Чавков, Јовановски, Дурловски, Бетмен и уште седуммина остануваат во притвор


Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април.

Апелацискиот суд по одржаните седници вчера и денеска, соопшти дека се одбиени жалбите на обвинетите Оливер Поповски, Горан Ѓошевски, Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски, Мунир Пепиќ, Душко Лазаров, Митко Пешов, Оливер Радулов, Богдан Илиевски и Илија Славковски.

Обвинителството за сите бараше да останат во притвор, освен за актерот Владо Јовановски за кого побара да му се одреди поблага мерка односно куќен притвор. Но, таквото барање е одбиено од Апелацискиот суд.

Се очекува Апелација да ги соопшти одлуките за жалбите на уште седум обвинети кои се жалеа за изречената мерка притвор.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1