Евростат: Жените во ЕУ се 16 проценти послабо платени од мажите


Жените во Европската Унија во 2016 година, во просек, биле за 16,2 отсто послабо платени од мажите, што значи дека во просек заработиле 84 евроценти од секое евро кое го заработил маж, објави Евростат.

Меѓу земјите-членки во 2016 година, разликите во платите се движеле во опсег од само пет отсто во Романија и Италија, до над 25 проценти во Естонија, следена од Чешка и Германија, со разлика во плати од речиси 22 проценти, покажува извештајот на Евростат, објавен по повод Меѓународниот ден на жената.

Од 2011 до 2016 година, во цела ЕУ, во просек разликите во платите се малку намалени и тоа за 0,6 процентни поени, покажува извештајот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1