Човек да се наежи: Еве што изјави Есма непосредно пред смртта…


Кралицата на ромската музика Есма Реџепова почина на 73. годишна возраст. Таа пред 10 дена била примена во болница во тешка здраствена состојба. Имено, Есма имала во извесна здраствена криза со белите дробови.1esma

Пејачката после операцијата се чуствувала многу добро, но состојбата повторно се влошила што довело до смрт.

Во своето последно интервју, Есма зборувала за своите планови, но нагласила едно: „Ако бидам жива и здрава“.

– Ако бидам жива и здрава, ќе одржам концерти во сите центри на поранешна Југославија. Замислете 23.000 пати да се качите и да се симнете на сцена. Тоа не е лесно, а пак да патувате и пеете. Како девојче бев многу немирна и бунтовна, а на 11 години веќе имала солистички концерти. Многу ретко пеам по клубови, воглавно настапувам во театрите и тоа пред странска публика која нема врска со Балакнот, без оглед на тоа што публиката не разбирам што пеам, рекла Есма во последното интервју

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1