Денеска е Велигден, овие две работи никако не смеете да ги направите


Денеска се празнува најголемиот христијански празник Велигден, кога се слави воскреснувањето на Исус Христос.

За овој празник има многу верувања што треба да се прави, но има и две работи кои никако не смеат да се прават на овој ден.

crkva-svetog-vasilija-ostroskog-na-bezanijskoj-kosi-2Имено се верува дека на овој празник не треба доцна да се стане наутро и доцна да се легне навечер. Се верувалодекатоа носи застој во напредокот.

Ако верувате во народните верувања сега знаете што треба да правите!

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1