Archive | MKD истражува RSS feed for this section

Најголемата тајна се крие во нас самите! Колку сме свесни за нашето постоење?

Колку пати до сега сте се запрашале: како сте настанале, зошто се раѓате и живеете, која е суштината на животот, зошто светот е онаков каков што го познаваме, зошто сме незадоволни, зошто страдаме? Колку одговори сте добиле до сега и дали сте задоволни со нив?

______________________________________________________________________________________________________

Алармантно! До 2040 година секој четврти човек над 65 години ќе боледува од рак

Покрај тоа што се поголем број од луѓето ќе заболат од оваа болест, ќе расте и бројот на оние кои ќе ја преживеат истата, а најмногу шанси за тоа ќе имаат заболените од рак на дојка и простата.

______________________________________________________________________________________________________

Зошто жените се заљубуваат после сексот?

Жените може да се врзат за партнерот дури и кога станува збор само за секс за една вечер, а мажите може да станат зависни од секс.

______________________________________________________________________________________________________

Работи што не можете да ги промените! – Како размислуваат мажите, а како жените

Најголемите проблеми во врската се јавуваат поради недоразбирања кои се случуваат поради природните разлики во начинот на размислување меѓу мажите и жените.

______________________________________________________________________________________________________

Кога треба да „падне “ секс, а кога треба да се случи љубов?

Анкета во која учествувале околу 100 илјади луѓе, ги открила навиките на луѓето кои започнуваат врска.

______________________________________________________________________________________________________

Идеални места за нанесување на парфем

„Парфемот треба да го нанесите онаму каде што сакате да добиете бакнежи од вашиот партнер“, изјавила славната Коко Шанел, а доколку сме обвиени во својот омилен парфем ќе се чувствуваме поубаво и позадоволно.

______________________________________________________________________________________________________

Обликот на мозокот може да не предупреди на шизофренија

Група француски научници од Институтот за здравје и медицински истражувања Инсерм, откриле дека обликот на мозокот, прецизните набори на мозочната кора, може да посочуваат на ментално пореметување – шизофренија, објавуваат француските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Хакери напаѓаат, „заклучете“ ги комјутерите!

Како што крадците влегуваат во нашите домови, така хакерите во компјутерите. Начинот на оперирање на класичните криминалци го знаеме, но што е со модерните натрапници, како тие влегуваат во нашите компјутери, и како да ги спречиме.

______________________________________________________________________________________________________

Земањето антибиотици може да ве здебели и разболи

научниците веруваат дека прекумерното и пречесто препишување на антибиотик може да ги избрише бактериите во стомакот и да предизвика автоимуни заболувања како што е егземата.

______________________________________________________________________________________________________

Мал совет кој открива голема тајна! Киселата рН средина одлична основа за развој на рак

pH нивото во внатрешните телесни течности влијае на секоја клетка од нашиот организам. Прекумерната коселост предизвикува оштетување на ткивата и ги прекинува клеточните активности и функции и претставува основа за развој на канцер.

______________________________________________________________________________________________________

Не сте знаеле, но секојдневно јадете смртоносна храна!

Секојдневно сме опкружени со секакви видови на храна, колачи, грицки, конзерви… Но дали знаеме што всушност внесуваме во нашиот организам и како тоа делува врз него?  

______________________________________________________________________________________________________

Како најлесно да се „оттарасите“ од главоболката!

Се чини дека научниците пронајдоа ефикасен начин за борба против непријатната главоболка. Доколку страдате од главоболка оставете ги таблетитепротив болки и напијте се една чаша вода.

______________________________________________________________________________________________________

За што најчесто се нервираме?

Во денешно време, сите имаме брзо темпо на живеење, кое е наметнато од модернизацијата на овој век, поради што стресот на кој што секојдневно сме изложени е нормална појава.

______________________________________________________________________________________________________

Жените изневеруваат исто колку и мажите само што подобро ги кријат трагите!

Жените изневеруваат речиси подеднакво како и мажите но, се уште постои мислење дека таквите жени се исклучок, а не правило.

______________________________________________________________________________________________________

Тајните на соништата разоткриени! Што и зошто сонуваме?

Осумдесет проценти од соништата ги сонуваме во боја но, понекогаш сонуваме и во црнобела техника. И двата пола подеднакво често сонуваат дека партнерот ги изневерува, а во женските соништа постојат повеќе ликови.

______________________________________________________________________________________________________

Лажете помалку бидејќи лошо е за здравјето!

Научниците откриле дека луѓето со лажење може да го го нарушат своето здравје.

______________________________________________________________________________________________________

Знаете ли која е најпопуларната секс поза оваа година?

За разлика од минатата година кога најмногу се преферираше мисионерската поза во сексот, оваа година нештата целосно се извртија.

______________________________________________________________________________________________________

Сок од компир против чир во желудникот

Научник од Универзитетот во Манчестер за лековитите својства на компирот дознал од бабата на нејзиното момче.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1