Archive | Свет RSS feed for this section

Видео: Силен земјотрес во Кина – најмалку 50 загинати

Најмалку 50 лица загинаа, а 150 се повредени во неколку земјотреси што ја погодија југозападна Кина. Најсилниот земјотрес бил 5,7 степени според Рихтер.

______________________________________________________________________________________________________

Со четка за заби од 2 евра поправиле вселенска станица од 100 милијарди

  Астронаутите Sunita Williams и Akihido Hoshide успеале да го порават дефектот на вселенската станица со четкичка за заби.

______________________________________________________________________________________________________

Се продава колата на Џемс Бонд ама и неговите сини гаќи

На големата аукција по повод 50 години од Бонд филмовите главна ѕвезда е автомобилот на агентот 007 “Астон Мартин” DBS V12 купе, кој се појави во филмот “Quantum of Solace”

______________________________________________________________________________________________________

1200 летови на Луфтханза откажани – утре нема летање

Поради најавениот штрајк на помошниот летечки персонал, германската авиокомпанија „Луфтханза“ за утре откажува околу 1200 летови, јави дојче веле.

______________________________________________________________________________________________________

Дупки во законот или либерален бран, Србин со геј брак до италијанско државјанство

Стрејт бура во Италија, миланската полиција го признала бракот на Џорџe и Адријан иако во оваа земја се забранети хомосексуални партнерства.

______________________________________________________________________________________________________

Сама против мафијата: Жена која не знае да молчи!

Рози во регионот на Реџо Калабрија држела ресторан и клуб, а локалната мафија сакале во нив да делат дрога. Но, таа не дозволила. Последиците? Не можете ниту да ги замислите какви биле!

______________________________________________________________________________________________________

Лекар препишал лек против хомесексуалност – ќе остане без лиценца

Австралиски радиолог доби забрана на лекарската лиценца, препишал лек против хомосексуалност на негов 18 годишен пациент.

______________________________________________________________________________________________________

Убиство во Ливерпул: Осомничени фановите на Ареснал

Натпреварот меѓу Ливерпул и Арсенал ќе остане во сенка на трагичниот настан, во кој што загинал триесетгодишниот Стјуарт Смит, по нападот на навивачи на Арсенал.

______________________________________________________________________________________________________

Се зајакнува руската војска: Воената флота се модернизира со беспилотни подморници

Ова  го изјави началникот на одделението на државни воени набавки во Русија, Анатолиј Шлемов. Според неговите зборови, на конструкцијата на беспилотните подводни подморници, Русија работи од крајот на осумдесетите години од минатиот век.

______________________________________________________________________________________________________

Фифа и допингот: Сомнителни речиси третина од фудбалерите?

Околу 35 проценти од фудбалерите користат додатоци во исхраната, поради кои можат да „паднат“ на анти-допинг тестот, предупредува ФИФА.

______________________________________________________________________________________________________

Насилните студенти во Тајланд ги испраќаат во воени кампови

Владата на Тајланд, соочена со се поголем број на насилства на факултетите во земјата одлучила да се пресмета со нив, а насилниците да ги праќа во воените кампови, северно од Банког.

______________________________________________________________________________________________________

Кинез се завиткал како подарок и за малку ќе се загушел!

Еден Кинез за малку ќе го загубел животот сакајќи да ја изненади својата сакана, кога во кутија се завиткал како поклон кој го испратил на нејзината адреса.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Насмејте се до солзи! Како реагираат децата кога ќе им кажете дека сте им ги изеле сите слатки!

Што е полошо за едно дете од тоа да остане без своите слатки? Во една ТВ емисија водителот ги замолил родителите да им кажат на своите деца дека им ги изеле сите слатки и да ја снимат нивната реакција. Притоа речиси сите деца автоматски заплакаа. Само едно момче на крајот на својата мајка и одржува […]

______________________________________________________________________________________________________

Спасено бебе со најмалото вештачко срце

Вештачко срце со големина на мал прст одржувало во живот 16 месечно бебе околу две недели додека малиот пациент чекал трансплантација.

______________________________________________________________________________________________________

Рака на надежта!

Пред дванаесет години докторите од Вандербилд Универзитетот во Тенеси извеле операција за да ја отстранат состојбата наречена „spina bifida“ – миеломенингитис, која што ја откриле кај нероденото бебе Самуил Александар Армас, додека тоа се уште било во матката на неговата мајка.

______________________________________________________________________________________________________

За плата од 4000евра во Европа, мора да знаете колку проценти деца, пијат млеко

Преведувачи, секретари  вработени во општа администрација од Хрватска кои сакаат да работат во Брисел и Луксембург мора да одговорат на низа смешни и небулозни прашања ако сакаат да заработат од 2.300 до 4.400 евра месечно.

______________________________________________________________________________________________________

Екплозија во нуклеарна централа во Франција

Експлозијата на пареа во француска нуклеарна централа ЕДФ.  Соопштено е дека најмалку двајца луѓе се повредени и се здобиле со изгореници во инцидентот во моќната Fessenheim централа во источна Франција.

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес 7.9 степени ја погоди Коста Рика – се стравува од цунами

Земјотрес со јачина од 7.9 степени го погоди брегот на Коста Рика. Епицентарот бил на околу 150 километри од главниот град Сан Хозе.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1