Archive | MKD истражува RSS feed for this section

Пилешкото месо кое го купувате е полно со вода – еве како не мамат

Поголемиот дел од луѓето кои што купуваат пилешко месо во продавниците, не се ниту свесни дека дури 30% од месото е “напумпано” со солена вода, хемикалии за засилување на вкусот и текстурата, па дури и отпад од други животни. Станува збор за нешто што производителите на месото го прават за да пилешкото добие на тежина, […]

______________________________________________________________________________________________________

На дното од пластичните чаши и шишиња ги има овие кодови – Еве што значат бидејќи секој ден правите голема грешка

Дали некогаш сте се запрашале што значат овие кодови на дното од пластичните чаши и шишиња. Ако сте се запрашале еве го одговорот, тие се викаат индетификациони кодови и ова се нивните значења. Вообичаеното значење на овие кодови е да означат што смее да се рециклира, а што не. Броевите од 1 до 7 го […]

______________________________________________________________________________________________________

Мислите дека купувате маслиново масло – тогаш и вие сте измамени, купувате масло од семки

Практикувате ли здрава исхрана преполна со зеленчук зачинет со маслиново масло? И тоа екстрадевствено со висока цена? Ако сте еден од нив, можеби влегувате во групата на илјадниците измамени што наместо ладно цедено масл иново масло купиле масло од семки. Британските медиуми  објавија голема афера со потекло од Италија во која откриваат илјадници литри фалсификуван […]

______________________________________________________________________________________________________

Дали оставањето на телефонот на полнач ја уништува батеријата?

Дилемата околу правилното полнење на мобилните телефони е една од најчестите кога се работи за технологијата. Многумина се прашуваат дали оставените уреди цела ноќ на полнач и штетат на батеријата и дали полнењето на телефонот, додека сеуште не е потполно празен, го скратува работниот век. Слободно можеме да кажеме дека ова се митови на современото […]

______________________________________________________________________________________________________

Убијци, измамници, крадци – по овие лица трага МВР (Фото)

На сајтот на Министерството за внатрешни работи поставени се фотографии од најбараните криминалци кој сеуште се во бегство и не одговарале за своите злочини. Меѓу нив осудени за убиство, силување, кражби. Некој се во бегство и повеќе од 20 години. Еве по кого трага МВР. Сефери Наим СЕФЕРИ НАИМ т.Евзија род.04.02.1972 год. Во Куманово каде […]

______________________________________________________________________________________________________

Ако ви се јави непознат број и праша „Дали ме слушате?“ во никој случај не одговарајте со „Да“

Ширум светот, повикот од непознат број со прашање „Дали ме слушате?“ е означено како црвен аларм и тоа од страна на полицијата. Целта е од вас да го слушнат зборот „да“ и со тоа ќе ве „држат в рака“. Полицијата ширум светот ова предупредување го сфатиле многу сериозно, откако голем број на луѓе пријавиле ваков […]

______________________________________________________________________________________________________

ТРИК КОЈ ЌЕ ВИ ПОМОГНЕ: Еве како да ја вратите батеријата од вашиот лап топ повторно во живот!

Фрижидерот во кој чувате ладно пиво, исто така, може да ви помогне да ја оживеете вашата расипана батерија за лап топ… Ставете ја бтеријата во затворена пластична ќеса. Оставете ја во фрижидер да стои 12 часа. Извадете ја батеријата од фрижидер, оставвете јана собна температура и избришетеја со крпа. Вратете ја наад во лап топот. […]

______________________________________________________________________________________________________

Oва се условите кои треба да ги исполнувате за да добиете дозвола за оружје

Под поимот „Оружје“, се смета секој предмет или орудие, направени со цел под притисок на гасови, кои настануваат при согорување на експлозивни материи, гасови под притисок или друга потенцијална енергија, да исфрлаат проектил во облик на единечно зрно, сноп од сачми, гас, течност, стрели или друга состојка, што предизвикува повреди опасни за здравјето и животот […]

______________________________________________________________________________________________________

Како Македонија го добила своето име?

Досега беа пуштени неколку варијанти за потеклото на името. Некои се чисти приказни кои се прераскажуваат, некои се наводно втемелени на одредени факти и записи.. Еве ги оние кои се најраспространети. Корен на името Македонија МАКЕДОНИЈА- МАКЕ= ЗЕМЈА ДОН= ВЛАДЕТЕЛ ; СИН(дете) или СОНЦЕ МАКЕДОНИЈА=ВЛАДЕТЕЛИ на ЗЕМЈАТА, (ЗЕМЈЕНИ ВЛАДЕТЕЛИ) СИНОВИ на ЗЕМЈАТА(ЗЕМЈЕНИ СИНОВИ) ДЕЦА наЗЕМЈАТА( […]

______________________________________________________________________________________________________

Доколку плаќате со картичка, ова мора да го знаете: Еден детаљ открива дали во моментот ве крадат!

Криминалците кои се бават со злоупотреба на платежни картички константно ја унапредуваат својата технологија, така сега користат читачи на картички кои се идентични со оние кои се употребуаат во продавниците, угостителските објекти… Уредот кој криминалците го користат изгледа исто како читачот произведен на INGENICO кој се користи во секоја земја. Меѓутоа уредот кој служи за […]

______________________________________________________________________________________________________

Олеснува работа ептен – еве за што е се ова копче на тастатурата

Win-копчето од тастатурата корисни функции 1. Win го повикува менито “Start”. 2. Win + B комбинацијата овозможува да ја изберете саканата икона во системската табла. Исто така ви овозможува да се префрлате помеѓу различни икони со стрелките на тастатурата. 3. Win + D Директен пат кон десктопот (Desktop). 4. Win + E отвора Windows Explorer. […]

______________________________________________________________________________________________________

И до 500 евра казна ако го оставите моминското презиме во пасошот

Иако стапи на сила во 2007 дури од пред три години Министерството за внатрешни почна да дели прекршочни пријави за несменето презиме во патна исправа. Моминското презиме на невестите во пасошот ги чини од 100 до 500 евра. Според информациите на МВР досега постојано се изрекуваат прекршочни мерки токму поради оваа причина. Нема ниту една […]

______________________________________________________________________________________________________

Овие земји ги имаат најмоќните пасоши

Сајтот „Портал Индекс“ ја објави листата на најмоќни пасоши, рангирани врз основа на бројот на земјите, каде нивните граѓани може да патуваат без визи. Глобалната финансиска советодавна фирма Артон Капитал состави податоци за 193 земји и шест територии, за да ја изработи листата за 2016 година. Покрај секоја држава е наведено во колку земји нејзиното […]

______________________________________________________________________________________________________

Засекогаш решете ги проблемите со кондензација во поткровјето!

Кондензацијата и штетата која таа ја причинува на ѕидовите, мебелот и на сликите е директен резултат од живеењето во современи услови, кој е воден од желбата за потопли и покомфорни простории. Како резултат на тоа се потопли простории, но и многу ограничена вентилација, така што водената пареа која се произведува во текот на вообичаените секојдневни […]

______________________________________________________________________________________________________

Станот топол, а сметки за струја мали

Во зима, природно, сметките за струја прилично се зголемуваат, затоа што покрај централното греење често морате становите да ги дозагревате со греалки на струја, најчесто поради лошата изолација. Уште потешко им е на тие со етажно греење. Сепак, постои едноставен трик со кој можете да зачувате некои денар во новчаникот, а притоа станот да ви […]

______________________________________________________________________________________________________

Нов вирус на Фејсбук: Ако ви стигне ваква порака не ја отварајте!

На социјалната мрежа Фејсбук се шири нов вирус кој ги вознемири корисниците. Во нивно име се објавуваат статуси во кои ги означуваат нивните пријатели, а со тоа продолжува да се шири вирусот. Контроверзните објави изгледаат како видео на вашиот пријател, а кога ќе кликнете на него, ве носи на сајтот на хакерот и така станувате […]

______________________________________________________________________________________________________

Вака дознаваат сè за вас – како крадците доаѓаат до инфо за вас

Константно сме онлајн и константно споделуваме мстичен број, број од сметка, колку години имаме, дали сме во врска, каде се наоѓаме и со кого сме. Овие информации може да ги искористат и крадците со тоа што може да настрадате ако знаат дека не сте дома. Психометрискиот центар од Универзитетот во Кејмбриџ направи една малку страшна […]

______________________________________________________________________________________________________

Поради оваа грешка ви се празни акумулаторот во зима

Студот и ладното време кое ја зафати цела Европа највеќе ги мачи возачите и нивните проблеми со автомобилите. Во ова видео експерт за акумулатори објаснува како да го заштите акумулаторот и да се спасите да не купувате нов акумулатор во зима Погледнете во продолжение и веднаш решете го проблемот. ne-custom pane-4 pane-bottom-space-30 connect-to-sidebar”>

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1