Еве како правилно се честита Велигден, а овие изрази никако не ги користите


Велигден е најголемиот христијански празник, Празник на победата над смртта. Ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Денеска е еден од најголемите празници за сите христијани, а како и секоја година се повторува дилемата околу тоа како правилно се честита Велигден.VELIGDEN

По повод празникот, христијаните се упатуват познат традиционален поздрав едни на други. Меѓутоа тој поздрав не го изговарат правилно. Некои изговараат „Христос васкресе“, а тоа е неправилно. Правилниот поздрав е „Христос воскресна“, а дозволен е и архаичниот црковен облик „Христос воскресе“. По истата логика треба да се врати со следниот поздрав „Навистина воскресна“ или „Навистина воскресе“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1