Archive | Свет RSS feed for this section

Не е до вас – Фејсбук се успорува – поради безбедност било

Доколку фејсбук ви се успори, тешко се полни или кочи – не е до вас и вашиот компјутер, до нив е. Како што јавува CNN фејсбук е во фаза на селење на сите свои корисници кон интернет конекција кон мрежата која била побезбедна, но поспора.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Голи калуѓерки протестираа против хомосексуалци

Протест во Париз против хомосексуалните бракови. Мала група феминистки кои сакаа да го искажат револтот против ваквиот протест организиран од католички здруженија се соблекоа голи и само со калуѓерски шапки на главата се втурнаа во протестот.

______________________________________________________________________________________________________

Ленин ќе исчезне од улиците низ Русија – Ќе се отстрануваат спомениците

Руски пратеници сметаат дека е време да се отстранат споменици на лидерот на Болшевичката револуција, Владимир Илич Ленин, од градот и градските плоштади низ целата земја.

______________________________________________________________________________________________________

Има ли пилот во авионот? Половина признале дека спијат за време на летот

Британско истражување дошло до фрапантно откритие – 40 насто од пилотите спиеле за време на летовите. Во анкетата учествувале 6.000 пилоти од 8 земји кои од 43 до 54 насто признало дека некогаш ,,ненамерно,, задремуваат за време на летот, третина пак признале дека кога се разбудиле виделе дека и копилотот дреме во исто време.

______________________________________________________________________________________________________

Куќа од весници, од коски, пластични шишиња (Фото)

Во 1922 година човек по име Elis Stenman ја изградил оваа куќа. Како материјал употребувал единствено весници. Дури и намештајот во куќата е направен исклучиво од весници.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Генијалци свират што ќе посакаат на најнеобичниот инструмент!

Да, насловната слика теско е да се спореди со исечок од операта „Кармен“, но во рацете на уметниците од „Зик Зазоу“ баш се се претвора во музички инструмент.

______________________________________________________________________________________________________

105 годишна старица „примена“ во градинка!?

Швеѓанката Ана Ериксон, 105 годишна старица, неодамна добила многу необично писмо.

______________________________________________________________________________________________________

Брејвик се заљубил во убиецот на имигранти Беате (Фото)

  Монструмот Брејвик во затвор ја пронашол љубовта на својот живот. Напишал писмо на 3 страни и не штедел зборови за да искаже колку и се восхитува за нејзиниот труд да го створи четвртиот рајх и ја нарекол ,,храбра хероина,,

______________________________________________________________________________________________________

Фото: 72 годишен дедо стана топ модел

За кинезот Лиу Сијанпинг не може да се каже дека е обичен старец, бидејќи тој, иако има 72 години, е главен манекен на сајтот за онлајн продажба на облека кој го креирала неговата внука.

______________________________________________________________________________________________________

Во Британија мастилото за печатење поскапо од Дом Перињон

За поголем дел од британските семејства кои живеат во сиромаштија, трошењето на 109 фунти за шише шампањ Дом Перињон е вистинско растурање пари.

______________________________________________________________________________________________________

Фото+Видео: Торнаде целосно уништи фудбалски стадион

Небото се отвори, а стадионот експлодираше. Големо невреме минатата недела го погоди градот Силвеш во Португалија.

______________________________________________________________________________________________________

Светот го чекаат екстремни горештини, глад и измумирање на видовите

До крајот на 21.век светот ќе биде потопол за четири степени Целзиусови, што ќе предизвика катаклизмички промени, вклучувајќи бранови на екстремни горештини, се почести и посилни бури, покачување на морското ниво и недостиг на храна.

______________________________________________________________________________________________________

Н.Зеланд: Можна ерупција на вулканот од Господар на прстените

Вулканот Руапеху, кој е дел од трилогијата „Господар на прстените“ во кој ја имаше улогата на проколнатата шума во земјата Мордор, постои можност наскоро да се активира.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Како на филм возач на џип вози кон водена џиновска пијавица

Неверојатната природна појава која се формира над морската површина денеска била забележана и бил направен видеозапис на истата. Настанот се одвивал 225 километри на крајбрежје јужно од Сиднеј.

______________________________________________________________________________________________________

Најстариот компјутер на светот сè уште работи

Најстариот компјутер на светот е произведен во 1951 година, тежи 2,5 килограми, содржи 10 илјади составни делови и може да работи 80 часа неделно без пауза. Личи на контролна соба, но всушност е само компјутер кој и нема некоја друга функција освен да калкулира бројки. Овој компјутер се вика Харвел Дикатрон или WITCH и се […]

______________________________________________________________________________________________________

НАСА: Тајна која не смееме да ви ја соопштиме

Научниците од НАСА овие денови се на големи маки, тие се на прагот на важно откритие за кое се уште не смеат да и даваат информации на јавноста.

______________________________________________________________________________________________________

Живеат еден на друг над глава – најгусто населената населба во светот (Видео)

Kowloon Walled City се смета за едно од најгусто населените места на светот, лоцирано во населбата Коулун, Хонг Конг. Иако бил изграден на ничија земја, без своја влада и без полиција, во него владеел строг ред.

______________________________________________________________________________________________________

Таксист нашoл 700 000 евра и ги вратил

Таксист од Сингапур, 70 годишниот Сиа Ка Тиан во своето такси нашол торбица со 700 000 евра.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1