Archive | Свет RSS feed for this section

Албански студенти со униктен туризам – Спиење во бункерот на Хоџа за 8 € (Фото)

Во крајбрежниот град Тале, на околу 50 километри од Тирана, десет германски и десет албански студенти создадоа уникатен туристички проект.

______________________________________________________________________________________________________

Цената на радикализмот – осквернавена црква во Ерусалим (Фото)

Радикални еврејски доселеници вандализирале христијанската црква надвор од Ерусалим, со спреј испишале “Исус е коп*ле” на надворешна врата. Таквите напади се во пораст и покрај тоа што полицијата ветува дека ќе го спречи криминалот од омраза во Светата Земја.

______________________________________________________________________________________________________

Ако имате лоша слика на ТВ деновиве не вртете во кабелска – сонцето е виновно

  Соларна активност ќе влијае на илјадници претплатници на услугите на кабелските телевизии во период помеѓу Четврток и 12 октомври.

______________________________________________________________________________________________________

Лосос со салмонела заразил 200 холанѓани – иста фабрика има и во Грција

  Од чаден лосос, заразен со салмонела, се разболеле најмалку 200 луѓе во Холандија, а со оглед на фактот дека истата фирма извезувала и во Америка се истражува дали лососот е причина за болеста на 85 лица во 27 држави во Америка од 1 јули досега.

______________________________________________________________________________________________________

Кина на врвот на светот со помош на интернет

Кина триумфираше над САД како најголемиот светски интернет корисник.

______________________________________________________________________________________________________

Чудна гробница пирамида пронајдена во Турција

Гробница во облик на пирамида за која се верува дека е почивалиште на Кралот Antiochus е пронајдена на планината Nemrut од страна на тим Турски археолози.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Торнадо на среде фудбалски натпревар

  Неверојатна видео снимка за време на фудбалски натпревар. Додека играчите се сеуште на теренот, торнадото се формирало на земјата, дирекно на фудбалското игралиште. Погледнете

______________________________________________________________________________________________________

Национална НЛО Тревога: 10 држави пријавиле 363 случаи само во септември

Националниот НЛО алерт Систем во изминатиот месец регистрирал 363 случаи од 3 степен на ризик во Калифорнија (69 случаеви), Тексас (44), Аризона (38), Мичиген (37), Охајо (36), Пенсилванија (32), Њујорк (31), Флорида (26), Илионис (25) и Северна Каролина (25).

______________________________________________________________________________________________________

Судар на бродови – 37 загинати (Видео)

Најмалку 37 лица загинаа кога траект со повеќе од 120 патници се судрил со друг траект и потонал во близина на острвот Лама, кај Хонгконг. Уапсени се 7 членови на екипажот од двата брода.

______________________________________________________________________________________________________

ГРОЗОМОРНО УБИСТВО ВО ХОСТЕЛ: Ги построиле студентите и ги убивале еден по еден

Непознати напаѓачи ја прашале секоја жртва да се претстави, по што следел масакр. Сомневањето најпрвин падна врз главите на исламистите од Боко Харам.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе предизвика ли НАТО Трета светска војна за да го спречи ширењето на револуционерната технологија?

„Кеш“ фондот тврди дека  новата револуционерна технологија им овозможува на луѓето бесплатна енергија, ефикасен превоз (на земјата и во вселената), нови методи на лекување, анти-гравитација, и многу други можности…

______________________________________________________________________________________________________

Жак Сапиро: Еврозоната нема да ја преживее оваа зима, ЕУ мора да го признае поразот за тој проект

Еврозоната нема да ја преживее зимата, тврди Жак Сапиро, директор на високата француска школа за друштвени науки, и истакнува дека унијата мора да го признае поразот за тој проект.

______________________________________________________________________________________________________

Кој ги посетува секоја ноќ? (ВИДЕО)

Џонатан Вилис е само еден од жителите на Отвеј во Северна Каролина(САД), кои секоја ноќ во истото време на небото гледаат шест портокалови топки што лебдат, ротираат и ја менуваат формата.

______________________________________________________________________________________________________

Facebook воведува роденденски подароци

Друштвената мрежа Facebook одлучи на своите членови да им овозможи да одбележат нечиј роденден, раѓање или било каков друг повод дарувајќи одреден физички подарок за личност по избор, пренесуваат француските електронски медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

РЕВОЛУЦИОНЕРНО ОТКРИТИЕ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА ХИВ-ВИРУС

Научниците дознале како вирусот-убиец влегува во Т-клетките, се очекува напредок во лекување на болеста Научниците од Универзитетот Џорџ Мејсин во САД, ја откриле причината зошто смртоносниот ХИВ вирус напаѓа одреден тип на Т клетките во човечкиот организам.

______________________________________________________________________________________________________

Киднапирање деца: Барање до Путин – Финска да се прогласи за земја опасна за странските семејства

Финска треба да се прогласи за земја која е опасна по живот на странските семејства. Руското овластено лице за правата на децата, Павел Аштов, има намера да поднесе извештај до претседателот Владимир Путин.

______________________________________________________________________________________________________

Уапсени ракометари за местење натрепвари – меѓу нив и Никола Карабатиќ (ВИДЕО)

Никола Карабатиќ кој важи за најдобар светски ракометар, е уапсен е во Париз осомничен за вмешаност во местење на натпревари.

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес од 7.1 ја стресе Колумбија

Силен земјотрес од 7.1 степни по Рихтер ја стресе југозападна Колумбија околу 11.30 часот по локално време, на длабочина од 167 километри, со епицентар во близина на Ла Вега.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1