поминала денешната средба на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Ѓорче Петров при средбата со граѓани во оваа општина. Очевидци за Press24 велат дека Трајановски и Скокол Митровски одржувале средба со граѓани во општината, кога во еден момент се појавил кандидатот на СДСМ, […]

______________________________________________________________________________________________________

Читајте ги декларациите кога купувате храна – се и сешто има во маркетите

Означувањето, безбедноста и чувањето на храната, рокот и датумот на производство, како и нутритивните својства на продуктите се уште се најчестите поплаки на потрошувачите по пазарењето. Сепак, тие мора да посветат поголемо внимание кога го прават изборот иако притоа, особено е значајна и одговорноста на трговците во малопродажната мрежа зашто стојат зад понудата. Ова беше речено на денешната конференција во Тетово по […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1