Archive | Свет RSS feed for this section

За малку Сенди ќе го оддуваше и Фејсбук

И познатата интернет компанија Фејсбук не беше поштедена од налетот на ураганот Сенди, која го прекина снабдувањето на градот со струја, градскиот сообраќај, а поплави и голем дел од градот во кој се наоѓаат и компаниите, чии услуги ги користиме секојдневно.

______________________________________________________________________________________________________

Фреските на Микеланџело во Систина слават 500-ти роденден

Фреските на Микеланџело на таванот на Систинската капела денес го слават својот 500-ти роденден, а Ватикан предупреди дека еден ден може да се ограничи бројот на посетители кои доаѓаат, со цел да се заштити едно од чудата на западната цивилизација. Систинската капела е без сомнение една од најпосетените во светот. Со подемот на масовниот туризам, […]

______________________________________________________________________________________________________

Сенди откорна дабово дрво во кое бил закопан скелет

На само ден пред Ноќта на вештерките, во Конетикат, Кејти Карбо била преплашена од откриениот скелет кој што се наоѓал под едно дабово дрво откорнато од ураганот Сенди.

______________________________________________________________________________________________________

Венеција поплавена, нивото на водата продолжува да се зголемува

Центарот за прогнози и предупредувања на плимата во Венеција прогласи тревога поради зголемувањето на нивото на водите во градот, откако историскиот центар и познатиот плоштад „Сан Марко“ потона под вода, информира МИА.

______________________________________________________________________________________________________

Gmail ги унапреди email пораките

Google го разубави и унапреди праќањето емеил пораки , а што е поважно многу ја олеснил процедурата за праќање пораки.

______________________________________________________________________________________________________

,,Плукнат Арафат,, – Заработува за живот како негов двојник

Носот му е малку накривен, брадата ретка и седа, усните напучени, очите му сјаат, а облечен е во зелена воена униформа и има бело-црна марама на глава и понекогаш усните му затреперуваат како на Арафат во последните години од неговиот живот.

______________________________________________________________________________________________________

Најден кокаин во воздухот во Италија

Научниците од италијанскиот институт за истражување на атмосферските загадувања објавија резултати од едногодишното истражување на психоактивни супстанци во воздухот во осум италијански градови. 

______________________________________________________________________________________________________

Министри ќе мораат на курс за жени – да научат за нивните права

Членовите на француската влада ќе мора да присуствуваат на курс за родова еднаквост по непријатната изјава на еден министер дека жените не се во состојба да вршат технички работи.

______________________________________________________________________________________________________

Принудно слетал авионот на Медведев

Авионот со премиерот Дмитриј Медведев се враќал од Перма но поради лоши временски услови морал да слета во Санкт Петербург, наместо во Москва.

______________________________________________________________________________________________________

Фудбал: Во Норвешка ако губи со 4-0, тренерот може да стави 12 екстра играч

Норвешката фудбалска асоцијација (NFF), размислува за предлог кој ќе им овозможи на тренерите на младинските тимови, да можат да стават во игра екстра играч од клупата за резервни фудбалери, доколку нивниот тим губи со четири гола разлика.

______________________________________________________________________________________________________

Авионот на полскиот претседател дигнат во воздух? Најден експлозив во авионот

Полското воено обвинителство изјави дека открило траги од тротил и нитроглицерин во останките од полскиот владин авион Ту-154, кој се урна во април 2010 година при што загина полскиот претседател, Лех Качински заедно со десетина други истакнати полски политичари и воени лица.

______________________________________________________________________________________________________

Ајкули си пливаат низ Њујорк и Њу Џерси (ФОТО)

Ураганот Сенди покрај тоа што се себе донесе поплави, смрт, хаварија во нуклеарните електрани во Ојстер Крик поради што милиони граѓани останаа без струја, во соседството на американските градови, донесе и еден необични посетители. Барем како што тврди Кевин Мекарти, кој на својот фејсбсук закачил фотографија од еден страшен предатор.

______________________________________________________________________________________________________

Што остави ураганот Сенди зад себе Видео/ Фото

Фотографии и видео на кои се гледа што остави ураганот Сенди зад себе во Њујорк. Њујорчани ќе одат пешки – поплавено метро, железница, улици – 12 мртви (Видео) Видео: Ова е експлозијата која го остави Менхетн во мрак

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Ова е експлозијата која го остави Менхетн во мрак

Во текот на ноќта дошло  до експлозија во трафостаница на фабриката за електрична енергија Con Ed по што цел менхетен остана во мрак. Според ројтерс 19 работници се  заробени во фабриката по експлозијата.

______________________________________________________________________________________________________

Скотланд Јард се продава – криза е требаат пари

Седиштето и главниот штаб на Скотланд Јард и на лондонската Метрополитен полиција ќе се продадат за да се инкасираат 500 милиони фунти, во следните 2,5 години, соопштено е денеска во Лондон, пренесе МИА.

______________________________________________________________________________________________________

Пиво за вистински мажи – најсилно во свет (Видео)

Додека во целиот свет сите се алкохолизираме од 3,4,5,6 пива во Шкотска со новиот бренд на пива нема да можете да останете трезни по само половина чаша.

______________________________________________________________________________________________________

Најсиромашниот претседател во свет – политичар за пример (Фото)

Претседателот на Уругвај, 77 годишниот Хосе Мухика, е најсиромашниот претседател кој води најобичен живот. Вози стара буба и често знае да засука ракави и да им помага на соседите во домаќински работи.

______________________________________________________________________________________________________

Создале злато од вода

Мала компанија во близина на Париз успеа да создаде технологија која што може водата да ја претвори во злато. И не само златото, туку и други благородни метали, како платината, паладиумот и родиум исто така можат да се екстрахираат со користење на истите методи.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1