Archive | Свет RSS feed for this section

Руски шпиони тренирале деца

Руски шпиони, чие делување е откриено пред две години во Соединетите Американски Држави, ги регрутирале и тренирале сопствените деца за шпионирање, откриваат американските тајни служби.

______________________________________________________________________________________________________

Екстази – само 10 апчиња создаваат амнезија и оштетување на мозокот

Корисниците на Екстази поспоро размислуваат и имаат симптоми на прв стдиум на деменција. Од само 10 таблети за една година настапува губење на помнењето – амнезија.

______________________________________________________________________________________________________

Иронија – ранет во Бетмен масакарот се соочува со 2 милиони долари болнички трошоци

Лежи во болницата во кома. Има прострелна рана во окото, 23-годишниот Калеб Сплет не знае дека кога ќе се разбуди го чека сметка од 2.000.000 долари за медицинските трошоци.

______________________________________________________________________________________________________

Стартува Олимпијада – протекоа фотографии од генералната проба

Вечерва точно во 20:12 часот, по британско време стартува церемонијата на свеченото отворање на олимписките игри 2012.

______________________________________________________________________________________________________

Банкомат во Англија делел дупло пари – Англичаните се испотепале

  Банкомат на банката Lojds TSB во Ипсвич се расипал вчера вечерта. Сите кои подигнале пари по затварањето на филијалата добиле дупла сума од онаа што ја побарале.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Азовското море поцрвене – лош знак

Азовското море во Русија инаку има сина боја, но од засега непознати причини доби црвена боја како крв.

______________________________________________________________________________________________________

Фото/Видео: Излечен е првиот човек заболен од СИДА

Американски научници тврдат дека е откриен начин вештачки да се „успие“ вирусот на Сида, а и германските лекари тврдат дека успеале да излекуваат пациент заразен до ХИВ вирусот.

______________________________________________________________________________________________________

Твитер и Google Talk паднаa во неколку земји – кај нас уште си работи

Според странските медиуми социјалната мрежа твитер не функционира во половина свет. Во 4.43pm Британско време на Твитер била оставена кратка порака ,, корисниците може да имаат проблеми да пристапат кон твитер,,

______________________________________________________________________________________________________

17 годишно девојче направи апликација која открива рак на дојка

Има само 17 години, а и успеа она што на сите светски научници и лекари не им успеа со години. Младата Brittany Wenger, направи апликација насловена ,,Cloud4Cancer Breast Cancer Detection,, апликација која открива рак на дојка.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Феминистка во Украина со голи гради нападнала патријарх

Украинска феминистка со голи гради и со заканувачки пораки испишани на телото, се обиделе да се нафрли на патријархот на руската православна црква во знак на протест поради наводна „антиукраинската“ политика на Кремељ и црквата.

______________________________________________________________________________________________________

4 годишно дете во САД се застрела во глава

Несреќата се случила во сојузната држава Вирџинија во САД околу 15 и 25 часот по локално време, јавуваат тамошните медиуми. За несреќниот настан во полиција пријавил член од семејството, која кажал дека момчето случајно се застрелало.

______________________________________________________________________________________________________

Ким Јонг Ун е во брак од 2009 година а има и дете?

Откако медиумите во Северна Кореја потврдија дека нивниот лидер Ким Јонг-ун е оженет со неговата партнерка Ри Со-Ју, јапонските медиуми излегоа со нови информации.

______________________________________________________________________________________________________

Европејците секојдневно шмркаат по 356 килограми кокаин

Единствената научна соработка укажа на неколку важни факти за потрошувачка на дрога во Европа.

______________________________________________________________________________________________________

Топење на мразот на Гренланд – што ќе не снајде

Нивото на морињата и океаните ќе нарасне за 1 метар. 1 метар…на светско ниво… Дали Амстердам би бил во друштвото на Атлантида??? Најверојатно…Стокхолм??? Можеби… 

______________________________________________________________________________________________________

Четири града кои покрај официјалната имаат и своја валута

Доколку сакате да доживеете нешто ново, одете во еден од четирите града во Северна Америка каде освен државните долари имаат и сопствена валута.

______________________________________________________________________________________________________

Јапонец направи канта која сама лови ѓубре

Сите ние некогаш сме земале хартија, сме ја згужвале и сме ја фрлиле кон канта за ѓубре, но најчесто хартијата се одбива од кантата, па принудени сме да станеме да го земеме ѓубрето и да го фрлиме во кантата. 

______________________________________________________________________________________________________

Скандал на првиот ден на Игрите, домаќинот ги смеша знамињата на двете Кореи !!!

Веќе на првиот ден од натпреварувањето на Олимписките игри во Лондон, се случил голем скандал, домаќините ги помешаа знамињата, и тоа на двете земји Кореи!

______________________________________________________________________________________________________

Отишол пијан да го гледа Бетмeн почнал да урла, и ги извадил од памет сите во киното

Околу 50 луѓе почнале да бегаат во панника за време на давањето на Бетемен во киносала во Аризона, откако 27 годишниот Мајкл Виијем Барбоа, кој најверојатно под дејство на алкохол, почнал да се дере на цел глас.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1