ДУИ со свечена Академија за 10 години независно Косово – Ахмети вели По 150 години чекање, законот за јазици е донесен


Свечената Академија по повод десетгодишнината од независноста на Република Косово се одржa во хотелот „Континентал“ во Скопје.

Свечената Академија е под покровителство на лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека за него законот за јазици веќе е усвоен и покрај ветото на претседателот Ѓорге Иванов, туку, според него, е потребно уште некое време за негова конечност.

-Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена – рече Ахмети на свечена академија по повод 10-годишнината од прогласувањето независност на Косово, оддржана во Скопје.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1