Archive | Uncategorized RSS feed for this section

Одлична нова песна на ЛИНА ПЕЈОВСКА (ВИДЕО)

Нашата талентирана млада пејачка, Лина Пејовска ја изненади публиката со уште еден одличен хит! Новата песна на Лина е насловена „Топло ладно“, текстот е на Елена Ристеска и Дарко Димитров, а тој ги направи и музиката и аранжманот. Покрај македонската верзија, песната има и српска верзија под насловот „Одлучи се“. Лина успешно го освојува музичкиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Условени преговори за Македонија во јуни 2019

Можно е условно отворање на преговори во јуни 2019 година, јави известувачот на МИА повикувајќи се на дипломатски извори. Советот на ЕУ препорачува можно отворање на преговори за членство во јуни 2019 под четири услови: спроведување на итните реформски приоритети, спроведување на договорот за името, позитивен извештај на Европската Комисија и одлука на Советот на […]

______________________________________________________________________________________________________

ТАЖНА ВЕСТ: Почина познатата пијанистка Елена Мисиркова – правнука на Крсте Петков Мисирков

Почина познатата пијанистка со светска кариера Елена Мисиркова-Лоза, правнука на Крсте Петков Мисирков. Мисиркова беше интернационално реномирана македонска пијанистка, која е родена во Скопје. Средното музичко образование по пијано го завршува во ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“ во Скопје. Дипломира и завршува постдипломски студии по пијано на Државната музичка академија „Гнесини“ во Москва, Русија. Од […]

______________________________________________________________________________________________________

Нов закон за персонален данок на доход – еве колку ќе плаќате данок

Граѓаните со месечни примања од илјада евра ќе плаќаат данок од 10%, а оние чии примања ја надминуваат таа сума, за нив стапката ќе изнесува 18%. На социјалните мрежи се појави дел од драфт верзијата на Законот за персонален данок на доход кој го подготвува Владата, а треба да стапи на сила од следната година. […]

______________________________________________________________________________________________________

Бошњаковски за грчка ТВ: Грција и Македонија го прифаќаат терминот „Македонец“ и за двете земји

Според договорот, Македонија и Грција го прифаќаат терминот „Македонец“ во двете земји согласно со културите на двете страни, вели портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски за грчката телевизија „Епсилон“, на прашањето дали граѓаните во Македонија ќе се нарекуваат Македонци или граѓани на Република Северна Македонија. Бошњаковски објаснува дека според членот 7 од договорот, двете страни […]

______________________________________________________________________________________________________

Коѕијас ги објави декласифицираните документи: Северна Македонија била прифатлива за сите грчки влади

Договорот е патриотски и ни помага да ги концентрираме силите таму каде што има проблем, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас од грчкиот парламент, за време на расправата за гласање недоверба на владата. Коѕијас објасни дека направен е компромис во решението, бидејќи „само ако победиш во војна, тогаш има договор без компромис“. Никос Коѕијас […]

______________________________________________________________________________________________________

Дожд, грмежи и засилен ветер – невреме го зафати Скопскиот регион

Нестабилно време со пороeн дожд, грмежи и засилен ветер попладнево го зафати Скопскиот регион. Невремето во Скопската котлина, како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи за МИА, дошло од Штипскиот и Кумановскиот регион. До крајот на неделата се очекува нестабилно време со повремени врнежи од дожд, проследени со грмежи. Врнежите локално ќе бидат поројни […]

______________________________________________________________________________________________________

ТВ Нова во предстечај – судот одлучи по барање на 43 вработени

Основниот суд Скопје 2 преку стечајната судијка Ирена Петрушевска и официјално го усвои барањето на 43 сегашни и поранешни вработени и отвори предстечајна постапка за ТВ Нoва. За на 22 јуни закажа рочиште на кое ке се расправа за стечај за телевизијата на Сеад Кочан „Нова“. Дотогаш телевизијата не смее да отугува имот. 43 поранешни […]

______________________________________________________________________________________________________

Идентификуван мажот кој се обеси во ресенско – бил исчезнат од февруари

Полицијата во текот на вчерашниот ден го утврди идентитетот на лицето кои завчера во 19,30 часот во Ресен над објектот на средното училиште во борова шума, беше пронајдено обесено. Се работи за А.И. од Ресен, кој на 13. февруари годинава бил пријавен за исчезнат. Телото беше пронајдено на 24.овој месец, но било во фаза на […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР со детали за несреќата во Ѓорче – познат идентитетот на возачот кој го прегази детето

Вчера околу 18:30 часот на ул. „Борис Сарафов“ во Скопје, патничко возило „Опел Астра“ со скопски регистарски ознаки, управувано од 46-годишниот Ј.Ј. од Скопје удрило во 10-годишно момче. По ударот детето било пренесено во Ургентниот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ Скопје, каде му биле констатирани тешки телесни повреди и било задржано на лекување. Полиција […]

______________________________________________________________________________________________________

Распродажба во УЈП: На јавна аукција околу 85 предмети по багателни цени

Управата за јавни приходи на 27-ми април ќе одржи јавна аукција на која ќе бидат понудени голем број движни и недвижни предмети по мошне примамливи цени. Овој пат, на аукцијата се нудат околу 85 предмети, меѓу кои станови, градежни и земјоделски површини, автомобили, цистерни, куќен инвентар, компјутери, телевизори, машини, уметнички слики, солариуми и друго. Последен […]

______________________________________________________________________________________________________

Пукање во Чаир – повредена една жена

Во 14 часот и 38 минути вработени во маркет Кипер на улица Кемал Сејфула пријавиле дека машко лице пукало во вработената А.Ѓ, соопшти МВР. Полициски службеници веднаш излегоа на лице место и се работи на расчистување на случајот. Се уште не се знаат причините за вооружениот инцидент, но повеќе детали наскоро. kurir.mk

______________________________________________________________________________________________________

Напаѓачката на „ЈуТјуб“ била гневна на компанијата зошто престаналa да и ги плаќал видеата

Таткото на Насим Агдам, осомничена дека пукала во три лица во централата на „ЈуТјуб“, вели дека таа била гневна на компанијата, затоа што престанала да и плаќа за видео материјалите кои ги поставувала на сајтот. Исмаил Агдам изјави дека ја предупредил полицијата за можноста неговата ќерка да отиде во централата, затоа што таа ја мразела […]

______________________________________________________________________________________________________

Кривична пријава за Тодоров за „несовесно работење во службата“

Управата за финансиска полиција до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе Кривична пријава против поранешниот министер за здравство Никола Тодоров поради сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. Кривична пријава, како што соопштуваат од Финансовата полиција, е поднесена и против П.В., раководител на Единицата за имплементација на Проектот за реконструкција и доградба на објекти […]

______________________________________________________________________________________________________

Ивица Дачиќ заврши во болница поради труење со храна

На лидерот на СПС Ивица Дачиќ за време на службено патување во една земја во Африка му се слошило, па побарал помош од лекари, кои го приклучиле на инфузија. Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ за време на африканската дипломатска тура доживеал вистинска драма, кога му се слошило од најверојатно локалниот специјалитет кој го пробал, […]

______________________________________________________________________________________________________

СЈО ја објави првата истрага против лидерот на ДУИ Али Ахмети

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес конференција ја објави првата истрага против лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тој заедно со екс-лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ГРуевски се сомничи за злоупотреби со одложувањето на пописот. СЈО смета дека со тогашните коалициони партнери сметале дека пописот ќе им нанесе штета на партиските рејтинзи поради што се договориле да го […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Албанско знаме закачено на влезот во Македонија, на граничниот премин Богородица

Утрово на граничниот премин Богородица, на влезот во Македонија е закачено албанско знаме на местото на грбот на Република Македонија. Ова е уште еден начин на кој граѓаните го искажуваат својот револт против усвојувањето на Законот за јазиците. Фотографиите погледнете ги ОВДЕ – https://www.mkd.mk/makedonija/politika/albansko-zname-zakacheno-na-vlezot-vo-makedonija-na-granichniot-premin

______________________________________________________________________________________________________

Иднината на Европа е во рацете на лидери кои немаат деца

Бројни лидери на европските земји имаат заедничко нешто што делува на начинот на кој се раководи со Европа. Освен фактот дека се членови на масонски организации, лидерите имаат и една заедничка и впечатлива судбина, пишуваат европските медиуми. Новиот француски претседател Макрон, кој е најмладиот претседател на Франција, нема деца. Германската канцеларка Ангела Меркел исто така […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1